Visit the forum if you have a language query!

íslendskur

Faroese

íslendskur a24
Singular (eintal) m. (kallkyn) f. (kvennkyn) n. (hvørkikyn)
Nominative (hvørfall) íslendskur íslendsk íslendskt
Accusative (hvønnfall) íslendskan íslendska
Dative (hvørjumfall) íslendskum íslendskari íslendskum
Genitive (hvørsfall) (íslendsks) (íslendskar/
íslendskrar)
(íslendsks)
Plural (fleirtal) m. (kallkyn) f. (kvennkyn) n. (hvørkikyn)
Nominative (hvørfall) íslendskir íslendskar íslendsk
Accusative (hvønnfall) íslendskar
Dative (hvørjumfall) íslendskum
Genitive (hvørsfall) (íslendska/
íslendskra)

Adjective

íslendskur

  1. Icelandic

Related terms


Elsewhere on the web

En-En

En-It

En-Fr

En-El

En-Sp

En-Mul

En-De

OnelookIATEIATEIATEIATEProZDict.cc
WordnikIATELinguee
GoogleIATE
Last modified on 10 May 2007, at 13:58