Visit the forum if you have a language query!

Dictionary:Finnish inflection types/verbs/1

Definition from Dictionary, a free dictionary
I believe love produces a certain flowering of the whole personality which nothing else can achieve.
Ivan Sergeevich
Jump to: navigation, search

Finnish verb conjugation type 1

ending -hoa, -joa, -loa, -moa, -noa, -soa, -skoa, -stoa (back vowels) (no consonant gradation)

The example below: infinitive punoa, stem puno-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st puno·n puno·mme en puno emme puno 1st olen puno·nut olemme puno·neet en ole puno·nut emme ole puno·neet
2nd puno·t puno·tte et puno ette puno 2nd olet puno·nut olette puno·neet et ole puno·nut ette ole puno·neet
3rd puno·o puno·vat ei puno eivät puno 3rd on puno·nut ovat puno·neet ei ole puno·nut eivät ole puno·neet
passive puno·taan ei puno·ta passive on puno·ttu ei ole puno·ttu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st puno·in puno·imme en puno·nut emme puno·neet 1st olin puno·nut olimme puno·neet en ollut puno·nut emme olleet puno·neet
2nd puno·it puno·itte et puno·nut ette puno·neet 2nd olit puno·nut olitte puno·neet et ollut puno·nut ette olleet puno·neet
3rd puno·i puno·ivat ei puno·nut eivät puno·neet 3rd oli puno·nut olivat puno·neet ei ollut puno·nut eivät olleet puno·neet
passive puno·ttiin ei puno·ttu passive oli puno·ttu ei ollut puno·ttu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st puno·isin puno·isimme en puno·isi emme puno·isi 1st olisin puno·nut olisimme puno·neet en olisi puno·nut emme olisi puno·neet
2nd puno·isit puno·isitte et puno·isi ette puno·isi 2nd olisit puno·nut olisitte puno·neet et olisi puno·nut ette olisi puno·neet
3rd puno·isi puno·isivat ei puno·isi eivät puno·isi 3rd olisi puno·nut olisivat puno·neet ei olisi puno·nut eivät olisi puno·neet
passive puno·ttaisiin ei puno·ttaisi passive olisi puno·ttu ei olisi puno·ttu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st puno·kaamme älkäämme puno·ko 1st olkaamme puno·neet älkäämme olko puno·neet
2nd puno puno·kaa älä puno älkää puno·ko 2nd ole puno·nut olkaa puno·neet älä ole puno·nut älkää olko puno·neet
3rd puno·koon puno·koot älköön puno·ko älkööt puno·ko 3rd olkoon puno·nut olkoot puno·neet älköön olko puno·nut älkööt ole puno·neet
passive puno·ttakoon älköön puno·ttako passive olkoon puno·ttu älköön olko puno·ttu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st puno·nen puno·nemme en puno·ne emme puno·ne 1st lienen puno·nut lienemme puno·neet en liene puno·nut emme liene puno·neet
2nd puno·net puno·nette et puno·ne ette puno·ne 2nd lienet puno·nut lienette puno·neet et liene puno·nut ette liene puno·neet
3rd puno·nee puno·nevat ei puno·ne eivät puno·ne 3rd lienee puno·nut lienevät puno·neet ei liene puno·nut eivät liene puno·neet
passive puno·ttaneen ei puno·ttane passive lienee puno·ttu ei liene puno·ttu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/1 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/1kseen2 past puno·nut puno·ttu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -höä, -jöä, -löä, -möä, -nöä, -söä, -sköä, -stöä (front vowels) (no consonant gradation)

A

ending -kkoa (back vowels) (kk → k)

The example below: infinitive rikkoa, stem rik-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st rik·o·n rik·o·mme en rik·o emme rik·o 1st olen rik·ko·nut olemme rik·ko·neet en ole rik·ko·nut emme ole rik·ko·neet
2nd rik·o·t rik·o·tte et rik·o ette rik·o 2nd olet rik·ko·nut olette rik·ko·neet et ole rik·ko·nut ette ole rik·ko·neet
3rd rik·ko·o rik·ko·vat ei rik·o eivät rik·o 3rd on rik·ko·nut ovat rik·ko·neet ei ole rik·ko·nut eivät ole rik·ko·neet
passive rik·o·taan ei rik·o·ta passive on rik·o·ttu ei ole rik·o·ttu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st rik·o·in rik·o·imme en rik·ko·nut emme rik·ko·neet 1st olin rik·ko·nut olimme rik·ko·neet en ollut rik·ko·nut emme olleet rik·ko·neet
2nd rik·o·it rik·o·itte et rik·ko·nut ette rik·ko·neet 2nd olit rik·ko·nut olitte rik·ko·neet et ollut rik·ko·nut ette olleet rik·ko·neet
3rd rik·ko·i rik·ko·ivat ei rik·ko·nut eivät rik·ko·neet 3rd oli rik·ko·nut olivat rik·ko·neet ei ollut rik·ko·nut eivät olleet rik·ko·neet
passive rik·o·ttiin ei rik·o·ttu passive oli rik·o·ttu ei ollut rik·o·ttu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st rik·ko·isin rik·ko·isimme en rik·ko·isi emme rik·ko·isi 1st olisin rik·ko·nut olisimme rik·ko·neet en olisi rik·ko·nut emme olisi rik·ko·neet
2nd rik·ko·isit rik·ko·isitte et rik·ko·isi ette rik·ko·isi 2nd olisit rik·ko·nut olisitte rik·ko·neet et olisi rik·ko·nut ette olisi rik·ko·neet
3rd rik·ko·isi rik·ko·isivat ei rik·ko·isi eivät rik·ko·isi 3rd olisi rik·ko·nut olisivat rik·ko·neet ei olisi rik·ko·nut eivät olisi rik·ko·neet
passive rik·o·ttaisiin ei rik·o·ttaisi passive olisi rik·o·ttu ei olisi rik·o·ttu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st rik·ko·kaamme älkäämme rik·ko·ko 1st olkaamme rik·ko·neet älkäämme olko rik·ko·neet
2nd rik·o rik·ko·kaa älä rik·o älkää rik·ko·ko 2nd ole rik·ko·nut olkaa rik·ko·neet älä ole rik·ko·nut älkää olko rik·ko·neet
3rd rik·ko·koon rik·ko·koot älköön rik·ko·ko älkööt rik·ko·ko 3rd olkoon rik·ko·nut olkoot rik·ko·neet älköön olko rik·ko·nut älkööt ole rik·ko·neet
passive rik·o·ttakoon älköön rik·o·ttako passive olkoon rik·o·ttu älköön olko rik·o·ttu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st rik·ko·nen rik·ko·nemme en rik·ko·ne emme rik·ko·ne 1st lienen rik·ko·nut lienemme rik·ko·neet en liene rik·ko·nut emme liene rik·ko·neet
2nd rik·ko·net rik·ko·nette et rik·ko·ne ette rik·ko·ne 2nd lienet rik·ko·nut lienette rik·ko·neet et liene rik·ko·nut ette liene rik·ko·neet
3rd rik·ko·nee rik·ko·nevat ei rik·ko·ne eivät rik·ko·ne 3rd lienee rik·ko·nut lienevät rik·ko·neet ei liene rik·ko·nut eivät liene rik·ko·neet
passive rik·o·ttaneen ei rik·o·ttane passive lienee rik·o·ttu ei liene rik·o·ttu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/1 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/1kseen2 past rik·ko·nut rik·o·ttu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -kköä (front vowels) (kk → k)

C

ending -ttoa (back vowels) (tt → t)
ending -ttöä (front vowels) (tt → t)

D

ending -koa (back vowels) (k → —)

The example below: infinitive takoa, stem ta-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ta·o·n ta·o·mme en ta·o emme ta·o 1st olen ta·ko·nut olemme ta·ko·neet en ole ta·ko·nut emme ole ta·ko·neet
2nd ta·o·t ta·o·tte et ta·o ette ta·o 2nd olet ta·ko·nut olette ta·ko·neet et ole ta·ko·nut ette ole ta·ko·neet
3rd ta·ko·o ta·o·vat ei ta·o eivät ta·o 3rd on ta·ko·nut ovat ta·ko·neet ei ole ta·ko·nut eivät ole ta·ko·neet
passive ta·o·taan ei ta·o·ta passive on ta·o·ttu ei ole ta·o·ttu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ta·o·in ta·o·imme en ta·ko·nut emme ta·ko·neet 1st olin ta·ko·nut olimme ta·ko·neet en ollut ta·ko·nut emme olleet ta·ko·neet
2nd ta·o·it ta·o·itte et ta·ko·nut ette ta·ko·neet 2nd olit ta·ko·nut olitte ta·ko·neet et ollut ta·ko·nut ette olleet ta·ko·neet
3rd ta·ko·i ta·ko·ivat ei ta·ko·nut eivät ta·ko·neet 3rd oli ta·ko·nut olivat ta·ko·neet ei ollut ta·ko·nut eivät olleet ta·ko·neet
passive ta·o·ttiin ei ta·o·ttu passive oli ta·o·ttu ei ollut ta·o·ttu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ta·ko·isin ta·ko·isimme en ta·ko·isi emme ta·ko·isi 1st olisin ta·ko·nut olisimme ta·ko·neet en olisi ta·ko·nut emme olisi ta·ko·neet
2nd ta·ko·isit ta·ko·isitte et ta·ko·isi ette ta·ko·isi 2nd olisit ta·ko·nut olisitte ta·ko·neet et olisi ta·ko·nut ette olisi ta·ko·neet
3rd ta·ko·isi ta·ko·isivat ei ta·ko·isi eivät ta·ko·isi 3rd olisi ta·ko·nut olisivat ta·ko·neet ei olisi ta·ko·nut eivät olisi ta·ko·neet
passive ta·o·ttaisiin ei ta·o·ttaisi passive olisi ta·o·ttu ei olisi ta·o·ttu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ta·ko·kaamme älkäämme ta·ko·ko 1st olkaamme ta·ko·neet älkäämme olko ta·ko·neet
2nd ta·o ta·ko·kaa älä ta·o älkää ta·ko·ko 2nd ole ta·ko·nut olkaa ta·ko·neet älä ole ta·ko·nut älkää olko ta·ko·neet
3rd ta·ko·koon ta·ko·koot älköön ta·ko·ko älkööt ta·ko·ko 3rd olkoon ta·ko·nut olkoot ta·ko·neet älköön olko ta·ko·nut älkööt ole ta·ko·neet
passive ta·o·ttakoon älköön ta·o·ttako passive olkoon ta·o·ttu älköön olko ta·o·ttu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ta·ko·nen ta·ko·nemme en ta·ko·ne emme ta·ko·ne 1st lienen ta·ko·nut lienemme ta·ko·neet en liene ta·ko·nut emme liene ta·ko·neet
2nd ta·ko·net ta·ko·nette et ta·ko·ne ette ta·ko·ne 2nd lienet ta·ko·nut lienette ta·ko·neet et liene ta·ko·nut ette liene ta·ko·neet
3rd ta·ko·nee ta·ko·nevat ei ta·ko·ne eivät ta·ko·ne 3rd lienee ta·ko·nut lienevät ta·ko·neet ei liene ta·ko·nut eivät liene ta·ko·neet
passive ta·o·ttaneen ei ta·o·ttane passive lienee ta·o·ttu ei liene ta·o·ttu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/1 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/1kseen2 past ta·ko·nut ta·o·ttu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -köä (front vowels) (k → —)

E

ending -poa (back vowels) (p → v)

The example below: infinitive leipoa, stem lei-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st lei·vo·n lei·vo·mme en lei·vo emme lei·vo 1st olen lei·po·nut olemme lei·po·neet en ole lei·po·nut emme ole lei·po·neet
2nd lei·vo·t lei·vo·tte et lei·vo ette lei·vo 2nd olet lei·po·nut olette lei·po·neet et ole lei·po·nut ette ole lei·po·neet
3rd lei·po·o lei·po·vat ei lei·vo eivät lei·vo 3rd on lei·po·nut ovat lei·po·neet ei ole lei·po·nut eivät ole lei·po·neet
passive lei·vo·taan ei lei·vo·ta passive on lei·vo·ttu ei ole lei·vo·ttu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st lei·vo·in lei·vo·imme en lei·po·nut emme lei·po·neet 1st olin lei·po·nut olimme lei·po·neet en ollut lei·po·nut emme olleet lei·po·neet
2nd lei·vo·it lei·vo·itte et lei·po·nut ette lei·po·neet 2nd olit lei·po·nut olitte lei·po·neet et ollut lei·po·nut ette olleet lei·po·neet
3rd lei·po·i lei·po·ivat ei lei·po·nut eivät lei·po·neet 3rd oli lei·po·nut olivat lei·po·neet ei ollut lei·po·nut eivät olleet lei·po·neet
passive lei·vo·ttiin ei lei·vo·ttu passive oli lei·vo·ttu ei ollut lei·vo·ttu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st lei·po·isin lei·po·isimme en lei·po·isi emme lei·po·isi 1st olisin lei·po·nut olisimme lei·po·neet en olisi lei·po·nut emme olisi lei·po·neet
2nd lei·po·isit lei·po·isitte et lei·po·isi ette lei·po·isi 2nd olisit lei·po·nut olisitte lei·po·neet et olisi lei·po·nut ette olisi lei·po·neet
3rd lei·po·isi lei·po·isivat ei lei·po·isi eivät lei·po·isi 3rd olisi lei·po·nut olisivat lei·po·neet ei olisi lei·po·nut eivät olisi lei·po·neet
passive lei·vo·ttaisiin ei lei·vo·ttaisi passive olisi lei·vo·ttu ei olisi lei·vo·ttu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st lei·po·kaamme älkäämme lei·po·ko 1st olkaamme lei·po·neet älkäämme olko lei·po·neet
2nd lei·vo lei·po·kaa älä lei·vo älkää lei·po·ko 2nd ole lei·po·nut olkaa lei·po·neet älä ole lei·po·nut älkää olko lei·po·neet
3rd lei·po·koon lei·po·koot älköön lei·po·ko älkööt lei·po·ko 3rd olkoon lei·po·nut olkoot lei·po·neet älköön olko lei·po·nut älkööt ole lei·po·neet
passive lei·vo·ttakoon älköön lei·vo·ttako passive olkoon lei·vo·ttu älköön olko lei·vo·ttu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st lei·po·nen lei·po·nemme en lei·po·ne emme lei·po·ne 1st lienen lei·po·nut lienemme lei·po·neet en liene lei·po·nut emme liene lei·po·neet
2nd lei·po·net lei·po·nette et lei·po·ne ette lei·po·ne 2nd lienet lei·po·nut lienette lei·po·neet et liene lei·po·nut ette liene lei·po·neet
3rd lei·po·nee lei·po·nevat ei lei·po·ne eivät lei·po·ne 3rd lienee lei·po·nut lienevät lei·po·neet ei liene lei·po·nut eivät liene lei·po·neet
passive lei·vo·ttaneen ei lei·vo·ttane passive lienee lei·vo·ttu ei liene lei·vo·ttu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/1 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/1kseen2 past lei·po·nut lei·vo·ttu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2


ending -pöä (front vowels) (p → v)

F

ending -htoa, -toa (back vowels) (t → d)

The example below: infinitive huuhtoa, stem huuh-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st huuh·don huuh·domme en huuh·do emme huuh·do 1st olen huuh·tonut olemme huuh·toneet en ole huuh·tonut emme ole huuh·toneet
2nd huuh·dot huuh·dotte et huuh·do ette huuh·do 2nd olet huuh·tonut olette huuh·toneet et ole huuh·tonut ette ole huuh·toneet
3rd huuh·too huuh·tovat ei huuh·do eivät huuh·do 3rd on huuh·tonut ovat huuh·toneet ei ole huuh·tonut eivät ole huuh·toneet
passive huuh·dotaan ei huuh·dota passive on huuh·dottu ei ole huuh·dottu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st huuh·doin huuh·doimme en huuh·tonut emme huuh·toneet 1st olin huuh·tonut olimme huuh·toneet en ollut huuh·tonut emme olleet huuh·toneet
2nd huuh·doit huuh·doitte et huuh·tonut ette huuh·toneet 2nd olit huuh·tonut olitte huuh·toneet et ollut huuh·tonut ette olleet huuh·toneet
3rd huuh·toi huuh·toivat ei huuh·tonut eivät huuh·toneet 3rd oli huuh·tonut olivat huuh·toneet ei ollut huuh·tonut eivät olleet huuh·toneet
passive huuh·dottiin ei huuh·dottu passive oli huuh·dottu ei ollut huuh·dottu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st huuh·toisin huuh·toisimme en huuh·toisi emme huuh·toisi 1st olisin huuh·tonut olisimme huuh·toneet en olisi huuh·tonut emme olisi huuh·toneet
2nd huuh·toisit huuh·toisitte et huuh·toisi ette huuh·toisi 2nd olisit huuh·tonut olisitte huuh·toneet et olisi huuh·tonut ette olisi huuh·toneet
3rd huuh·toisi huuh·toisivat ei huuh·toisi eivät huuh·toisi 3rd olisi huuh·tonut olisivat huuh·toneet ei olisi huuh·tonut eivät olisi huuh·toneet
passive huuh·dottaisiin ei huuh·dottaisi passive olisi huuh·dottu ei olisi huuh·dottu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st huuh·tokaamme älkäämme huuh·toko 1st olkaamme huuh·toneet älkäämme olko huuh·toneet
2nd huuh·do huuh·tokaa älä huuh·do älkää huuh·toko 2nd ole huuh·tonut olkaa huuh·toneet älä ole huuh·tonut älkää olko huuh·toneet
3rd huuh·tokoon huuh·tokoot älköön huuh·toko älkööt huuh·toko 3rd olkoon huuh·tonut olkoot huuh·toneet älköön olko huuh·tonut älkööt ole huuh·toneet
passive huuh·dottakoon älköön huuh·dottako passive olkoon huuh·dottu älköön olko huuh·dottu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st huuh·tonen huuh·tonemme en huuh·tone emme huuh·tone 1st lienen huuh·tonut lienemme huuh·toneet en liene huuh·tonut emme liene huuh·toneet
2nd huuh·tonet huuh·tonette et huuh·tone ette huuh·tone 2nd lienet huuh·tonut lienette huuh·toneet et liene huuh·tonut ette liene huuh·toneet
3rd huuh·tonee huuh·tonevat ei huuh·tone eivät huuh·tone 3rd lienee huuh·tonut lienevät huuh·toneet ei liene huuh·tonut eivät liene huuh·toneet
passive huuh·dottaneen ei huuh·dottane passive lienee huuh·dottu ei liene huuh·dottu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/1 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/1kseen2 past huuh·tonut huuh·dottu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -htöä, -töä (front vowels) (t → d)

G

ending -nkoa (back vowels) (nk → ng) [ŋk → ŋ:]
ending -nköä (front vowels) (nk → ng) [ŋk : ŋ:]

K

ending -rtoa (back vowels) (rr → rt)

The example below: infinitive kertoa, stem ker-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ker·ro·n ker·ro·mme en ker·ro emme ker·ro 1st olen ker·to·nut olemme ker·to·neet en ole ker·to·nut emme ole ker·to·neet
2nd ker·ro·t ker·ro·tte et ker·ro ette ker·ro 2nd olet ker·to·nut olette ker·to·neet et ole ker·to·nut ette ole ker·to·neet
3rd ker·to·o ker·to·vat ei ker·ro eivät ker·ro 3rd on ker·to·nut ovat ker·to·neet ei ole ker·to·nut eivät ole ker·to·neet
passive ker·ro·taan ei ker·ro·ta passive on ker·ro·ttu ei ole ker·ro·ttu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ker·ro·in ker·ro·imme en ker·to·nut emme ker·to·neet 1st olin ker·to·nut olimme ker·to·neet en ollut ker·to·nut emme olleet ker·to·neet
2nd ker·ro·it ker·ro·itte et ker·to·nut ette ker·to·neet 2nd olit ker·to·nut olitte ker·to·neet et ollut ker·to·nut ette olleet ker·to·neet
3rd ker·to·i ker·to·ivat ei ker·to·nut eivät ker·to·neet 3rd oli ker·to·nut olivat ker·to·neet ei ollut ker·to·nut eivät olleet ker·to·neet
passive ker·ro·ttiin ei ker·ro·ttu passive oli ker·ro·ttu ei ollut ker·ro·ttu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ker·to·isin ker·to·isimme en ker·to·isi emme ker·to·isi 1st olisin ker·to·nut olisimme ker·to·neet en olisi ker·to·nut emme olisi ker·to·neet
2nd ker·to·isit ker·to·isitte et ker·to·isi ette ker·to·isi 2nd olisit ker·to·nut olisitte ker·to·neet et olisi ker·to·nut ette olisi ker·to·neet
3rd ker·to·isi ker·to·isivat ei ker·to·isi eivät ker·to·isi 3rd olisi ker·to·nut olisivat ker·to·neet ei olisi ker·to·nut eivät olisi ker·to·neet
passive ker·ro·ttaisiin ei ker·ro·ttaisi passive olisi ker·ro·ttu ei olisi ker·ro·ttu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ker·to·kaamme älkäämme ker·to·ko 1st olkaamme ker·to·neet älkäämme olko ker·to·neet
2nd ker·ro ker·to·kaa älä ker·ro älkää ker·to·ko 2nd ole ker·to·nut olkaa ker·to·neet älä ole ker·to·nut älkää olko ker·to·neet
3rd ker·to·koon ker·to·koot älköön ker·to·ko älkööt ker·to·ko 3rd olkoon ker·to·nut olkoot ker·to·neet älköön olko ker·to·nut älkööt ole ker·to·neet
passive ker·ro·ttakoon älköön ker·ro·ttako passive olkoon ker·ro·ttu älköön olko ker·ro·ttu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ker·to·nen ker·to·nemme en ker·to·ne emme ker·to·ne 1st lienen ker·to·nut lienemme ker·to·neet en liene ker·to·nut emme liene ker·to·neet
2nd ker·to·net ker·to·nette et ker·to·ne ette ker·to·ne 2nd lienet ker·to·nut lienette ker·to·neet et liene ker·to·nut ette liene ker·to·neet
3rd ker·to·nee ker·to·nevat ei ker·to·ne eivät ker·to·ne 3rd lienee ker·to·nut lienevät ker·to·neet ei liene ker·to·nut eivät liene ker·to·neet
passive ker·ro·ttaneen ei ker·ro·ttane passive lienee ker·ro·ttu ei liene ker·ro·ttu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/1 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/1kseen2 past ker·to·nut ker·ro·ttu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -rtöä (front vowels) (rr → rt)