Visit the forum if you have a language query!

Dictionary:Finnish inflection types/verbs/13

Definition from Dictionary, a free dictionary
I've only been in love with a beer bottle and a mirror.
Sid Vicious
Jump to: navigation, search

Finnish verb conjugation type 13

ending -skea, -mea, -tkea (back vowels) (no consonant gradation)

The example below: infinitive laskea, stem lask-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st lask·en lask·emme en lask·e emme lask·e 1st olen lask·enut olemme lask·eneet en ole lask·enut emme ole lask·eneet
2nd lask·et lask·ette et lask·e ette lask·e 2nd olet lask·enut olette lask·eneet et ole lask·enut ette ole lask·eneet
3rd lask·ee lask·evat ei lask·e eivät lask·e 3rd on lask·enut ovat lask·eneet ei ole lask·enut eivät ole lask·eneet
passive lask·etaan ei lask·eta passive on lask·ettu ei ole lask·ettu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st lask·in lask·imme en lask·enut emme lask·eneet 1st olin lask·enut olimme lask·eneet en ollut lask·enut emme olleet lask·eneet
2nd lask·it lask·itte et lask·enut ette lask·eneet 2nd olit lask·enut olitte lask·eneet et ollut lask·enut ette olleet lask·eneet
3rd lask·i lask·ivat ei lask·enut eivät lask·eneet 3rd oli lask·enut olivat lask·eneet ei ollut lask·enut eivät olleet lask·eneet
passive lask·ettiin ei lask·ettu passive oli lask·ettu ei ollut lask·ettu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st lask·isin lask·isimme en lask·isi emme lask·isi 1st olisin lask·enut olisimme lask·eneet en olisi lask·enut emme olisi lask·eneet
2nd lask·isit lask·isitte et lask·isi ette lask·isi 2nd olisit lask·enut olisitte lask·eneet et olisi lask·enut ette olisi lask·eneet
3rd lask·isi lask·isivat ei lask·isi eivät lask·isi 3rd olisi lask·enut olisivat lask·eneet ei olisi lask·enut eivät olisi lask·eneet
passive lask·ettaisiin ei lask·ettaisi passive olisi lask·ettu ei olisi lask·ettu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st lask·ekaamme älkäämme lask·eko 1st olkaamme lask·eneet älkäämme olko lask·eneet
2nd lask·e lask·ekaa älä lask·e älkää lask·eko 2nd ole lask·enut olkaa lask·eneet älä ole lask·enut älkää olko lask·eneet
3rd lask·ekoon lask·ekoot älköön lask·eko älkööt lask·eko 3rd olkoon lask·enut olkoot lask·eneet älköön olko lask·enut älkööt ole lask·eneet
passive lask·ettakoon älköön lask·ettako passive olkoon lask·ettu älköön olko lask·ettu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st lask·enen lask·enemme en lask·ene emme lask·ene 1st lienen lask·enut lienemme lask·eneet en liene lask·enut emme liene lask·eneet
2nd lask·enet lask·enette et lask·ene ette lask·ene 2nd lienet lask·enut lienette lask·eneet et liene lask·enut ette liene lask·eneet
3rd lask·enee lask·enevat ei lask·ene eivät lask·ene 3rd lienee lask·enut lienevät lask·eneet ei liene lask·enut eivät liene lask·eneet
passive lask·ettaneen ei lask·ettane passive lienee lask·ettu ei liene lask·ettu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/13 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/13kseen2 past lask·enut lask·ettu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -skeä, -meä, -tkeä (front vowels) (no consonant gradation)

The example below: infinitive iskeä, stem isk-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st isk·en isk·emme en isk·e emme isk·e 1st olen isk·enyt olemme lask·eneet en ole isk·enyt emme ole lask·eneet
2nd isk·et isk·ette et isk·e ette isk·e 2nd olet isk·enyt olette lask·eneet et ole isk·enyt ette ole lask·eneet
3rd isk·ee isk·evät ei isk·e eivät isk·e 3rd on isk·enyt ovat lask·eneet ei ole isk·enyt eivät ole lask·eneet
passive isk·etään ei isk·etä passive on isk·etty ei ole isk·etty
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st isk·in isk·imme en isk·enyt emme lask·eneet 1st olin isk·enyt olimme lask·eneet en ollut isk·enyt emme olleet lask·eneet
2nd isk·it isk·itte et isk·enyt ette lask·eneet 2nd olit isk·enyt olitte lask·eneet et ollut isk·enyt ette olleet lask·eneet
3rd isk·i isk·ivät ei isk·enyt eivät lask·eneet 3rd oli isk·enyt olivat lask·eneet ei ollut isk·enyt eivät olleet lask·eneet
passive isk·ettiin ei isk·etty passive oli isk·etty ei ollut isk·etty
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st isk·isin isk·isimme en isk·isi emme isk·isi 1st olisin isk·enyt olisimme lask·eneet en olisi isk·enyt emme olisi lask·eneet
2nd isk·isit isk·isitte et isk·isi ette isk·isi 2nd olisit isk·enyt olisitte lask·eneet et olisi isk·enyt ette olisi lask·eneet
3rd isk·isi isk·isivät ei isk·isi eivät isk·isi 3rd olisi isk·enyt olisivat lask·eneet ei olisi isk·enyt eivät olisi lask·eneet
passive isk·ettäisiin ei isk·ettäisi passive olisi isk·etty ei olisi isk·etty
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st isk·ekäämme älkäämme isk·ekö 1st olkaamme lask·eneet älkäämme olko lask·eneet
2nd isk·e isk·ekää älä isk·e älkää isk·ekö 2nd ole isk·enyt olkaa lask·eneet älä ole isk·enyt älkää olko lask·eneet
3rd isk·eköön isk·ekööt älköön isk·ekö älkööt isk·ekö 3rd olkoon isk·enyt olkoot lask·eneet älköön olko isk·enyt älkööt ole lask·eneet
passive isk·ettäköön älköön isk·ettäkö passive olkoon isk·etty älköön olko isk·etty
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st isk·enen isk·enemme en isk·ene emme isk·ene 1st lienen isk·enyt lienemme lask·eneet en liene isk·enyt emme liene lask·eneet
2nd isk·enet isk·enette et isk·ene ette isk·ene 2nd lienet isk·enyt lienette lask·eneet et liene isk·enyt ette liene lask·eneet
3rd isk·enee isk·enevät ei isk·ene eivät isk·ene 3rd lienee isk·enyt lienevät lask·eneet ei liene isk·enyt eivät liene lask·eneet
passive isk·ettäneen ei isk·ettäne passive lienee isk·etty ei liene isk·etty


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/13 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/13kseen2 past isk·enyt isk·etty
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2

D

ending -kea (back vowels) (k → —)

The example below: infinitive hakea, stem ha-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ha·e·n ha·e·mme en ha·e emme ha·e 1st olen ha·ke·nut olemme ha·ke·neet en ole ha·ke·nut emme ole ha·ke·neet
2nd ha·e·t ha·e·tte et ha·e ette ha·e 2nd olet ha·ke·nut olette ha·ke·neet et ole ha·ke·nut ette ole ha·ke·neet
3rd ha·ke·e ha·ke·vat ei ha·e eivät ha·e 3rd on ha·ke·nut ovat ha·ke·neet ei ole ha·ke·nut eivät ole ha·ke·neet
passive ha·e·taan ei ha·e·ta passive on ha·e·ttu ei ole ha·e·ttu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ha·i·n ha·i·mme en ha·ke·nut emme ha·ke·neet 1st olin ha·ke·nut olimme ha·ke·neet en ollut ha·ke·nut emme olleet ha·ke·neet
2nd ha·i·t ha·i·tte et ha·ke·nut ette ha·ke·neet 2nd olit ha·ke·nut olitte ha·ke·neet et ollut ha·ke·nut ette olleet ha·ke·neet
3rd ha·ki ha·ki·vat ei ha·ke·nut eivät ha·ke·neet 3rd oli ha·ke·nut olivat ha·ke·neet ei ollut ha·ke·nut eivät olleet ha·ke·neet
passive ha·e·ttiin ei ha·e·ttu passive oli ha·e·ttu ei ollut ha·e·ttu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ha·ki·sin ha·ki·simme en ha·ki·si emme ha·ki·si 1st olisin ha·ke·nut olisimme ha·ke·neet en olisi ha·ke·nut emme olisi ha·ke·neet
2nd ha·ki·sit ha·ki·sitte et ha·ki·si ette ha·ki·si 2nd olisit ha·ke·nut olisitte ha·ke·neet et olisi ha·ke·nut ette olisi ha·ke·neet
3rd ha·ki·si ha·ki·sivat ei ha·ki·si eivät ha·ki·si 3rd olisi ha·ke·nut olisivat ha·ke·neet ei olisi ha·ke·nut eivät olisi ha·ke·neet
passive ha·e·ttaisiin ei ha·e·ttaisi passive olisi ha·e·ttu ei olisi ha·e·ttu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ha·ke·kaamme älkäämme ha·ke·ko 1st olkaamme ha·ke·neet älkäämme olko ha·ke·neet
2nd ha·e ha·ke·kaa älä ha·e älkää ha·ke·ko 2nd ole ha·ke·nut olkaa ha·ke·neet älä ole ha·ke·nut älkää olko ha·ke·neet
3rd ha·ke·koon ha·ke·koot älköön ha·ke·ko älkööt ha·ke·ko 3rd olkoon ha·ke·nut olkoot ha·ke·neet älköön olko ha·ke·nut älkööt ole ha·ke·neet
passive ha·e·ttakoon älköön ha·e·ttako passive olkoon ha·e·ttu älköön olko ha·e·ttu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ha·ke·nen ha·ke·nemme en ha·ke·ne emme ha·ke·ne 1st lienen ha·ke·nut lienemme ha·ke·neet en liene ha·ke·nut emme liene ha·ke·neet
2nd ha·ke·net ha·ke·nette et ha·ke·ne ette ha·ke·ne 2nd lienet ha·ke·nut lienette ha·ke·neet et liene ha·ke·nut ette liene ha·ke·neet
3rd ha·ke·nee ha·ke·nevat ei ha·ke·ne eivät ha·ke·ne 3rd lienee ha·ke·nut lienevät ha·ke·neet ei liene ha·ke·nut eivät liene ha·ke·neet
passive ha·e·ttaneen ei ha·e·ttane passive lienee ha·e·ttu ei liene ha·e·ttu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/13 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/13kseen2 past ha·ke·nut ha·e·ttu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -keä (front vowels) (k → —)

E

ending -pea (back vowels) (p → v)
ending -peä (front vowels) (p → v)

The example below: infinitive kylpeä, stem kyl-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kyl·ve·n kyl·ve·mme en kyl·ve emme kyl·ve 1st olen kyl·pe·nyt olemme kyl·pe·neet en ole kyl·pe·nyt emme ole kyl·pe·neet
2nd kyl·ve·t kyl·ve·tte et kyl·ve ette kyl·ve 2nd olet kyl·pe·nyt olette kyl·pe·neet et ole kyl·pe·nyt ette ole kyl·pe·neet
3rd kyl·pe·e kyl·pe·vät ei kyl·ve eivät kyl·ve 3rd on kyl·pe·nyt ovat kyl·pe·neet ei ole kyl·pe·nyt eivät ole kyl·pe·neet
passive kyl·ve·tään ei kyl·ve·tä passive on kyl·ve·tty ei ole kyl·ve·tty
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kyl·v·in kyl·v·imme en kyl·pe·nyt emme kyl·pe·neet 1st olin kyl·pe·nyt olimme kyl·pe·neet en ollut kyl·pe·nyt emme olleet kyl·pe·neet
2nd kyl·v·it kyl·v·itte et kyl·pe·nyt ette kyl·pe·neet 2nd olit kyl·pe·nyt olitte kyl·pe·neet et ollut kyl·pe·nyt ette olleet kyl·pe·neet
3rd kyl·p·i kyl·p·ivät ei kyl·pe·nyt eivät kyl·pe·neet 3rd oli kyl·pe·nyt olivat kyl·pe·neet ei ollut kyl·pe·nyt eivät olleet kyl·pe·neet
passive kyl·ve·ttiin ei kyl·ve·tty passive oli kyl·ve·tty ei ollut kyl·ve·tty
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kyl·p·isin kyl·p·isimme en kyl·p·isi emme kyl·p·isi 1st olisin kyl·pe·nyt olisimme kyl·pe·neet en olisi kyl·pe·nyt emme olisi kyl·pe·neet
2nd kyl·p·isit kyl·p·isitte et kyl·p·isi ette kyl·p·isi 2nd olisit kyl·pe·nyt olisitte kyl·pe·neet et olisi kyl·pe·nyt ette olisi kyl·pe·neet
3rd kyl·p·isi kyl·p·isivät ei kyl·p·isi eivät kyl·p·isi 3rd olisi kyl·pe·nyt olisivat kyl·pe·neet ei olisi kyl·pe·nyt eivät olisi kyl·pe·neet
passive kyl·ve·ttäisiin ei kyl·ve·ttäisi passive olisi kyl·ve·tty ei olisi kyl·ve·tty
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kyl·pe·käämme älkäämme kyl·pe·kö 1st olkaamme kyl·pe·neet älkäämme olko kyl·pe·neet
2nd kyl·ve kyl·pe·kää älä kyl·ve älkää kyl·pe·kö 2nd ole kyl·pe·nyt olkaa kyl·pe·neet älä ole kyl·pe·nyt älkää olko kyl·pe·neet
3rd kyl·pe·köön kyl·pe·kööt älköön kyl·pe·kö älkööt kyl·pe·kö 3rd olkoon kyl·pe·nyt olkoot kyl·pe·neet älköön olko kyl·pe·nyt älkööt ole kyl·pe·neet
passive kyl·ve·ttäköön älköön kyl·ve·ttäkö passive olkoon kyl·ve·tty älköön olko kyl·ve·tty
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kyl·pe·nen kyl·pe·nemme en kyl·pe·ne emme kyl·pe·ne 1st lienen kyl·pe·nyt lienemme kyl·pe·neet en liene kyl·pe·nyt emme liene kyl·pe·neet
2nd kyl·pe·net kyl·pe·nette et kyl·pe·ne ette kyl·pe·ne 2nd lienet kyl·pe·nyt lienette kyl·pe·neet et liene kyl·pe·nyt ette liene kyl·pe·neet
3rd kyl·pe·nee kyl·pe·nevät ei kyl·pe·ne eivät kyl·pe·ne 3rd lienee kyl·pe·nyt lienevät kyl·pe·neet ei liene kyl·pe·nyt eivät liene kyl·pe·neet
passive kyl·ve·ttäneen ei kyl·ve·ttäne passive lienee kyl·ve·tty ei liene kyl·ve·tty


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/13 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/13kseen2 past kyl·pe·nyt kyl·ve·tty
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2

L

ending -lkea (back vowels) (k → j)

The example below: infinitive kulkea, stem kul-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kul·je·n kul·je·mme en kul·je emme kul·je 1st olen kul·ke·nut olemme kul·ke·neet en ole kul·ke·nut emme ole kul·ke·neet
2nd kul·je·t kul·je·tte et kul·je ette kul·je 2nd olet kul·ke·nut olette kul·ke·neet et ole kul·ke·nut ette ole kul·ke·neet
3rd kul·ke·e kul·ke·vat ei kul·je eivät kul·je 3rd on kul·ke·nut ovat kul·ke·neet ei ole kul·ke·nut eivät ole kul·ke·neet
passive kul·je·taan ei kul·je·ta passive on kul·je·ttu ei ole kul·je·ttu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kul·ji·n kul·ji·mme en kul·ke·nut emme kul·ke·neet 1st olin kul·ke·nut olimme kul·ke·neet en ollut kul·ke·nut emme olleet kul·ke·neet
2nd kul·ji·t kul·ji·tte et kul·ke·nut ette kul·ke·neet 2nd olit kul·ke·nut olitte kul·ke·neet et ollut kul·ke·nut ette olleet kul·ke·neet
3rd kul·ki kul·ki·vat ei kul·ke·nut eivät kul·ke·neet 3rd oli kul·ke·nut olivat kul·ke·neet ei ollut kul·ke·nut eivät olleet kul·ke·neet
passive kul·je·ttiin ei kul·je·ttu passive oli kul·je·ttu ei ollut kul·je·ttu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kul·ki·sin kul·ki·simme en kul·ki·si emme kul·ki·si 1st olisin kul·ke·nut olisimme kul·ke·neet en olisi kul·ke·nut emme olisi kul·ke·neet
2nd kul·ki·sit kul·ki·sitte et kul·ki·si ette kul·ki·si 2nd olisit kul·ke·nut olisitte kul·ke·neet et olisi kul·ke·nut ette olisi kul·ke·neet
3rd kul·ki·si kul·ki·sivat ei kul·ki·si eivät kul·ki·si 3rd olisi kul·ke·nut olisivat kul·ke·neet ei olisi kul·ke·nut eivät olisi kul·ke·neet
passive kul·je·ttaisiin ei kul·je·ttaisi passive olisi kul·je·ttu ei olisi kul·je·ttu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kul·ke·kaamme älkäämme kul·ke·ko 1st olkaamme kul·ke·neet älkäämme olko kul·ke·neet
2nd kul·je kul·ke·kaa älä kul·je älkää kul·ke·ko 2nd ole kul·ke·nut olkaa kul·ke·neet älä ole kul·ke·nut älkää olko kul·ke·neet
3rd kul·ke·koon kul·ke·koot älköön kul·ke·ko älkööt kul·ke·ko 3rd olkoon kul·ke·nut olkoot kul·ke·neet älköön olko kul·ke·nut älkööt ole kul·ke·neet
passive kul·je·ttakoon älköön kul·je·ttako passive olkoon kul·je·ttu älköön olko kul·je·ttu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kul·ke·nen kul·ke·nemme en kul·ke·ne emme kul·ke·ne 1st lienen kul·ke·nut lienemme kul·ke·neet en liene kul·ke·nut emme liene kul·ke·neet
2nd kul·ke·net kul·ke·nette et kul·ke·ne ette kul·ke·ne 2nd lienet kul·ke·nut lienette kul·ke·neet et liene kul·ke·nut ette liene kul·ke·neet
3rd kul·ke·nee kul·ke·nevat ei kul·ke·ne eivät kul·ke·ne 3rd lienee kul·ke·nut lienevät kul·ke·neet ei liene kul·ke·nut eivät liene kul·ke·neet
passive kul·je·ttaneen ei kul·je·ttane passive lienee kul·je·ttu ei liene kul·je·ttu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/13 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/13kseen2 past kul·ke·nut kul·je·ttu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -lkeä (front vowels) (k → j)

The example below: infinitive nylkeä, stem nyl-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st nyl·je·n nyl·je·mme en nyl·je emme nyl·je 1st olen nyl·ke·nut olemme nyl·ke·neet en ole nyl·ke·nut emme ole nyl·ke·neet
2nd nyl·je·t nyl·je·tte et nyl·je ette nyl·je 2nd olet nyl·ke·nut olette nyl·ke·neet et ole nyl·ke·nut ette ole nyl·ke·neet
3rd nyl·ke·e nyl·ke·vät ei nyl·je eivät nyl·je 3rd on nyl·ke·nut ovat nyl·ke·neet ei ole nyl·ke·nut eivät ole nyl·ke·neet
passive nyl·je·tään ei nyl·je·tä passive on nyl·je·tty ei ole nyl·je·tty
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st nyl·ji·n nyl·ji·mme en nyl·ke·nut emme nyl·ke·neet 1st olin nyl·ke·nut olimme nyl·ke·neet en ollut nyl·ke·nut emme olleet nyl·ke·neet
2nd nyl·ji·t nyl·ji·tte et nyl·ke·nut ette nyl·ke·neet 2nd olit nyl·ke·nut olitte nyl·ke·neet et ollut nyl·ke·nut ette olleet nyl·ke·neet
3rd nyl·ki nyl·ki·vät ei nyl·ke·nut eivät nyl·ke·neet 3rd oli nyl·ke·nut olivat nyl·ke·neet ei ollut nyl·ke·nut eivät olleet nyl·ke·neet
passive nyl·je·ttiin ei nyl·je·tty passive oli nyl·je·tty ei ollut nyl·je·tty
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st nyl·ki·sin nyl·ki·simme en nyl·ki·si emme nyl·ki·si 1st olisin nyl·ke·nut olisimme nyl·ke·neet en olisi nyl·ke·nut emme olisi nyl·ke·neet
2nd nyl·ki·sit nyl·ki·sitte et nyl·ki·si ette nyl·ki·si 2nd olisit nyl·ke·nut olisitte nyl·ke·neet et olisi nyl·ke·nut ette olisi nyl·ke·neet
3rd nyl·ki·si nyl·ki·sivät ei nyl·ki·si eivät nyl·ki·si 3rd olisi nyl·ke·nut olisivat nyl·ke·neet ei olisi nyl·ke·nut eivät olisi nyl·ke·neet
passive nyl·je·ttäisiin ei nyl·je·ttäisi passive olisi nyl·je·tty ei olisi nyl·je·tty
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st nyl·ke·käämme älkäämme nyl·ke·kö 1st olkaamme nyl·ke·neet älkäämme olko nyl·ke·neet
2nd nyl·je nyl·ke·kää älä nyl·je älkää nyl·ke·kö 2nd ole nyl·ke·nut olkaa nyl·ke·neet älä ole nyl·ke·nut älkää olko nyl·ke·neet
3rd nyl·ke·köön nyl·ke·kööt älköön nyl·ke·kö älkööt nyl·ke·kö 3rd olkoon nyl·ke·nut olkoot nyl·ke·neet älköön olko nyl·ke·nut älkööt ole nyl·ke·neet
passive nyl·je·ttäköön älköön nyl·je·ttäkö passive olkoon nyl·je·tty älköön olko nyl·je·tty
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st nyl·ke·nen nyl·ke·nemme en nyl·ke·ne emme nyl·ke·ne 1st lienen nyl·ke·nut lienemme nyl·ke·neet en liene nyl·ke·nut emme liene nyl·ke·neet
2nd nyl·ke·net nyl·ke·nette et nyl·ke·ne ette nyl·ke·ne 2nd lienet nyl·ke·nut lienette nyl·ke·neet et liene nyl·ke·nut ette liene nyl·ke·neet
3rd nyl·ke·nee nyl·ke·nevät ei nyl·ke·ne eivät nyl·ke·ne 3rd lienee nyl·ke·nut lienevät nyl·ke·neet ei liene nyl·ke·nut eivät liene nyl·ke·neet
passive nyl·je·ttäneen ei nyl·je·ttäne passive lienee nyl·je·tty ei liene nyl·je·tty


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/13 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/13kseen2 past nyl·ke·nut nyl·je·tty
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2