Visit the forum if you have a language query!

Dictionary:Finnish inflection types/verbs/28

Definition from Dictionary, a free dictionary
Look up, laugh loud, talk big, keep the color in your cheek and the fire in your eye, adorn your person, maintain your health, your beauty and your animal spirits.
William Hazlitt
Jump to: navigation, search

Finnish verb conjugation type 28

This type is identical to types 25 and 29, except for having consonant gradation.
ending -iella, -tsella, -stella, -rvella, -vella (back vowels) (no consonant gradation)

The example below: infinitive katsella, stem katsel-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st katsel·en katsel·emme en katsel·e emme katsel·e 1st olen katsel·lut olemme katsel·leet en ole katsel·lut emme ole katsel·leet
2nd katsel·et katsel·ette et katsel·e ette katsel·e 2nd olet katsel·lut olette katsel·leet et ole katsel·lut ette ole katsel·leet
3rd katsel·ee katsel·evat ei katsel·e eivät katsel·e 3rd on katsel·lut ovat katsel·leet ei ole katsel·lut eivät ole katsel·leet
passive katsel·laan ei katsel·la passive on katsel·tu ei ole katsel·tu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st katsel·in katsel·imme en katsel·lut emme katsel·leet 1st olin katsel·lut olimme katsel·leet en ollut katsel·lut emme olleet katsel·leet
2nd katsel·it katsel·itte et katsel·lut ette katsel·leet 2nd olit katsel·lut olitte katsel·leet et ollut katsel·lut ette olleet katsel·leet
3rd katsel·i katsel·ivat ei katsel·lut eivät katsel·leet 3rd oli katsel·lut olivat katsel·leet ei ollut katsel·lut eivät olleet katsel·leet
passive katsel·tiin ei katsel·tu passive oli katsel·tu ei ollut katsel·tu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st katsel·isin katsel·isimme en katsel·isi emme katsel·isi 1st olisin katsel·lut olisimme katsel·leet en olisi katsel·lut emme olisi katsel·leet
2nd katsel·isit katsel·isitte et katsel·isi ette katsel·isi 2nd olisit katsel·lut olisitte katsel·leet et olisi katsel·lut ette olisi katsel·leet
3rd katsel·isi katsel·isivat ei katsel·isi eivät katsel·isi 3rd olisi katsel·lut olisivat katsel·leet ei olisi katsel·lut eivät olisi katsel·leet
passive katsel·taisiin ei katsel·taisi passive olisi katsel·tu ei olisi katsel·tu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st katsel·kaamme älkäämme katsel·ko 1st olkaamme katsel·leet älkäämme olko katsel·leet
2nd katsel·e katsel·kaa älä katsel·e älkää katsel·ko 2nd ole katsel·lut olkaa katsel·leet älä ole katsel·lut älkää olko katsel·leet
3rd katsel·koon katsel·koot älköön katsel·ko älkööt katsel·ko 3rd olkoon katsel·lut olkoot katsel·leet älköön olko katsel·lut älkööt ole katsel·leet
passive katsel·takoon älköön katsel·tako passive olkoon katsel·tu älköön olko katsel·tu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st katsel·len katsel·lemme en katsel·le emme katsel·le 1st lienen katsel·lut lienemme katsel·leet en liene katsel·lut emme liene katsel·leet
2nd katsel·let katsel·lette et katsel·le ette katsel·le 2nd lienet katsel·lut lienette katsel·leet et liene katsel·lut ette liene katsel·leet
3rd katsel·lee katsel·levat ei katsel·le eivät katsel·le 3rd lienee katsel·lut lienevät katsel·leet ei liene katsel·lut eivät liene katsel·leet
passive katsel·taneen ei katsel·tane passive lienee katsel·tu ei liene katsel·tu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/28 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/28kseen2 past katsel·lut katsel·tu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -iellä, -tsellä, -stellä, -rvellä, -vellä (front vowels) (no consonant gradation)

The example below: infinitive kävellä, stem kävel-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kävel·en kävel·emme en kävel·e emme kävel·e 1st olen kävel·lyt olemme kävel·leet en ole kävel·lyt emme ole kävel·leet
2nd kävel·et kävel·ette et kävel·e ette kävel·e 2nd olet kävel·lyt olette kävel·leet et ole kävel·lyt ette ole kävel·leet
3rd kävel·ee kävel·evät ei kävel·e eivät kävel·e 3rd on kävel·lyt ovat kävel·leet ei ole kävel·lyt eivät ole kävel·leet
passive kävel·lään ei kävel·lä passive on kävel·ty ei ole kävel·ty
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kävel·in kävel·imme en kävel·lyt emme kävel·leet 1st olin kävel·lyt olimme kävel·leet en ollut kävel·lyt emme olleet kävel·leet
2nd kävel·it kävel·itte et kävel·lyt ette kävel·leet 2nd olit kävel·lyt olitte kävel·leet et ollut kävel·lyt ette olleet kävel·leet
3rd kävel·i kävel·ivät ei kävel·lyt eivät kävel·leet 3rd oli kävel·lyt olivat kävel·leet ei ollut kävel·lyt eivät olleet kävel·leet
passive kävel·tiin ei kävel·ty passive oli kävel·ty ei ollut kävel·ty
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kävel·isin kävel·isimme en kävel·isi emme kävel·isi 1st olisin kävel·lyt olisimme kävel·leet en olisi kävel·lyt emme olisi kävel·leet
2nd kävel·isit kävel·isitte et kävel·isi ette kävel·isi 2nd olisit kävel·lyt olisitte kävel·leet et olisi kävel·lyt ette olisi kävel·leet
3rd kävel·isi kävel·isivät ei kävel·isi eivät kävel·isi 3rd olisi kävel·lyt olisivat kävel·leet ei olisi kävel·lyt eivät olisi kävel·leet
passive kävel·täisiin ei kävel·täisi passive olisi kävel·ty ei olisi kävel·ty
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kävel·käämme älkäämme kävel·kö 1st olkaamme kävel·leet älkäämme olko kävel·leet
2nd kävel·e kävel·kää älä kävel·e älkää kävel·kö 2nd ole kävel·lyt olkaa kävel·leet älä ole kävel·lyt älkää olko kävel·leet
3rd kävel·köön kävel·kööt älköön kävel·kö älkööt kävel·kö 3rd olkoon kävel·lyt olkoot kävel·leet älköön olko kävel·lyt älkööt ole kävel·leet
passive kävel·täköön älköön kävel·täkö passive olkoon kävel·ty älköön olko kävel·ty
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kävel·len kävel·lemme en kävel·le emme kävel·le 1st lienen kävel·lyt lienemme kävel·leet en liene kävel·lyt emme liene kävel·leet
2nd kävel·let kävel·lette et kävel·le ette kävel·le 2nd lienet kävel·lyt lienette kävel·leet et liene kävel·lyt ette liene kävel·leet
3rd kävel·lee kävel·levät ei kävel·le eivät kävel·le 3rd lienee kävel·lyt lienevät kävel·leet ei liene kävel·lyt eivät liene kävel·leet
passive kävel·täneen ei kävel·täne passive lienee kävel·ty ei liene kävel·ty


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/28 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/28kseen2 past kävel·lyt kävel·ty
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2

C

ending -atella, -etella, -itella, -otella, -utella (back vowels) (t → tt)

The example below: infinitive ajatella, stem ajat-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ajat·telen ajat·telemme en ajat·tele emme ajat·tele 1st olen ajat·ellut olemme ajat·elleet en ole ajat·ellut emme ole ajat·elleet
2nd ajat·telet ajat·telette et ajat·tele ette ajat·tele 2nd olet ajat·ellut olette ajat·elleet et ole ajat·ellut ette ole ajat·elleet
3rd ajat·telee ajat·televat ei ajat·tele eivät ajat·tele 3rd on ajat·ellut ovat ajat·elleet ei ole ajat·ellut eivät ole ajat·elleet
passive ajat·ellaan ei ajat·ella passive on ajat·eltu ei ole ajat·eltu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ajat·telin ajat·telimme en ajat·ellut emme ajat·elleet 1st olin ajat·ellut olimme ajat·elleet en ollut ajat·ellut emme olleet ajat·elleet
2nd ajat·telit ajat·telitte et ajat·ellut ette ajat·elleet 2nd olit ajat·ellut olitte ajat·elleet et ollut ajat·ellut ette olleet ajat·elleet
3rd ajat·teli ajat·telivat ei ajat·ellut eivät ajat·elleet 3rd oli ajat·ellut olivat ajat·elleet ei ollut ajat·ellut eivät olleet ajat·elleet
passive ajat·eltiin ei ajat·eltu passive oli ajat·eltu ei ollut ajat·eltu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ajat·telisin ajat·telisimme en ajat·telisi emme ajat·telisi 1st olisin ajat·ellut olisimme ajat·elleet en olisi ajat·ellut emme olisi ajat·elleet
2nd ajat·telisit ajat·telisitte et ajat·telisi ette ajat·telisi 2nd olisit ajat·ellut olisitte ajat·elleet et olisi ajat·ellut ette olisi ajat·elleet
3rd ajat·telisi ajat·telisivat ei ajat·telisi eivät ajat·telisi 3rd olisi ajat·ellut olisivat ajat·elleet ei olisi ajat·ellut eivät olisi ajat·elleet
passive ajat·eltaisiin ei ajat·eltaisi passive olisi ajat·eltu ei olisi ajat·eltu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ajat·elkaamme älkäämme ajat·elko 1st olkaamme ajat·elleet älkäämme olko ajat·elleet
2nd ajat·tele ajat·elkaa älä ajat·tele älkää ajat·elko 2nd ole ajat·ellut olkaa ajat·elleet älä ole ajat·ellut älkää olko ajat·elleet
3rd ajat·elkoon ajat·elkoot älköön ajat·elko älkööt ajat·elko 3rd olkoon ajat·ellut olkoot ajat·elleet älköön olko ajat·ellut älkööt ole ajat·elleet
passive ajat·eltakoon älköön ajat·eltako passive olkoon ajat·eltu älköön olko ajat·eltu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ajat·ellen ajat·ellemme en ajat·elle emme ajat·elle 1st lienen ajat·ellut lienemme ajat·elleet en liene ajat·ellut emme liene ajat·elleet
2nd ajat·ellet ajat·ellette et ajat·elle ette ajat·elle 2nd lienet ajat·ellut lienette ajat·elleet et liene ajat·ellut ette liene ajat·elleet
3rd ajat·ellee ajat·ellevat ei ajat·elle eivät ajat·elle 3rd lienee ajat·ellut lienevät ajat·elleet ei liene ajat·ellut eivät liene ajat·elleet
passive ajat·eltaneen ei ajat·eltane passive lienee ajat·eltu ei liene ajat·eltu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/28 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/28kseen2 past ajat·ellut ajat·eltu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -ätellä, -etellä, -itellä, -ötellä, -ytellä (front vowels) (t → tt)

The example below: infinitive käsitellä, stem käsit-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st käsit·telen käsit·telemme en käsit·tele emme käsit·tele 1st olen käsit·ellyt olemme käsit·elleet en ole käsit·ellyt emme ole käsit·elleet
2nd käsit·telet käsit·telette et käsit·tele ette käsit·tele 2nd olet käsit·ellyt olette käsit·elleet et ole käsit·ellyt ette ole käsit·elleet
3rd käsit·telee käsit·televät ei käsit·tele eivät käsit·tele 3rd on käsit·ellyt ovat käsit·elleet ei ole käsit·ellyt eivät ole käsit·elleet
passive käsit·ellään ei käsit·ellä passive on käsit·elty ei ole käsit·elty
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st käsit·telin käsit·telimme en käsit·ellyt emme käsit·elleet 1st olin käsit·ellyt olimme käsit·elleet en ollut käsit·ellyt emme olleet käsit·elleet
2nd käsit·telit käsit·telitte et käsit·ellyt ette käsit·elleet 2nd olit käsit·ellyt olitte käsit·elleet et ollut käsit·ellyt ette olleet käsit·elleet
3rd käsit·teli käsit·telivät ei käsit·ellyt eivät käsit·elleet 3rd oli käsit·ellyt olivat käsit·elleet ei ollut käsit·ellyt eivät olleet käsit·elleet
passive käsit·eltiin ei käsit·elty passive oli käsit·elty ei ollut käsit·elty
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st käsit·telisin käsit·telisimme en käsit·telisi emme käsit·telisi 1st olisin käsit·ellyt olisimme käsit·elleet en olisi käsit·ellyt emme olisi käsit·elleet
2nd käsit·telisit käsit·telisitte et käsit·telisi ette käsit·telisi 2nd olisit käsit·ellyt olisitte käsit·elleet et olisi käsit·ellyt ette olisi käsit·elleet
3rd käsit·telisi käsit·telisivät ei käsit·telisi eivät käsit·telisi 3rd olisi käsit·ellyt olisivat käsit·elleet ei olisi käsit·ellyt eivät olisi käsit·elleet
passive käsit·eltäisiin ei käsit·eltäisi passive olisi käsit·elty ei olisi käsit·elty
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st käsit·elkäämme älkäämme käsit·elkö 1st olkaamme käsit·elleet älkäämme olko käsit·elleet
2nd käsit·tele käsit·elkää älä käsit·tele älkää käsit·elkö 2nd ole käsit·ellyt olkaa käsit·elleet älä ole käsit·ellyt älkää olko käsit·elleet
3rd käsit·elköön käsit·elkööt älköön käsit·elkö älkööt käsit·elkö 3rd olkoon käsit·ellyt olkoot käsit·elleet älköön olko käsit·ellyt älkööt ole käsit·elleet
passive käsit·eltäköön älköön käsit·eltäkö passive olkoon käsit·elty älköön olko käsit·elty
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st käsit·ellen käsit·ellemme en käsit·elle emme käsit·elle 1st lienen käsit·ellyt lienemme käsit·elleet en liene käsit·ellyt emme liene käsit·elleet
2nd käsit·ellet käsit·ellette et käsit·elle ette käsit·elle 2nd lienet käsit·ellyt lienette käsit·elleet et liene käsit·ellyt ette liene käsit·elleet
3rd käsit·ellee käsit·ellevät ei käsit·elle eivät käsit·elle 3rd lienee käsit·ellyt lienevät käsit·elleet ei liene käsit·ellyt eivät liene käsit·elleet
passive käsit·eltäneen ei käsit·eltäne passive lienee käsit·elty ei liene käsit·elty


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/28 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/28kseen2 past käsit·ellyt käsit·elty
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2

D

ending -aella (back vowels) (— → k)

The example below: infinitive jaella, stem ja-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ja·ke·len ja·ke·lemme en ja·ke·le emme ja·ke·le 1st olen ja·e·llut olemme ja·e·lleet en ole ja·e·llut emme ole ja·e·lleet
2nd ja·ke·let ja·ke·lette et ja·ke·le ette ja·ke·le 2nd olet ja·e·llut olette ja·e·lleet et ole ja·e·llut ette ole ja·e·lleet
3rd ja·ke·lee ja·ke·levat ei ja·ke·le eivät ja·ke·le 3rd on ja·e·llut ovat ja·e·lleet ei ole ja·e·llut eivät ole ja·e·lleet
passive ja·e·llaan ei ja·e·lla passive on ja·e·ltu ei ole ja·e·ltu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ja·ke·lin ja·ke·limme en ja·e·llut emme ja·e·lleet 1st olin ja·e·llut olimme ja·e·lleet en ollut ja·e·llut emme olleet ja·e·lleet
2nd ja·ke·lit ja·ke·litte et ja·e·llut ette ja·e·lleet 2nd olit ja·e·llut olitte ja·e·lleet et ollut ja·e·llut ette olleet ja·e·lleet
3rd ja·ke·li ja·ke·livat ei ja·e·llut eivät ja·e·lleet 3rd oli ja·e·llut olivat ja·e·lleet ei ollut ja·e·llut eivät olleet ja·e·lleet
passive ja·e·ltiin ei ja·e·ltu passive oli ja·e·ltu ei ollut ja·e·ltu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ja·ke·lisin ja·ke·lisimme en ja·ke·lisi emme ja·ke·lisi 1st olisin ja·e·llut olisimme ja·e·lleet en olisi ja·e·llut emme olisi ja·e·lleet
2nd ja·ke·lisit ja·ke·lisitte et ja·ke·lisi ette ja·ke·lisi 2nd olisit ja·e·llut olisitte ja·e·lleet et olisi ja·e·llut ette olisi ja·e·lleet
3rd ja·ke·lisi ja·ke·lisivat ei ja·ke·lisi eivät ja·ke·lisi 3rd olisi ja·e·llut olisivat ja·e·lleet ei olisi ja·e·llut eivät olisi ja·e·lleet
passive ja·e·ltaisiin ei ja·e·ltaisi passive olisi ja·e·ltu ei olisi ja·e·ltu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ja·e·lkaamme älkäämme ja·e·lko 1st olkaamme ja·e·lleet älkäämme olko ja·e·lleet
2nd ja·ke·le ja·e·lkaa älä ja·ke·le älkää ja·e·lko 2nd ole ja·e·llut olkaa ja·e·lleet älä ole ja·e·llut älkää olko ja·e·lleet
3rd ja·e·lkoon ja·e·lkoot älköön ja·e·lko älkööt ja·e·lko 3rd olkoon ja·e·llut olkoot ja·e·lleet älköön olko ja·e·llut älkööt ole ja·e·lleet
passive ja·e·ltakoon älköön ja·e·ltako passive olkoon ja·e·ltu älköön olko ja·e·ltu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ja·e·llen ja·e·llemme en ja·e·lle emme ja·e·lle 1st lienen ja·e·llut lienemme ja·e·lleet en liene ja·e·llut emme liene ja·e·lleet
2nd ja·e·llet ja·e·llette et ja·e·lle ette ja·e·lle 2nd lienet ja·e·llut lienette ja·e·lleet et liene ja·e·llut ette liene ja·e·lleet
3rd ja·e·llee ja·e·llevat ei ja·e·lle eivät ja·e·lle 3rd lienee ja·e·llut lienevät ja·e·lleet ei liene ja·e·llut eivät liene ja·e·lleet
passive ja·e·ltaneen ei ja·e·ltane passive lienee ja·e·ltu ei liene ja·e·ltu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/28 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/28kseen2 past ja·e·llut ja·e·ltu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -äellä (back vowels) (— → k)

F

ending -della (back vowels) (d → t)

The example below: infinitive kohdella, stem koh-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st koh·te·len koh·te·lemme en koh·te·le emme koh·te·le 1st olen koh·de·llut olemme koh·de·lleet en ole koh·de·llut emme ole koh·de·lleet
2nd koh·te·let koh·te·lette et koh·te·le ette koh·te·le 2nd olet koh·de·llut olette koh·de·lleet et ole koh·de·llut ette ole koh·de·lleet
3rd koh·te·lee koh·te·levat ei koh·te·le eivät koh·te·le 3rd on koh·de·llut ovat koh·de·lleet ei ole koh·de·llut eivät ole koh·de·lleet
passive koh·de·llaan ei koh·de·lla passive on koh·de·ltu ei ole koh·de·ltu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st koh·te·lin koh·te·limme en koh·de·llut emme koh·de·lleet 1st olin koh·de·llut olimme koh·de·lleet en ollut koh·de·llut emme olleet koh·de·lleet
2nd koh·te·lit koh·te·litte et koh·de·llut ette koh·de·lleet 2nd olit koh·de·llut olitte koh·de·lleet et ollut koh·de·llut ette olleet koh·de·lleet
3rd koh·te·li koh·te·livat ei koh·de·llut eivät koh·de·lleet 3rd oli koh·de·llut olivat koh·de·lleet ei ollut koh·de·llut eivät olleet koh·de·lleet
passive koh·de·ltiin ei koh·de·ltu passive oli koh·de·ltu ei ollut koh·de·ltu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st koh·te·lisin koh·te·lisimme en koh·te·lisi emme koh·te·lisi 1st olisin koh·de·llut olisimme koh·de·lleet en olisi koh·de·llut emme olisi koh·de·lleet
2nd koh·te·lisit koh·te·lisitte et koh·te·lisi ette koh·te·lisi 2nd olisit koh·de·llut olisitte koh·de·lleet et olisi koh·de·llut ette olisi koh·de·lleet
3rd koh·te·lisi koh·te·lisivat ei koh·te·lisi eivät koh·te·lisi 3rd olisi koh·de·llut olisivat koh·de·lleet ei olisi koh·de·llut eivät olisi koh·de·lleet
passive koh·de·ltaisiin ei koh·de·ltaisi passive olisi koh·de·ltu ei olisi koh·de·ltu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st koh·de·lkaamme älkäämme koh·de·lko 1st olkaamme koh·de·lleet älkäämme olko koh·de·lleet
2nd koh·te·le koh·de·lkaa älä koh·te·le älkää koh·de·lko 2nd ole koh·de·llut olkaa koh·de·lleet älä ole koh·de·llut älkää olko koh·de·lleet
3rd koh·de·lkoon koh·de·lkoot älköön koh·de·lko älkööt koh·de·lko 3rd olkoon koh·de·llut olkoot koh·de·lleet älköön olko koh·de·llut älkööt ole koh·de·lleet
passive koh·de·ltakoon älköön koh·de·ltako passive olkoon koh·de·ltu älköön olko koh·de·ltu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st koh·de·llen koh·de·llemme en koh·de·lle emme koh·de·lle 1st lienen koh·de·llut lienemme koh·de·lleet en liene koh·de·llut emme liene koh·de·lleet
2nd koh·de·llet koh·de·llette et koh·de·lle ette koh·de·lle 2nd lienet koh·de·llut lienette koh·de·lleet et liene koh·de·llut ette liene koh·de·lleet
3rd koh·de·llee koh·de·llevat ei koh·de·lle eivät koh·de·lle 3rd lienee koh·de·llut lienevät koh·de·lleet ei liene koh·de·llut eivät liene koh·de·lleet
passive koh·de·ltaneen ei koh·de·ltane passive lienee koh·de·ltu ei liene koh·de·ltu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/28 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/28kseen2 past koh·de·llut koh·de·ltu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -dellä (front vowels) (d → t)

The example below: infinitive pidellä, stem pi-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st pi·te·len pi·te·lemme en pi·te·le emme pi·te·le 1st olen pi·de·llyt olemme pi·de·lleet en ole pi·de·llyt emme ole pi·de·lleet
2nd pi·te·let pi·te·lette et pi·te·le ette pi·te·le 2nd olet pi·de·llyt olette pi·de·lleet et ole pi·de·llyt ette ole pi·de·lleet
3rd pi·te·lee pi·te·levät ei pi·te·le eivät pi·te·le 3rd on pi·de·llyt ovat pi·de·lleet ei ole pi·de·llyt eivät ole pi·de·lleet
passive pi·de·llään ei pi·de·llä passive on pi·de·lty ei ole pi·de·lty
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st pi·te·lin pi·te·limme en pi·de·llyt emme pi·de·lleet 1st olin pi·de·llyt olimme pi·de·lleet en ollut pi·de·llyt emme olleet pi·de·lleet
2nd pi·te·lit pi·te·litte et pi·de·llyt ette pi·de·lleet 2nd olit pi·de·llyt olitte pi·de·lleet et ollut pi·de·llyt ette olleet pi·de·lleet
3rd pi·te·li pi·te·livät ei pi·de·llyt eivät pi·de·lleet 3rd oli pi·de·llyt olivat pi·de·lleet ei ollut pi·de·llyt eivät olleet pi·de·lleet
passive pi·de·ltiin ei pi·de·lty passive oli pi·de·lty ei ollut pi·de·lty
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st pi·te·lisin pi·te·lisimme en pi·te·lisi emme pi·te·lisi 1st olisin pi·de·llyt olisimme pi·de·lleet en olisi pi·de·llyt emme olisi pi·de·lleet
2nd pi·te·lisit pi·te·lisitte et pi·te·lisi ette pi·te·lisi 2nd olisit pi·de·llyt olisitte pi·de·lleet et olisi pi·de·llyt ette olisi pi·de·lleet
3rd pi·te·lisi pi·te·lisivät ei pi·te·lisi eivät pi·te·lisi 3rd olisi pi·de·llyt olisivat pi·de·lleet ei olisi pi·de·llyt eivät olisi pi·de·lleet
passive pi·de·ltäisiin ei pi·de·ltäisi passive olisi pi·de·lty ei olisi pi·de·lty
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st pi·de·lkäämme älkäämme pi·de·lkö 1st olkaamme pi·de·lleet älkäämme olko pi·de·lleet
2nd pi·te·le pi·de·lkää älä pi·te·le älkää pi·de·lkö 2nd ole pi·de·llyt olkaa pi·de·lleet älä ole pi·de·llyt älkää olko pi·de·lleet
3rd pi·de·lköön pi·de·lkööt älköön pi·de·lkö älkööt pi·de·lkö 3rd olkoon pi·de·llyt olkoot pi·de·lleet älköön olko pi·de·llyt älkööt ole pi·de·lleet
passive pi·de·ltäköön älköön pi·de·ltäkö passive olkoon pi·de·lty älköön olko pi·de·lty
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st pi·de·llen pi·de·llemme en pi·de·lle emme pi·de·lle 1st lienen pi·de·llyt lienemme pi·de·lleet en liene pi·de·llyt emme liene pi·de·lleet
2nd pi·de·llet pi·de·llette et pi·de·lle ette pi·de·lle 2nd lienet pi·de·llyt lienette pi·de·lleet et liene pi·de·llyt ette liene pi·de·lleet
3rd pi·de·llee pi·de·llevät ei pi·de·lle eivät pi·de·lle 3rd lienee pi·de·llyt lienevät pi·de·lleet ei liene pi·de·llyt eivät liene pi·de·lleet
passive pi·de·ltäneen ei pi·de·ltäne passive lienee pi·de·lty ei liene pi·de·lty


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/28 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/28kseen2 past pi·de·llyt pi·de·lty
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2

H

ending -mmella (back vowels) (mm → mp)

The example below: infinitive ommella, stem om-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st om·pe·len om·pe·lemme en om·pe·le emme om·pe·le 1st olen om·me·llut olemme om·me·lleet en ole om·me·llut emme ole om·me·lleet
2nd om·pe·let om·pe·lette et om·pe·le ette om·pe·le 2nd olet om·me·llut olette om·me·lleet et ole om·me·llut ette ole om·me·lleet
3rd om·pe·lee om·pe·levat ei om·pe·le eivät om·pe·le 3rd on om·me·llut ovat om·me·lleet ei ole om·me·llut eivät ole om·me·lleet
passive om·me·llaan ei om·me·lla passive on om·me·ltu ei ole om·me·ltu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st om·pe·lin om·pe·limme en om·me·llut emme om·me·lleet 1st olin om·me·llut olimme om·me·lleet en ollut om·me·llut emme olleet om·me·lleet
2nd om·pe·lit om·pe·litte et om·me·llut ette om·me·lleet 2nd olit om·me·llut olitte om·me·lleet et ollut om·me·llut ette olleet om·me·lleet
3rd om·pe·li om·pe·livat ei om·me·llut eivät om·me·lleet 3rd oli om·me·llut olivat om·me·lleet ei ollut om·me·llut eivät olleet om·me·lleet
passive om·me·ltiin ei om·me·ltu passive oli om·me·ltu ei ollut om·me·ltu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st om·pe·lisin om·pe·lisimme en om·pe·lisi emme om·pe·lisi 1st olisin om·me·llut olisimme om·me·lleet en olisi om·me·llut emme olisi om·me·lleet
2nd om·pe·lisit om·pe·lisitte et om·pe·lisi ette om·pe·lisi 2nd olisit om·me·llut olisitte om·me·lleet et olisi om·me·llut ette olisi om·me·lleet
3rd om·pe·lisi om·pe·lisivat ei om·pe·lisi eivät om·pe·lisi 3rd olisi om·me·llut olisivat om·me·lleet ei olisi om·me·llut eivät olisi om·me·lleet
passive om·me·ltaisiin ei om·me·ltaisi passive olisi om·me·ltu ei olisi om·me·ltu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st om·me·lkaamme älkäämme om·me·lko 1st olkaamme om·me·lleet älkäämme olko om·me·lleet
2nd om·pe·le om·me·lkaa älä om·pe·le älkää om·me·lko 2nd ole om·me·llut olkaa om·me·lleet älä ole om·me·llut älkää olko om·me·lleet
3rd om·me·lkoon om·me·lkoot älköön om·me·lko älkööt om·me·lko 3rd olkoon om·me·llut olkoot om·me·lleet älköön olko om·me·llut älkööt ole om·me·lleet
passive om·me·ltakoon älköön om·me·ltako passive olkoon om·me·ltu älköön olko om·me·ltu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st om·me·llen om·me·llemme en om·me·lle emme om·me·lle 1st lienen om·me·llut lienemme om·me·lleet en liene om·me·llut emme liene om·me·lleet
2nd om·me·llet om·me·llette et om·me·lle ette om·me·lle 2nd lienet om·me·llut lienette om·me·lleet et liene om·me·llut ette liene om·me·lleet
3rd om·me·llee om·me·llevat ei om·me·lle eivät om·me·lle 3rd lienee om·me·llut lienevät om·me·lleet ei liene om·me·llut eivät liene om·me·lleet
passive om·me·ltaneen ei om·me·ltane passive lienee om·me·ltu ei liene om·me·ltu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/28 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/28kseen2 past om·me·llut om·me·ltu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -mmellä (front vowels) (mm → mp)

J

ending -nnella (back vowels) (nn → nt)

The example below: infinitive kuunnella, stem kuun-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kuun·te·len kuun·te·lemme en kuun·te·le emme kuun·te·le 1st olen kuun·ne·llut olemme kuun·ne·lleet en ole kuun·ne·llut emme ole kuun·ne·lleet
2nd kuun·te·let kuun·te·lette et kuun·te·le ette kuun·te·le 2nd olet kuun·ne·llut olette kuun·ne·lleet et ole kuun·ne·llut ette ole kuun·ne·lleet
3rd kuun·te·lee kuun·te·levat ei kuun·te·le eivät kuun·te·le 3rd on kuun·ne·llut ovat kuun·ne·lleet ei ole kuun·ne·llut eivät ole kuun·ne·lleet
passive kuun·ne·llaan ei kuun·ne·lla passive on kuun·ne·ltu ei ole kuun·ne·ltu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kuun·te·lin kuun·te·limme en kuun·ne·llut emme kuun·ne·lleet 1st olin kuun·ne·llut olimme kuun·ne·lleet en ollut kuun·ne·llut emme olleet kuun·ne·lleet
2nd kuun·te·lit kuun·te·litte et kuun·ne·llut ette kuun·ne·lleet 2nd olit kuun·ne·llut olitte kuun·ne·lleet et ollut kuun·ne·llut ette olleet kuun·ne·lleet
3rd kuun·te·li kuun·te·livat ei kuun·ne·llut eivät kuun·ne·lleet 3rd oli kuun·ne·llut olivat kuun·ne·lleet ei ollut kuun·ne·llut eivät olleet kuun·ne·lleet
passive kuun·ne·ltiin ei kuun·ne·ltu passive oli kuun·ne·ltu ei ollut kuun·ne·ltu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kuun·te·lisin kuun·te·lisimme en kuun·te·lisi emme kuun·te·lisi 1st olisin kuun·ne·llut olisimme kuun·ne·lleet en olisi kuun·ne·llut emme olisi kuun·ne·lleet
2nd kuun·te·lisit kuun·te·lisitte et kuun·te·lisi ette kuun·te·lisi 2nd olisit kuun·ne·llut olisitte kuun·ne·lleet et olisi kuun·ne·llut ette olisi kuun·ne·lleet
3rd kuun·te·lisi kuun·te·lisivat ei kuun·te·lisi eivät kuun·te·lisi 3rd olisi kuun·ne·llut olisivat kuun·ne·lleet ei olisi kuun·ne·llut eivät olisi kuun·ne·lleet
passive kuun·ne·ltaisiin ei kuun·ne·ltaisi passive olisi kuun·ne·ltu ei olisi kuun·ne·ltu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kuun·ne·lkaamme älkäämme kuun·ne·lko 1st olkaamme kuun·ne·lleet älkäämme olko kuun·ne·lleet
2nd kuun·te·le kuun·ne·lkaa älä kuun·te·le älkää kuun·ne·lko 2nd ole kuun·ne·llut olkaa kuun·ne·lleet älä ole kuun·ne·llut älkää olko kuun·ne·lleet
3rd kuun·ne·lkoon kuun·ne·lkoot älköön kuun·ne·lko älkööt kuun·ne·lko 3rd olkoon kuun·ne·llut olkoot kuun·ne·lleet älköön olko kuun·ne·llut älkööt ole kuun·ne·lleet
passive kuun·ne·ltakoon älköön kuun·ne·ltako passive olkoon kuun·ne·ltu älköön olko kuun·ne·ltu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kuun·ne·llen kuun·ne·llemme en kuun·ne·lle emme kuun·ne·lle 1st lienen kuun·ne·llut lienemme kuun·ne·lleet en liene kuun·ne·llut emme liene kuun·ne·lleet
2nd kuun·ne·llet kuun·ne·llette et kuun·ne·lle ette kuun·ne·lle 2nd lienet kuun·ne·llut lienette kuun·ne·lleet et liene kuun·ne·llut ette liene kuun·ne·lleet
3rd kuun·ne·llee kuun·ne·llevat ei kuun·ne·lle eivät kuun·ne·lle 3rd lienee kuun·ne·llut lienevät kuun·ne·lleet ei liene kuun·ne·llut eivät liene kuun·ne·lleet
passive kuun·ne·ltaneen ei kuun·ne·ltane passive lienee kuun·ne·ltu ei liene kuun·ne·ltu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/28 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/28kseen2 past kuun·ne·llut kuun·ne·ltu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -nnellä (front vowels) (nn → nt)

The example below: infinitive äännellä, stem ään-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ään·te·len ään·te·lemme en ään·te·le emme ään·te·le 1st olen ään·ne·llyt olemme ään·ne·lleet en ole ään·ne·llyt emme ole ään·ne·lleet
2nd ään·te·let ään·te·lette et ään·te·le ette ään·te·le 2nd olet ään·ne·llyt olette ään·ne·lleet et ole ään·ne·llyt ette ole ään·ne·lleet
3rd ään·te·lee ään·te·levät ei ään·te·le eivät ään·te·le 3rd on ään·ne·llyt ovat ään·ne·lleet ei ole ään·ne·llyt eivät ole ään·ne·lleet
passive ään·ne·llään ei ään·ne·llä passive on ään·ne·lty ei ole ään·ne·lty
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ään·te·lin ään·te·limme en ään·ne·llyt emme ään·ne·lleet 1st olin ään·ne·llyt olimme ään·ne·lleet en ollut ään·ne·llyt emme olleet ään·ne·lleet
2nd ään·te·lit ään·te·litte et ään·ne·llyt ette ään·ne·lleet 2nd olit ään·ne·llyt olitte ään·ne·lleet et ollut ään·ne·llyt ette olleet ään·ne·lleet
3rd ään·te·li ään·te·livät ei ään·ne·llyt eivät ään·ne·lleet 3rd oli ään·ne·llyt olivat ään·ne·lleet ei ollut ään·ne·llyt eivät olleet ään·ne·lleet
passive ään·ne·ltiin ei ään·ne·lty passive oli ään·ne·lty ei ollut ään·ne·lty
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ään·te·lisin ään·te·lisimme en ään·te·lisi emme ään·te·lisi 1st olisin ään·ne·llyt olisimme ään·ne·lleet en olisi ään·ne·llyt emme olisi ään·ne·lleet
2nd ään·te·lisit ään·te·lisitte et ään·te·lisi ette ään·te·lisi 2nd olisit ään·ne·llyt olisitte ään·ne·lleet et olisi ään·ne·llyt ette olisi ään·ne·lleet
3rd ään·te·lisi ään·te·lisivät ei ään·te·lisi eivät ään·te·lisi 3rd olisi ään·ne·llyt olisivat ään·ne·lleet ei olisi ään·ne·llyt eivät olisi ään·ne·lleet
passive ään·ne·ltäisiin ei ään·ne·ltäisi passive olisi ään·ne·lty ei olisi ään·ne·lty
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ään·ne·lkäämme älkäämme ään·ne·lkö 1st olkaamme ään·ne·lleet älkäämme olko ään·ne·lleet
2nd ään·te·le ään·ne·lkää älä ään·te·le älkää ään·ne·lkö 2nd ole ään·ne·llyt olkaa ään·ne·lleet älä ole ään·ne·llyt älkää olko ään·ne·lleet
3rd ään·ne·lköön ään·ne·lkööt älköön ään·ne·lkö älkööt ään·ne·lkö 3rd olkoon ään·ne·llyt olkoot ään·ne·lleet älköön olko ään·ne·llyt älkööt ole ään·ne·lleet
passive ään·ne·ltäköön älköön ään·ne·ltäkö passive olkoon ään·ne·lty älköön olko ään·ne·lty
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ään·ne·llen ään·ne·llemme en ään·ne·lle emme ään·ne·lle 1st lienen ään·ne·llyt lienemme ään·ne·lleet en liene ään·ne·llyt emme liene ään·ne·lleet
2nd ään·ne·llet ään·ne·llette et ään·ne·lle ette ään·ne·lle 2nd lienet ään·ne·llyt lienette ään·ne·lleet et liene ään·ne·llyt ette liene ään·ne·lleet
3rd ään·ne·llee ään·ne·llevät ei ään·ne·lle eivät ään·ne·lle 3rd lienee ään·ne·llyt lienevät ään·ne·lleet ei liene ään·ne·llyt eivät liene ään·ne·lleet
passive ään·ne·ltäneen ei ään·ne·ltäne passive lienee ään·ne·lty ei liene ään·ne·lty


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/28 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/28kseen2 past ään·ne·llyt ään·ne·lty
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2