Visit the forum if you have a language query!

Dictionary:Finnish inflection types/verbs/34

Definition from Dictionary, a free dictionary
Love and stoplights can be cruel.
Sesame Street
Jump to: navigation, search

Finnish verb conjugation type 34

ending -eta, -ata (back vowels) (no consonant gradation)

The example below: infinitive aleta, stem ale-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ale·nen ale·nemme en ale·ne emme ale·ne 1st olen ale·nnut olemme ale·nneet en ole ale·nnut emme ole ale·nneet
2nd ale·net ale·nette et ale·ne ette ale·ne 2nd olet ale·nnut olette ale·nneet et ole ale·nnut ette ole ale·nneet
3rd ale·nee ale·nevat ei ale·ne eivät ale·ne 3rd on ale·nnut ovat ale·nneet ei ole ale·nnut eivät ole ale·nneet
passive ale·taan ei ale·ta passive on ale·ttu ei ole ale·ttu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ale·nin ale·nimme en ale·nnut emme ale·nneet 1st olin ale·nnut olimme ale·nneet en ollut ale·nnut emme olleet ale·nneet
2nd ale·nit ale·nitte et ale·nnut ette ale·nneet 2nd olit ale·nnut olitte ale·nneet et ollut ale·nnut ette olleet ale·nneet
3rd ale·ni ale·nivat ei ale·nnut eivät ale·nneet 3rd oli ale·nnut olivat ale·nneet ei ollut ale·nnut eivät olleet ale·nneet
passive ale·ttiin ei ale·ttu passive oli ale·ttu ei ollut ale·ttu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ale·nisin ale·nisimme en ale·nisi emme ale·nisi 1st olisin ale·nnut olisimme ale·nneet en olisi ale·nnut emme olisi ale·nneet
2nd ale·nisit ale·nisitte et ale·nisi ette ale·nisi 2nd olisit ale·nnut olisitte ale·nneet et olisi ale·nnut ette olisi ale·nneet
3rd ale·nisi ale·nisivat ei ale·nisi eivät ale·nisi 3rd olisi ale·nnut olisivat ale·nneet ei olisi ale·nnut eivät olisi ale·nneet
passive ale·ttaisiin ei ale·ttaisi passive olisi ale·ttu ei olisi ale·ttu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ale·tkaamme älkäämme ale·tko 1st olkaamme ale·nneet älkäämme olko ale·nneet
2nd ale·ne ale·tkaa älä ale·ne älkää ale·tko 2nd ole ale·nnut olkaa ale·nneet älä ole ale·nnut älkää olko ale·nneet
3rd ale·tkoon ale·tkoot älköön ale·tko älkööt ale·tko 3rd olkoon ale·nnut olkoot ale·nneet älköön olko ale·nnut älkööt ole ale·nneet
passive ale·ttakoon älköön ale·ttako passive olkoon ale·ttu älköön olko ale·ttu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ale·nnen ale·nnemme en ale·nne emme ale·nne 1st lienen ale·nnut lienemme ale·nneet en liene ale·nnut emme liene ale·nneet
2nd ale·nnet ale·nnette et ale·nne ette ale·nne 2nd lienet ale·nnut lienette ale·nneet et liene ale·nnut ette liene ale·nneet
3rd ale·nnee ale·nnevat ei ale·nne eivät ale·nne 3rd lienee ale·nnut lienevät ale·nneet ei liene ale·nnut eivät liene ale·nneet
passive ale·ttaneen ei ale·ttane passive lienee ale·ttu ei liene ale·ttu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/34 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/34kseen2 past ale·nnut ale·ttu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -etä, -ätä (front vowels) (no consonant gradation)

The example below: infinitive vähetä, stem vähe-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st vähe·nen vähe·nemme en vähe·ne emme vähe·ne 1st olen vähe·nnyt olemme vähe·nneet en ole vähe·nnyt emme ole vähe·nneet
2nd vähe·net vähe·nette et vähe·ne ette vähe·ne 2nd olet vähe·nnyt olette vähe·nneet et ole vähe·nnyt ette ole vähe·nneet
3rd vähe·nee vähe·nevät ei vähe·ne eivät vähe·ne 3rd on vähe·nnyt ovat vähe·nneet ei ole vähe·nnyt eivät ole vähe·nneet
passive vähe·tään ei vähe·tä passive on vähe·tty ei ole vähe·tty
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st vähe·nin vähe·nimme en vähe·nnyt emme vähe·nneet 1st olin vähe·nnyt olimme vähe·nneet en ollut vähe·nnyt emme olleet vähe·nneet
2nd vähe·nit vähe·nitte et vähe·nnyt ette vähe·nneet 2nd olit vähe·nnyt olitte vähe·nneet et ollut vähe·nnyt ette olleet vähe·nneet
3rd vähe·ni vähe·nivät ei vähe·nnyt eivät vähe·nneet 3rd oli vähe·nnyt olivat vähe·nneet ei ollut vähe·nnyt eivät olleet vähe·nneet
passive vähe·ttiin ei vähe·tty passive oli vähe·tty ei ollut vähe·tty
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st vähe·nisin vähe·nisimme en vähe·nisi emme vähe·nisi 1st olisin vähe·nnyt olisimme vähe·nneet en olisi vähe·nnyt emme olisi vähe·nneet
2nd vähe·nisit vähe·nisitte et vähe·nisi ette vähe·nisi 2nd olisit vähe·nnyt olisitte vähe·nneet et olisi vähe·nnyt ette olisi vähe·nneet
3rd vähe·nisi vähe·nisivät ei vähe·nisi eivät vähe·nisi 3rd olisi vähe·nnyt olisivat vähe·nneet ei olisi vähe·nnyt eivät olisi vähe·nneet
passive vähe·ttäisiin ei vähe·ttäisi passive olisi vähe·tty ei olisi vähe·tty
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st vähe·tkäämme älkäämme vähe·tkö 1st olkaamme vähe·nneet älkäämme olko vähe·nneet
2nd vähe·ne vähe·tkää älä vähe·ne älkää vähe·tkö 2nd ole vähe·nnyt olkaa vähe·nneet älä ole vähe·nnyt älkää olko vähe·nneet
3rd vähe·tköön vähe·tkööt älköön vähe·tkö älkööt vähe·tkö 3rd olkoon vähe·nnyt olkoot vähe·nneet älköön olko vähe·nnyt älkööt ole vähe·nneet
passive vähe·ttäköön älköön vähe·ttäkö passive olkoon vähe·tty älköön olko vähe·tty
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st vähe·nnen vähe·nnemme en vähe·nne emme vähe·nne 1st lienen vähe·nnyt lienemme vähe·nneet en liene vähe·nnyt emme liene vähe·nneet
2nd vähe·nnet vähe·nnette et vähe·nne ette vähe·nne 2nd lienet vähe·nnyt lienette vähe·nneet et liene vähe·nnyt ette liene vähe·nneet
3rd vähe·nnee vähe·nnevät ei vähe·nne eivät vähe·nne 3rd lienee vähe·nnyt lienevät vähe·nneet ei liene vähe·nnyt eivät liene vähe·nneet
passive vähe·ttäneen ei vähe·ttäne passive lienee vähe·tty ei liene vähe·tty


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/34 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/34kseen2 past vähe·nnyt vähe·tty
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2

A

ending -keta (back vowels) (k → kk)

The example below: infinitive tarketa, stem tark-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st tark·ke·nen tark·ke·nemme en tark·ke·ne emme tark·ke·ne 1st olen tark·e·nnut olemme tark·e·nneet en ole tark·e·nnut emme ole tark·e·nneet
2nd tark·ke·net tark·ke·nette et tark·ke·ne ette tark·ke·ne 2nd olet tark·e·nnut olette tark·e·nneet et ole tark·e·nnut ette ole tark·e·nneet
3rd tark·ke·nee tark·ke·nevat ei tark·ke·ne eivät tark·ke·ne 3rd on tark·e·nnut ovat tark·e·nneet ei ole tark·e·nnut eivät ole tark·e·nneet
passive tark·e·taan ei tark·e·ta passive on tark·e·ttu ei ole tark·e·ttu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st tark·ke·nin tark·ke·nimme en tark·e·nnut emme tark·e·nneet 1st olin tark·e·nnut olimme tark·e·nneet en ollut tark·e·nnut emme olleet tark·e·nneet
2nd tark·ke·nit tark·ke·nitte et tark·e·nnut ette tark·e·nneet 2nd olit tark·e·nnut olitte tark·e·nneet et ollut tark·e·nnut ette olleet tark·e·nneet
3rd tark·ke·ni tark·ke·nivat ei tark·e·nnut eivät tark·e·nneet 3rd oli tark·e·nnut olivat tark·e·nneet ei ollut tark·e·nnut eivät olleet tark·e·nneet
passive tark·e·ttiin ei tark·e·ttu passive oli tark·e·ttu ei ollut tark·e·ttu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st tark·ke·nisin tark·ke·nisimme en tark·ke·nisi emme tark·ke·nisi 1st olisin tark·e·nnut olisimme tark·e·nneet en olisi tark·e·nnut emme olisi tark·e·nneet
2nd tark·ke·nisit tark·ke·nisitte et tark·ke·nisi ette tark·ke·nisi 2nd olisit tark·e·nnut olisitte tark·e·nneet et olisi tark·e·nnut ette olisi tark·e·nneet
3rd tark·ke·nisi tark·ke·nisivat ei tark·ke·nisi eivät tark·ke·nisi 3rd olisi tark·e·nnut olisivat tark·e·nneet ei olisi tark·e·nnut eivät olisi tark·e·nneet
passive tark·e·ttaisiin ei tark·e·ttaisi passive olisi tark·e·ttu ei olisi tark·e·ttu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st tark·e·tkaamme älkäämme tark·e·tko 1st olkaamme tark·e·nneet älkäämme olko tark·e·nneet
2nd tark·ke·ne tark·e·tkaa älä tark·ke·ne älkää tark·e·tko 2nd ole tark·e·nnut olkaa tark·e·nneet älä ole tark·e·nnut älkää olko tark·e·nneet
3rd tark·e·tkoon tark·e·tkoot älköön tark·e·tko älkööt tark·e·tko 3rd olkoon tark·e·nnut olkoot tark·e·nneet älköön olko tark·e·nnut älkööt ole tark·e·nneet
passive tark·e·ttakoon älköön tark·e·ttako passive olkoon tark·e·ttu älköön olko tark·e·ttu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st tark·e·nnen tark·e·nnemme en tark·e·nne emme tark·e·nne 1st lienen tark·e·nnut lienemme tark·e·nneet en liene tark·e·nnut emme liene tark·e·nneet
2nd tark·e·nnet tark·e·nnette et tark·e·nne ette tark·e·nne 2nd lienet tark·e·nnut lienette tark·e·nneet et liene tark·e·nnut ette liene tark·e·nneet
3rd tark·e·nnee tark·e·nnevat ei tark·e·nne eivät tark·e·nne 3rd lienee tark·e·nnut lienevät tark·e·nneet ei liene tark·e·nnut eivät liene tark·e·nneet
passive tark·e·ttaneen ei tark·e·ttane passive lienee tark·e·ttu ei liene tark·e·ttu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/34 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/34kseen2 past tark·e·nnut tark·e·ttu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -ketä (front vowels) (k → kk)

The example below: infinitive jyrketä, stem jyrk-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st jyrk·ke·nen jyrk·ke·nemme en jyrk·ke·ne emme jyrk·ke·ne 1st olen jyrk·e·nnyt olemme jyrk·e·nneet en ole jyrk·e·nnyt emme ole jyrk·e·nneet
2nd jyrk·ke·net jyrk·ke·nette et jyrk·ke·ne ette jyrk·ke·ne 2nd olet jyrk·e·nnyt olette jyrk·e·nneet et ole jyrk·e·nnyt ette ole jyrk·e·nneet
3rd jyrk·ke·nee jyrk·ke·nevät ei jyrk·ke·ne eivät jyrk·ke·ne 3rd on jyrk·e·nnyt ovat jyrk·e·nneet ei ole jyrk·e·nnyt eivät ole jyrk·e·nneet
passive jyrk·e·tään ei jyrk·e·tä passive on jyrk·e·tty ei ole jyrk·e·tty
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st jyrk·ke·nin jyrk·ke·nimme en jyrk·e·nnyt emme jyrk·e·nneet 1st olin jyrk·e·nnyt olimme jyrk·e·nneet en ollut jyrk·e·nnyt emme olleet jyrk·e·nneet
2nd jyrk·ke·nit jyrk·ke·nitte et jyrk·e·nnyt ette jyrk·e·nneet 2nd olit jyrk·e·nnyt olitte jyrk·e·nneet et ollut jyrk·e·nnyt ette olleet jyrk·e·nneet
3rd jyrk·ke·ni jyrk·ke·nivät ei jyrk·e·nnyt eivät jyrk·e·nneet 3rd oli jyrk·e·nnyt olivat jyrk·e·nneet ei ollut jyrk·e·nnyt eivät olleet jyrk·e·nneet
passive jyrk·e·ttiin ei jyrk·e·tty passive oli jyrk·e·tty ei ollut jyrk·e·tty
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st jyrk·ke·nisin jyrk·ke·nisimme en jyrk·ke·nisi emme jyrk·ke·nisi 1st olisin jyrk·e·nnyt olisimme jyrk·e·nneet en olisi jyrk·e·nnyt emme olisi jyrk·e·nneet
2nd jyrk·ke·nisit jyrk·ke·nisitte et jyrk·ke·nisi ette jyrk·ke·nisi 2nd olisit jyrk·e·nnyt olisitte jyrk·e·nneet et olisi jyrk·e·nnyt ette olisi jyrk·e·nneet
3rd jyrk·ke·nisi jyrk·ke·nisivät ei jyrk·ke·nisi eivät jyrk·ke·nisi 3rd olisi jyrk·e·nnyt olisivat jyrk·e·nneet ei olisi jyrk·e·nnyt eivät olisi jyrk·e·nneet
passive jyrk·e·ttäisiin ei jyrk·e·ttäisi passive olisi jyrk·e·tty ei olisi jyrk·e·tty
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st jyrk·e·tkäämme älkäämme jyrk·e·tkö 1st olkaamme jyrk·e·nneet älkäämme olko jyrk·e·nneet
2nd jyrk·ke·ne jyrk·e·tkää älä jyrk·ke·ne älkää jyrk·e·tkö 2nd ole jyrk·e·nnyt olkaa jyrk·e·nneet älä ole jyrk·e·nnyt älkää olko jyrk·e·nneet
3rd jyrk·e·tköön jyrk·e·tkööt älköön jyrk·e·tkö älkööt jyrk·e·tkö 3rd olkoon jyrk·e·nnyt olkoot jyrk·e·nneet älköön olko jyrk·e·nnyt älkööt ole jyrk·e·nneet
passive jyrk·e·ttäköön älköön jyrk·e·ttäkö passive olkoon jyrk·e·tty älköön olko jyrk·e·tty
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st jyrk·e·nnen jyrk·e·nnemme en jyrk·e·nne emme jyrk·e·nne 1st lienen jyrk·e·nnyt lienemme jyrk·e·nneet en liene jyrk·e·nnyt emme liene jyrk·e·nneet
2nd jyrk·e·nnet jyrk·e·nnette et jyrk·e·nne ette jyrk·e·nne 2nd lienet jyrk·e·nnyt lienette jyrk·e·nneet et liene jyrk·e·nnyt ette liene jyrk·e·nneet
3rd jyrk·e·nnee jyrk·e·nnevät ei jyrk·e·nne eivät jyrk·e·nne 3rd lienee jyrk·e·nnyt lienevät jyrk·e·nneet ei liene jyrk·e·nnyt eivät liene jyrk·e·nneet
passive jyrk·e·ttäneen ei jyrk·e·ttäne passive lienee jyrk·e·tty ei liene jyrk·e·tty


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/34 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/34kseen2 past jyrk·e·nnyt jyrk·e·tty
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2

B

ending -peta, -pata (back vowels) (p → pp)

The example below: infinitive hapata, stem hap-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st hap·pa·nen hap·pa·nemme en hap·pa·ne emme hap·pa·ne 1st olen hap·a·nnut olemme hap·a·nneet en ole hap·a·nnut emme ole hap·a·nneet
2nd hap·pa·net hap·pa·nette et hap·pa·ne ette hap·pa·ne 2nd olet hap·a·nnut olette hap·a·nneet et ole hap·a·nnut ette ole hap·a·nneet
3rd hap·pa·nee hap·pa·nevat ei hap·pa·ne eivät hap·pa·ne 3rd on hap·a·nnut ovat hap·a·nneet ei ole hap·a·nnut eivät ole hap·a·nneet
passive hap·a·taan ei hap·a·ta passive on hap·a·ttu ei ole hap·a·ttu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st hap·pa·nin hap·pa·nimme en hap·a·nnut emme hap·a·nneet 1st olin hap·a·nnut olimme hap·a·nneet en ollut hap·a·nnut emme olleet hap·a·nneet
2nd hap·pa·nit hap·pa·nitte et hap·a·nnut ette hap·a·nneet 2nd olit hap·a·nnut olitte hap·a·nneet et ollut hap·a·nnut ette olleet hap·a·nneet
3rd hap·pa·ni hap·pa·nivat ei hap·a·nnut eivät hap·a·nneet 3rd oli hap·a·nnut olivat hap·a·nneet ei ollut hap·a·nnut eivät olleet hap·a·nneet
passive hap·a·ttiin ei hap·a·ttu passive oli hap·a·ttu ei ollut hap·a·ttu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st hap·pa·nisin hap·pa·nisimme en hap·pa·nisi emme hap·pa·nisi 1st olisin hap·a·nnut olisimme hap·a·nneet en olisi hap·a·nnut emme olisi hap·a·nneet
2nd hap·pa·nisit hap·pa·nisitte et hap·pa·nisi ette hap·pa·nisi 2nd olisit hap·a·nnut olisitte hap·a·nneet et olisi hap·a·nnut ette olisi hap·a·nneet
3rd hap·pa·nisi hap·pa·nisivat ei hap·pa·nisi eivät hap·pa·nisi 3rd olisi hap·a·nnut olisivat hap·a·nneet ei olisi hap·a·nnut eivät olisi hap·a·nneet
passive hap·a·ttaisiin ei hap·a·ttaisi passive olisi hap·a·ttu ei olisi hap·a·ttu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st hap·a·tkaamme älkäämme hap·a·tko 1st olkaamme hap·a·nneet älkäämme olko hap·a·nneet
2nd hap·pa·ne hap·a·tkaa älä hap·pa·ne älkää hap·a·tko 2nd ole hap·a·nnut olkaa hap·a·nneet älä ole hap·a·nnut älkää olko hap·a·nneet
3rd hap·a·tkoon hap·a·tkoot älköön hap·a·tko älkööt hap·a·tko 3rd olkoon hap·a·nnut olkoot hap·a·nneet älköön olko hap·a·nnut älkööt ole hap·a·nneet
passive hap·a·ttakoon älköön hap·a·ttako passive olkoon hap·a·ttu älköön olko hap·a·ttu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st hap·a·nnen hap·a·nnemme en hap·a·nne emme hap·a·nne 1st lienen hap·a·nnut lienemme hap·a·nneet en liene hap·a·nnut emme liene hap·a·nneet
2nd hap·a·nnet hap·a·nnette et hap·a·nne ette hap·a·nne 2nd lienet hap·a·nnut lienette hap·a·nneet et liene hap·a·nnut ette liene hap·a·nneet
3rd hap·a·nnee hap·a·nnevat ei hap·a·nne eivät hap·a·nne 3rd lienee hap·a·nnut lienevät hap·a·nneet ei liene hap·a·nnut eivät liene hap·a·nneet
passive hap·a·ttaneen ei hap·a·ttane passive lienee hap·a·ttu ei liene hap·a·ttu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/34 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/34kseen2 past hap·a·nnut hap·a·ttu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -petä, -pätä (front vowels) (p → pp)

D

ending -aeta, -aieta, -ueta (back vowels) (— → k)

The example below: infinitive paeta, stem pa-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st pa·ke·nen pa·ke·nemme en pa·ke·ne emme pa·ke·ne 1st olen pa·e·nnut olemme pa·e·nneet en ole pa·e·nnut emme ole pa·e·nneet
2nd pa·ke·net pa·ke·nette et pa·ke·ne ette pa·ke·ne 2nd olet pa·e·nnut olette pa·e·nneet et ole pa·e·nnut ette ole pa·e·nneet
3rd pa·ke·nee pa·ke·nevat ei pa·ke·ne eivät pa·ke·ne 3rd on pa·e·nnut ovat pa·e·nneet ei ole pa·e·nnut eivät ole pa·e·nneet
passive pa·e·taan ei pa·e·ta passive on pa·e·ttu ei ole pa·e·ttu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st pa·ke·nin pa·ke·nimme en pa·e·nnut emme pa·e·nneet 1st olin pa·e·nnut olimme pa·e·nneet en ollut pa·e·nnut emme olleet pa·e·nneet
2nd pa·ke·nit pa·ke·nitte et pa·e·nnut ette pa·e·nneet 2nd olit pa·e·nnut olitte pa·e·nneet et ollut pa·e·nnut ette olleet pa·e·nneet
3rd pa·ke·ni pa·ke·nivat ei pa·e·nnut eivät pa·e·nneet 3rd oli pa·e·nnut olivat pa·e·nneet ei ollut pa·e·nnut eivät olleet pa·e·nneet
passive pa·e·ttiin ei pa·e·ttu passive oli pa·e·ttu ei ollut pa·e·ttu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st pa·ke·nisin pa·ke·nisimme en pa·ke·nisi emme pa·ke·nisi 1st olisin pa·e·nnut olisimme pa·e·nneet en olisi pa·e·nnut emme olisi pa·e·nneet
2nd pa·ke·nisit pa·ke·nisitte et pa·ke·nisi ette pa·ke·nisi 2nd olisit pa·e·nnut olisitte pa·e·nneet et olisi pa·e·nnut ette olisi pa·e·nneet
3rd pa·ke·nisi pa·ke·nisivat ei pa·ke·nisi eivät pa·ke·nisi 3rd olisi pa·e·nnut olisivat pa·e·nneet ei olisi pa·e·nnut eivät olisi pa·e·nneet
passive pa·e·ttaisiin ei pa·e·ttaisi passive olisi pa·e·ttu ei olisi pa·e·ttu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st pa·e·tkaamme älkäämme pa·e·tko 1st olkaamme pa·e·nneet älkäämme olko pa·e·nneet
2nd pa·ke·ne pa·e·tkaa älä pa·ke·ne älkää pa·e·tko 2nd ole pa·e·nnut olkaa pa·e·nneet älä ole pa·e·nnut älkää olko pa·e·nneet
3rd pa·e·tkoon pa·e·tkoot älköön pa·e·tko älkööt pa·e·tko 3rd olkoon pa·e·nnut olkoot pa·e·nneet älköön olko pa·e·nnut älkööt ole pa·e·nneet
passive pa·e·ttakoon älköön pa·e·ttako passive olkoon pa·e·ttu älköön olko pa·e·ttu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st pa·e·nnen pa·e·nnemme en pa·e·nne emme pa·e·nne 1st lienen pa·e·nnut lienemme pa·e·nneet en liene pa·e·nnut emme liene pa·e·nneet
2nd pa·e·nnet pa·e·nnette et pa·e·nne ette pa·e·nne 2nd lienet pa·e·nnut lienette pa·e·nneet et liene pa·e·nnut ette liene pa·e·nneet
3rd pa·e·nnee pa·e·nnevat ei pa·e·nne eivät pa·e·nne 3rd lienee pa·e·nnut lienevät pa·e·nneet ei liene pa·e·nnut eivät liene pa·e·nneet
passive pa·e·ttaneen ei pa·e·ttane passive lienee pa·e·ttu ei liene pa·e·ttu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/34 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/34kseen2 past pa·e·nnut pa·e·ttu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -äetä, -äietä, -yetä (front vowels) (— → k)

The example below: infinitive kyetä, stem ky-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ky·ke·nen ky·ke·nemme en ky·ke·ne emme ky·ke·ne 1st olen ky·e·nnyt olemme ky·e·nneet en ole ky·e·nnyt emme ole ky·e·nneet
2nd ky·ke·net ky·ke·nette et ky·ke·ne ette ky·ke·ne 2nd olet ky·e·nnyt olette ky·e·nneet et ole ky·e·nnyt ette ole ky·e·nneet
3rd ky·ke·nee ky·ke·nevät ei ky·ke·ne eivät ky·ke·ne 3rd on ky·e·nnyt ovat ky·e·nneet ei ole ky·e·nnyt eivät ole ky·e·nneet
passive ky·e·tään ei ky·e·tä passive on ky·e·tty ei ole ky·e·tty
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ky·ke·nin ky·ke·nimme en ky·e·nnyt emme ky·e·nneet 1st olin ky·e·nnyt olimme ky·e·nneet en ollut ky·e·nnyt emme olleet ky·e·nneet
2nd ky·ke·nit ky·ke·nitte et ky·e·nnyt ette ky·e·nneet 2nd olit ky·e·nnyt olitte ky·e·nneet et ollut ky·e·nnyt ette olleet ky·e·nneet
3rd ky·ke·ni ky·ke·nivät ei ky·e·nnyt eivät ky·e·nneet 3rd oli ky·e·nnyt olivat ky·e·nneet ei ollut ky·e·nnyt eivät olleet ky·e·nneet
passive ky·e·ttiin ei ky·e·tty passive oli ky·e·tty ei ollut ky·e·tty
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ky·ke·nisin ky·ke·nisimme en ky·ke·nisi emme ky·ke·nisi 1st olisin ky·e·nnyt olisimme ky·e·nneet en olisi ky·e·nnyt emme olisi ky·e·nneet
2nd ky·ke·nisit ky·ke·nisitte et ky·ke·nisi ette ky·ke·nisi 2nd olisit ky·e·nnyt olisitte ky·e·nneet et olisi ky·e·nnyt ette olisi ky·e·nneet
3rd ky·ke·nisi ky·ke·nisivät ei ky·ke·nisi eivät ky·ke·nisi 3rd olisi ky·e·nnyt olisivat ky·e·nneet ei olisi ky·e·nnyt eivät olisi ky·e·nneet
passive ky·e·ttäisiin ei ky·e·ttäisi passive olisi ky·e·tty ei olisi ky·e·tty
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ky·e·tkäämme älkäämme ky·e·tkö 1st olkaamme ky·e·nneet älkäämme olko ky·e·nneet
2nd ky·ke·ne ky·e·tkää älä ky·ke·ne älkää ky·e·tkö 2nd ole ky·e·nnyt olkaa ky·e·nneet älä ole ky·e·nnyt älkää olko ky·e·nneet
3rd ky·e·tköön ky·e·tkööt älköön ky·e·tkö älkööt ky·e·tkö 3rd olkoon ky·e·nnyt olkoot ky·e·nneet älköön olko ky·e·nnyt älkööt ole ky·e·nneet
passive ky·e·ttäköön älköön ky·e·ttäkö passive olkoon ky·e·tty älköön olko ky·e·tty
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ky·e·nnen ky·e·nnemme en ky·e·nne emme ky·e·nne 1st lienen ky·e·nnyt lienemme ky·e·nneet en liene ky·e·nnyt emme liene ky·e·nneet
2nd ky·e·nnet ky·e·nnette et ky·e·nne ette ky·e·nne 2nd lienet ky·e·nnyt lienette ky·e·nneet et liene ky·e·nnyt ette liene ky·e·nneet
3rd ky·e·nnee ky·e·nnevät ei ky·e·nne eivät ky·e·nne 3rd lienee ky·e·nnyt lienevät ky·e·nneet ei liene ky·e·nnyt eivät liene ky·e·nneet
passive ky·e·ttäneen ei ky·e·ttäne passive lienee ky·e·tty ei liene ky·e·tty


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/34 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/34kseen2 past ky·e·nnyt ky·e·tty
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2

F

ending -deta (back vowels) (d → t)
ending -detä (front vowels) (d → t)

The example below: infinitive edetä, stem e-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st e·te·nen e·te·nemme en e·te·ne emme e·te·ne 1st olen e·de·nnyt olemme e·de·nneet en ole e·de·nnyt emme ole e·de·nneet
2nd e·te·net e·te·nette et e·te·ne ette e·te·ne 2nd olet e·de·nnyt olette e·de·nneet et ole e·de·nnyt ette ole e·de·nneet
3rd e·te·nee e·te·nevät ei e·te·ne eivät e·te·ne 3rd on e·de·nnyt ovat e·de·nneet ei ole e·de·nnyt eivät ole e·de·nneet
passive e·de·tään ei e·de·tä passive on e·de·tty ei ole e·de·tty
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st e·te·nin e·te·nimme en e·de·nnyt emme e·de·nneet 1st olin e·de·nnyt olimme e·de·nneet en ollut e·de·nnyt emme olleet e·de·nneet
2nd e·te·nit e·te·nitte et e·de·nnyt ette e·de·nneet 2nd olit e·de·nnyt olitte e·de·nneet et ollut e·de·nnyt ette olleet e·de·nneet
3rd e·te·ni e·te·nivät ei e·de·nnyt eivät e·de·nneet 3rd oli e·de·nnyt olivat e·de·nneet ei ollut e·de·nnyt eivät olleet e·de·nneet
passive e·de·ttiin ei e·de·tty passive oli e·de·tty ei ollut e·de·tty
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st e·te·nisin e·te·nisimme en e·te·nisi emme e·te·nisi 1st olisin e·de·nnyt olisimme e·de·nneet en olisi e·de·nnyt emme olisi e·de·nneet
2nd e·te·nisit e·te·nisitte et e·te·nisi ette e·te·nisi 2nd olisit e·de·nnyt olisitte e·de·nneet et olisi e·de·nnyt ette olisi e·de·nneet
3rd e·te·nisi e·te·nisivät ei e·te·nisi eivät e·te·nisi 3rd olisi e·de·nnyt olisivat e·de·nneet ei olisi e·de·nnyt eivät olisi e·de·nneet
passive e·de·ttäisiin ei e·de·ttäisi passive olisi e·de·tty ei olisi e·de·tty
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st e·de·tkäämme älkäämme e·de·tkö 1st olkaamme e·de·nneet älkäämme olko e·de·nneet
2nd e·te·ne e·de·tkää älä e·te·ne älkää e·de·tkö 2nd ole e·de·nnyt olkaa e·de·nneet älä ole e·de·nnyt älkää olko e·de·nneet
3rd e·de·tköön e·de·tkööt älköön e·de·tkö älkööt e·de·tkö 3rd olkoon e·de·nnyt olkoot e·de·nneet älköön olko e·de·nnyt älkööt ole e·de·nneet
passive e·de·ttäköön älköön e·de·ttäkö passive olkoon e·de·tty älköön olko e·de·tty
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st e·de·nnen e·de·nnemme en e·de·nne emme e·de·nne 1st lienen e·de·nnyt lienemme e·de·nneet en liene e·de·nnyt emme liene e·de·nneet
2nd e·de·nnet e·de·nnette et e·de·nne ette e·de·nne 2nd lienet e·de·nnyt lienette e·de·nneet et liene e·de·nnyt ette liene e·de·nneet
3rd e·de·nnee e·de·nnevät ei e·de·nne eivät e·de·nne 3rd lienee e·de·nnyt lienevät e·de·nneet ei liene e·de·nnyt eivät liene e·de·nneet
passive e·de·ttäneen ei e·de·ttäne passive lienee e·de·tty ei liene e·de·tty


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/34 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/34kseen2 past e·de·nnyt e·de·tty
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2

H

ending -mmetä (front vowels) (mm → mp)

The example below: infinitive lämmetä, stem läm-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st läm·pe·nen läm·pe·nemme en läm·pe·ne emme läm·pe·ne 1st olen läm·me·nnyt olemme läm·me·nneet en ole läm·me·nnyt emme ole läm·me·nneet
2nd läm·pe·net läm·pe·nette et läm·pe·ne ette läm·pe·ne 2nd olet läm·me·nnyt olette läm·me·nneet et ole läm·me·nnyt ette ole läm·me·nneet
3rd läm·pe·nee läm·pe·nevät ei läm·pe·ne eivät läm·pe·ne 3rd on läm·me·nnyt ovat läm·me·nneet ei ole läm·me·nnyt eivät ole läm·me·nneet
passive läm·me·tään ei läm·me·tä passive on läm·me·tty ei ole läm·me·tty
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st läm·pe·nin läm·pe·nimme en läm·me·nnyt emme läm·me·nneet 1st olin läm·me·nnyt olimme läm·me·nneet en ollut läm·me·nnyt emme olleet läm·me·nneet
2nd läm·pe·nit läm·pe·nitte et läm·me·nnyt ette läm·me·nneet 2nd olit läm·me·nnyt olitte läm·me·nneet et ollut läm·me·nnyt ette olleet läm·me·nneet
3rd läm·pe·ni läm·pe·nivät ei läm·me·nnyt eivät läm·me·nneet 3rd oli läm·me·nnyt olivat läm·me·nneet ei ollut läm·me·nnyt eivät olleet läm·me·nneet
passive läm·me·ttiin ei läm·me·tty passive oli läm·me·tty ei ollut läm·me·tty
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st läm·pe·nisin läm·pe·nisimme en läm·pe·nisi emme läm·pe·nisi 1st olisin läm·me·nnyt olisimme läm·me·nneet en olisi läm·me·nnyt emme olisi läm·me·nneet
2nd läm·pe·nisit läm·pe·nisitte et läm·pe·nisi ette läm·pe·nisi 2nd olisit läm·me·nnyt olisitte läm·me·nneet et olisi läm·me·nnyt ette olisi läm·me·nneet
3rd läm·pe·nisi läm·pe·nisivät ei läm·pe·nisi eivät läm·pe·nisi 3rd olisi läm·me·nnyt olisivat läm·me·nneet ei olisi läm·me·nnyt eivät olisi läm·me·nneet
passive läm·me·ttäisiin ei läm·me·ttäisi passive olisi läm·me·tty ei olisi läm·me·tty
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st läm·me·tkäämme älkäämme läm·me·tkö 1st olkaamme läm·me·nneet älkäämme olko läm·me·nneet
2nd läm·pe·ne läm·me·tkää älä läm·pe·ne älkää läm·me·tkö 2nd ole läm·me·nnyt olkaa läm·me·nneet älä ole läm·me·nnyt älkää olko läm·me·nneet
3rd läm·me·tköön läm·me·tkööt älköön läm·me·tkö älkööt läm·me·tkö 3rd olkoon läm·me·nnyt olkoot läm·me·nneet älköön olko läm·me·nnyt älkööt ole läm·me·nneet
passive läm·me·ttäköön älköön läm·me·ttäkö passive olkoon läm·me·tty älköön olko läm·me·tty
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st läm·me·nnen läm·me·nnemme en läm·me·nne emme läm·me·nne 1st lienen läm·me·nnyt lienemme läm·me·nneet en liene läm·me·nnyt emme liene läm·me·nneet
2nd läm·me·nnet läm·me·nnette et läm·me·nne ette läm·me·nne 2nd lienet läm·me·nnyt lienette läm·me·nneet et liene läm·me·nnyt ette liene läm·me·nneet
3rd läm·me·nnee läm·me·nnevät ei läm·me·nne eivät läm·me·nne 3rd lienee läm·me·nnyt lienevät läm·me·nneet ei liene läm·me·nnyt eivät liene läm·me·nneet
passive läm·me·ttäneen ei läm·me·ttäne passive lienee läm·me·tty ei liene läm·me·tty


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/34 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/34kseen2 past läm·me·nnyt läm·me·tty
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2

J

ending -veta (back vowels) (v → p)

The example below: infinitive halveta, stem hal-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st hal·pe·nen hal·pe·nemme en hal·pe·ne emme hal·pe·ne 1st olen hal·ve·nnut olemme hal·ve·nneet en ole hal·ve·nnut emme ole hal·ve·nneet
2nd hal·pe·net hal·pe·nette et hal·pe·ne ette hal·pe·ne 2nd olet hal·ve·nnut olette hal·ve·nneet et ole hal·ve·nnut ette ole hal·ve·nneet
3rd hal·pe·nee hal·pe·nevat ei hal·pe·ne eivät hal·pe·ne 3rd on hal·ve·nnut ovat hal·ve·nneet ei ole hal·ve·nnut eivät ole hal·ve·nneet
passive hal·ve·taan ei hal·ve·ta passive on hal·ve·ttu ei ole hal·ve·ttu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st hal·pe·nin hal·pe·nimme en hal·ve·nnut emme hal·ve·nneet 1st olin hal·ve·nnut olimme hal·ve·nneet en ollut hal·ve·nnut emme olleet hal·ve·nneet
2nd hal·pe·nit hal·pe·nitte et hal·ve·nnut ette hal·ve·nneet 2nd olit hal·ve·nnut olitte hal·ve·nneet et ollut hal·ve·nnut ette olleet hal·ve·nneet
3rd hal·pe·ni hal·pe·nivat ei hal·ve·nnut eivät hal·ve·nneet 3rd oli hal·ve·nnut olivat hal·ve·nneet ei ollut hal·ve·nnut eivät olleet hal·ve·nneet
passive hal·ve·ttiin ei hal·ve·ttu passive oli hal·ve·ttu ei ollut hal·ve·ttu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st hal·pe·nisin hal·pe·nisimme en hal·pe·nisi emme hal·pe·nisi 1st olisin hal·ve·nnut olisimme hal·ve·nneet en olisi hal·ve·nnut emme olisi hal·ve·nneet
2nd hal·pe·nisit hal·pe·nisitte et hal·pe·nisi ette hal·pe·nisi 2nd olisit hal·ve·nnut olisitte hal·ve·nneet et olisi hal·ve·nnut ette olisi hal·ve·nneet
3rd hal·pe·nisi hal·pe·nisivat ei hal·pe·nisi eivät hal·pe·nisi 3rd olisi hal·ve·nnut olisivat hal·ve·nneet ei olisi hal·ve·nnut eivät olisi hal·ve·nneet
passive hal·ve·ttaisiin ei hal·ve·ttaisi passive olisi hal·ve·ttu ei olisi hal·ve·ttu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st hal·ve·tkaamme älkäämme hal·ve·tko 1st olkaamme hal·ve·nneet älkäämme olko hal·ve·nneet
2nd hal·pe·ne hal·ve·tkaa älä hal·pe·ne älkää hal·ve·tko 2nd ole hal·ve·nnut olkaa hal·ve·nneet älä ole hal·ve·nnut älkää olko hal·ve·nneet
3rd hal·ve·tkoon hal·ve·tkoot älköön hal·ve·tko älkööt hal·ve·tko 3rd olkoon hal·ve·nnut olkoot hal·ve·nneet älköön olko hal·ve·nnut älkööt ole hal·ve·nneet
passive hal·ve·ttakoon älköön hal·ve·ttako passive olkoon hal·ve·ttu älköön olko hal·ve·ttu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st hal·ve·nnen hal·ve·nnemme en hal·ve·nne emme hal·ve·nne 1st lienen hal·ve·nnut lienemme hal·ve·nneet en liene hal·ve·nnut emme liene hal·ve·nneet
2nd hal·ve·nnet hal·ve·nnette et hal·ve·nne ette hal·ve·nne 2nd lienet hal·ve·nnut lienette hal·ve·nneet et liene hal·ve·nnut ette liene hal·ve·nneet
3rd hal·ve·nnee hal·ve·nnevat ei hal·ve·nne eivät hal·ve·nne 3rd lienee hal·ve·nnut lienevät hal·ve·nneet ei liene hal·ve·nnut eivät liene hal·ve·nneet
passive hal·ve·ttaneen ei hal·ve·ttane passive lienee hal·ve·ttu ei liene hal·ve·ttu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/34 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/34kseen2 past hal·ve·nnut hal·ve·ttu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -vetä (front vowels) (v → p)

L

ending -jeta (back vowels) (j → k)

The example below: infinitive valjeta, stem val-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st val·ke·nen val·ke·nemme en val·ke·ne emme val·ke·ne 1st olen val·je·nnut olemme val·je·nneet en ole val·je·nnut emme ole val·je·nneet
2nd val·ke·net val·ke·nette et val·ke·ne ette val·ke·ne 2nd olet val·je·nnut olette val·je·nneet et ole val·je·nnut ette ole val·je·nneet
3rd val·ke·nee val·ke·nevat ei val·ke·ne eivät val·ke·ne 3rd on val·je·nnut ovat val·je·nneet ei ole val·je·nnut eivät ole val·je·nneet
passive val·je·taan ei val·je·ta passive on val·je·ttu ei ole val·je·ttu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st val·ke·nin val·ke·nimme en val·je·nnut emme val·je·nneet 1st olin val·je·nnut olimme val·je·nneet en ollut val·je·nnut emme olleet val·je·nneet
2nd val·ke·nit val·ke·nitte et val·je·nnut ette val·je·nneet 2nd olit val·je·nnut olitte val·je·nneet et ollut val·je·nnut ette olleet val·je·nneet
3rd val·ke·ni val·ke·nivat ei val·je·nnut eivät val·je·nneet 3rd oli val·je·nnut olivat val·je·nneet ei ollut val·je·nnut eivät olleet val·je·nneet
passive val·je·ttiin ei val·je·ttu passive oli val·je·ttu ei ollut val·je·ttu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st val·ke·nisin val·ke·nisimme en val·ke·nisi emme val·ke·nisi 1st olisin val·je·nnut olisimme val·je·nneet en olisi val·je·nnut emme olisi val·je·nneet
2nd val·ke·nisit val·ke·nisitte et val·ke·nisi ette val·ke·nisi 2nd olisit val·je·nnut olisitte val·je·nneet et olisi val·je·nnut ette olisi val·je·nneet
3rd val·ke·nisi val·ke·nisivat ei val·ke·nisi eivät val·ke·nisi 3rd olisi val·je·nnut olisivat val·je·nneet ei olisi val·je·nnut eivät olisi val·je·nneet
passive val·je·ttaisiin ei val·je·ttaisi passive olisi val·je·ttu ei olisi val·je·ttu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st val·je·tkaamme älkäämme val·je·tko 1st olkaamme val·je·nneet älkäämme olko val·je·nneet
2nd val·ke·ne val·je·tkaa älä val·ke·ne älkää val·je·tko 2nd ole val·je·nnut olkaa val·je·nneet älä ole val·je·nnut älkää olko val·je·nneet
3rd val·je·tkoon val·je·tkoot älköön val·je·tko älkööt val·je·tko 3rd olkoon val·je·nnut olkoot val·je·nneet älköön olko val·je·nnut älkööt ole val·je·nneet
passive val·je·ttakoon älköön val·je·ttako passive olkoon val·je·ttu älköön olko val·je·ttu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st val·je·nnen val·je·nnemme en val·je·nne emme val·je·nne 1st lienen val·je·nnut lienemme val·je·nneet en liene val·je·nnut emme liene val·je·nneet
2nd val·je·nnet val·je·nnette et val·je·nne ette val·je·nne 2nd lienet val·je·nnut lienette val·je·nneet et liene val·je·nnut ette liene val·je·nneet
3rd val·je·nnee val·je·nnevat ei val·je·nne eivät val·je·nne 3rd lienee val·je·nnut lienevät val·je·nneet ei liene val·je·nnut eivät liene val·je·nneet
passive val·je·ttaneen ei val·je·ttane passive lienee val·je·ttu ei liene val·je·ttu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/34 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/34kseen2 past val·je·nnut val·je·ttu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -jetä (front vowels) (j → k)

The example below: infinitive iljetä, stem il-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st il·ke·nen il·ke·nemme en il·ke·ne emme il·ke·ne 1st olen il·je·nnyt olemme il·je·nneet en ole il·je·nnyt emme ole il·je·nneet
2nd il·ke·net il·ke·nette et il·ke·ne ette il·ke·ne 2nd olet il·je·nnyt olette il·je·nneet et ole il·je·nnyt ette ole il·je·nneet
3rd il·ke·nee il·ke·nevät ei il·ke·ne eivät il·ke·ne 3rd on il·je·nnyt ovat il·je·nneet ei ole il·je·nnyt eivät ole il·je·nneet
passive il·je·tään ei il·je·tä passive on val·je·tty ei ole val·je·tty
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st il·ke·nin il·ke·nimme en il·je·nnyt emme il·je·nneet 1st olin il·je·nnyt olimme il·je·nneet en ollut il·je·nnyt emme olleet il·je·nneet
2nd il·ke·nit il·ke·nitte et il·je·nnyt ette il·je·nneet 2nd olit il·je·nnyt olitte il·je·nneet et ollut il·je·nnyt ette olleet il·je·nneet
3rd il·ke·ni il·ke·nivät ei il·je·nnyt eivät il·je·nneet 3rd oli il·je·nnyt olivat il·je·nneet ei ollut il·je·nnyt eivät olleet il·je·nneet
passive il·je·ttiin ei val·je·tty passive oli val·je·tty ei ollut val·je·tty
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st il·ke·nisin il·ke·nisimme en il·ke·nisi emme il·ke·nisi 1st olisin il·je·nnyt olisimme il·je·nneet en olisi il·je·nnyt emme olisi il·je·nneet
2nd il·ke·nisit il·ke·nisitte et il·ke·nisi ette il·ke·nisi 2nd olisit il·je·nnyt olisitte il·je·nneet et olisi il·je·nnyt ette olisi il·je·nneet
3rd il·ke·nisi il·ke·nisivät ei il·ke·nisi eivät il·ke·nisi 3rd olisi il·je·nnyt olisivat il·je·nneet ei olisi il·je·nnyt eivät olisi il·je·nneet
passive il·je·ttäisiin ei il·je·ttäisi passive olisi val·je·tty ei olisi val·je·tty
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st il·je·tkäämme älkäämme il·je·tkö 1st olkaamme il·je·nneet älkäämme olko il·je·nneet
2nd il·ke·ne il·je·tkää älä il·ke·ne älkää il·je·tkö 2nd ole il·je·nnyt olkaa il·je·nneet älä ole il·je·nnyt älkää olko il·je·nneet
3rd il·je·tköön il·je·tkööt älköön il·je·tkö älkööt il·je·tkö 3rd olkoon il·je·nnyt olkoot il·je·nneet älköön olko il·je·nnyt älkööt ole il·je·nneet
passive il·je·ttäköön älköön il·je·ttäkö passive olkoon val·je·tty älköön olko val·je·tty
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st il·je·nnen il·je·nnemme en il·je·nne emme il·je·nne 1st lienen il·je·nnyt lienemme il·je·nneet en liene il·je·nnyt emme liene il·je·nneet
2nd il·je·nnet il·je·nnette et il·je·nne ette il·je·nne 2nd lienet il·je·nnyt lienette il·je·nneet et liene il·je·nnyt ette liene il·je·nneet
3rd il·je·nnee il·je·nnevät ei il·je·nne eivät il·je·nne 3rd lienee il·je·nnyt lienevät il·je·nneet ei liene il·je·nnyt eivät liene il·je·nneet
passive il·je·ttäneen ei il·je·ttäne passive lienee val·je·tty ei liene val·je·tty


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/34 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/34kseen2 past il·je·nnyt val·je·tty
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2