Visit the forum if you have a language query!

Dictionary:Finnish inflection types/verbs/36

Definition from Dictionary, a free dictionary
I love fools experiments. I am always making them.
Charles Darwin
Jump to: navigation, search

Finnish verb conjugation type 36

ending -meta, -tketa (back vowels) (no consonant gradation)

The example below: infinitive katketa, stem katke-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st katke·an katke·amme en katke·a emme katke·a 1st olen katke·nnut olemme katke·nneet en ole katke·nnut emme ole katke·nneet
2nd katke·at katke·atte et katke·a ette katke·a 2nd olet katke·nnut olette katke·nneet et ole katke·nnut ette ole katke·nneet
3rd katke·aa katke·avat ei katke·a eivät katke·a 3rd on katke·nnut ovat katke·nneet ei ole katke·nnut eivät ole katke·nneet
passive katke·taan ei katke·ta passive on katke·ttu ei ole katke·ttu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st katke·sin katke·simme en katke·nnut emme katke·nneet 1st olin katke·nnut olimme katke·nneet en ollut katke·nnut emme olleet katke·nneet
2nd katke·sit katke·sitte et katke·nnut ette katke·nneet 2nd olit katke·nnut olitte katke·nneet et ollut katke·nnut ette olleet katke·nneet
3rd katke·si katke·sivat ei katke·nnut eivät katke·nneet 3rd oli katke·nnut olivat katke·nneet ei ollut katke·nnut eivät olleet katke·nneet
passive katke·ttiin ei katke·ttu passive oli katke·ttu ei ollut katke·ttu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st katke·aisin katke·aisimme en katke·aisi emme katke·aisi 1st olisin katke·nnut olisimme katke·nneet en olisi katke·nnut emme olisi katke·nneet
2nd katke·aisit katke·aisitte et katke·aisi ette katke·aisi 2nd olisit katke·nnut olisitte katke·nneet et olisi katke·nnut ette olisi katke·nneet
3rd katke·aisi katke·aisivat ei katke·aisi eivät katke·aisi 3rd olisi katke·nnut olisivat katke·nneet ei olisi katke·nnut eivät olisi katke·nneet
passive katke·ttaisiin ei katke·ttaisi passive olisi katke·ttu ei olisi katke·ttu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st katke·tkaamme älkäämme katke·tko 1st olkaamme katke·nneet älkäämme olko katke·nneet
2nd katke·a katke·tkaa älä katke·a älkää katke·tko 2nd ole katke·nnut olkaa katke·nneet älä ole katke·nnut älkää olko katke·nneet
3rd katke·tkoon katke·tkoot älköön katke·tko älkööt katke·tko 3rd olkoon katke·nnut olkoot katke·nneet älköön olko katke·nnut älkööt ole katke·nneet
passive katke·ttakoon älköön katke·ttako passive olkoon katke·ttu älköön olko katke·ttu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st katke·nnen katke·nnemme en katke·nne emme katke·nne 1st lienen katke·nnut lienemme katke·nneet en liene katke·nnut emme liene katke·nneet
2nd katke·nnet katke·nnette et katke·nne ette katke·nne 2nd lienet katke·nnut lienette katke·nneet et liene katke·nnut ette liene katke·nneet
3rd katke·nnee katke·nnevat ei katke·nne eivät katke·nne 3rd lienee katke·nnut lienevät katke·nneet ei liene katke·nnut eivät liene katke·nneet
passive katke·ttaneen ei katke·ttane passive lienee katke·ttu ei liene katke·ttu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/36 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/36kseen2 past katke·nnut katke·ttu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -metä, -tketä (front vowels) (no consonant gradation)

The example below: infinitive nimetä, stem nime-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st nime·än nime·ämme en nime·ä emme nime·ä 1st olen nime·nnyt olemme nime·nneet en ole nime·nnyt emme ole nime·nneet
2nd nime·ät nime·ätte et nime·ä ette nime·ä 2nd olet nime·nnyt olette nime·nneet et ole nime·nnyt ette ole nime·nneet
3rd nime·ää nime·ävät ei nime·ä eivät nime·ä 3rd on nime·nnyt ovat nime·nneet ei ole nime·nnyt eivät ole nime·nneet
passive nime·tään ei nime·tä passive on nime·tty ei ole nime·tty
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st nime·sin nime·simme en nime·nnyt emme nime·nneet 1st olin nime·nnyt olimme nime·nneet en ollut nime·nnyt emme olleet nime·nneet
2nd nime·sit nime·sitte et nime·nnyt ette nime·nneet 2nd olit nime·nnyt olitte nime·nneet et ollut nime·nnyt ette olleet nime·nneet
3rd nime·si nime·sivät ei nime·nnyt eivät nime·nneet 3rd oli nime·nnyt olivat nime·nneet ei ollut nime·nnyt eivät olleet nime·nneet
passive nime·ttiin ei nime·tty passive oli nime·tty ei ollut nime·tty
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st nime·äisin nime·äisimme en nime·äisi emme nime·äisi 1st olisin nime·nnyt olisimme nime·nneet en olisi nime·nnyt emme olisi nime·nneet
2nd nime·äisit nime·äisitte et nime·äisi ette nime·äisi 2nd olisit nime·nnyt olisitte nime·nneet et olisi nime·nnyt ette olisi nime·nneet
3rd nime·äisi nime·äisivät ei nime·äisi eivät nime·äisi 3rd olisi nime·nnyt olisivat nime·nneet ei olisi nime·nnyt eivät olisi nime·nneet
passive nime·ttäisiin ei nime·ttäisi passive olisi nime·tty ei olisi nime·tty
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st nime·tkäämme älkäämme nime·tkö 1st olkaamme nime·nneet älkäämme olko nime·nneet
2nd nime·ä nime·tkää älä nime·ä älkää nime·tkö 2nd ole nime·nnyt olkaa nime·nneet älä ole nime·nnyt älkää olko nime·nneet
3rd nime·tköön nime·tkööt älköön nime·tkö älkööt nime·tkö 3rd olkoon nime·nnyt olkoot nime·nneet älköön olko nime·nnyt älkööt ole nime·nneet
passive nime·ttäköön älköön nime·ttäkö passive olkoon nime·tty älköön olko nime·tty
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st nime·nnen nime·nnemme en nime·nne emme nime·nne 1st lienen nime·nnyt lienemme nime·nneet en liene nime·nnyt emme liene nime·nneet
2nd nime·nnet nime·nnette et nime·nne ette nime·nne 2nd lienet nime·nnyt lienette nime·nneet et liene nime·nnyt ette liene nime·nneet
3rd nime·nnee nime·nnevät ei nime·nne eivät nime·nne 3rd lienee nime·nnyt lienevät nime·nneet ei liene nime·nnyt eivät liene nime·nneet
passive nime·ttäneen ei nime·ttäne passive lienee nime·tty ei liene nime·tty


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/36 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/36kseen2 past nime·nnyt nime·tty
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2

D

ending -eta (back vowels) (— → k)

The example below: infinitive noeta, stem no-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st no·ke·an no·ke·amme en no·ke·a emme no·ke·a 1st olen no·e·nnut olemme no·e·nneet en ole no·e·nnut emme ole no·e·nneet
2nd no·ke·at no·ke·atte et no·ke·a ette no·ke·a 2nd olet no·e·nnut olette no·e·nneet et ole no·e·nnut ette ole no·e·nneet
3rd no·ke·aa no·ke·avat ei no·ke·a eivät no·ke·a 3rd on no·e·nnut ovat no·e·nneet ei ole no·e·nnut eivät ole no·e·nneet
passive no·e·taan ei no·e·ta passive on no·e·ttu ei ole no·e·ttu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st no·ke·sin no·ke·simme en no·e·nnut emme no·e·nneet 1st olin no·e·nnut olimme no·e·nneet en ollut no·e·nnut emme olleet no·e·nneet
2nd no·ke·sit no·ke·sitte et no·e·nnut ette no·e·nneet 2nd olit no·e·nnut olitte no·e·nneet et ollut no·e·nnut ette olleet no·e·nneet
3rd no·ke·si no·ke·sivat ei no·e·nnut eivät no·e·nneet 3rd oli no·e·nnut olivat no·e·nneet ei ollut no·e·nnut eivät olleet no·e·nneet
passive no·e·ttiin ei no·e·ttu passive oli no·e·ttu ei ollut no·e·ttu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st no·ke·aisin no·ke·aisimme en no·ke·aisi emme no·ke·aisi 1st olisin no·e·nnut olisimme no·e·nneet en olisi no·e·nnut emme olisi no·e·nneet
2nd no·ke·aisit no·ke·aisitte et no·ke·aisi ette no·ke·aisi 2nd olisit no·e·nnut olisitte no·e·nneet et olisi no·e·nnut ette olisi no·e·nneet
3rd no·ke·aisi no·ke·aisivat ei no·ke·aisi eivät no·ke·aisi 3rd olisi no·e·nnut olisivat no·e·nneet ei olisi no·e·nnut eivät olisi no·e·nneet
passive no·e·ttaisiin ei no·e·ttaisi passive olisi no·e·ttu ei olisi no·e·ttu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st no·e·tkaamme älkäämme no·e·tko 1st olkaamme no·e·nneet älkäämme olko no·e·nneet
2nd no·ke·a no·e·tkaa älä no·ke·a älkää no·e·tko 2nd ole no·e·nnut olkaa no·e·nneet älä ole no·e·nnut älkää olko no·e·nneet
3rd no·e·tkoon no·e·tkoot älköön no·e·tko älkööt no·e·tko 3rd olkoon no·e·nnut olkoot no·e·nneet älköön olko no·e·nnut älkööt ole no·e·nneet
passive no·e·ttakoon älköön no·e·ttako passive olkoon no·e·ttu älköön olko no·e·ttu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st no·e·nnen no·e·nnemme en no·e·nne emme no·e·nne 1st lienen no·e·nnut lienemme no·e·nneet en liene no·e·nnut emme liene no·e·nneet
2nd no·e·nnet no·e·nnette et no·e·nne ette no·e·nne 2nd lienet no·e·nnut lienette no·e·nneet et liene no·e·nnut ette liene no·e·nneet
3rd no·e·nnee no·e·nnevat ei no·e·nne eivät no·e·nne 3rd lienee no·e·nnut lienevät no·e·nneet ei liene no·e·nnut eivät liene no·e·nneet
passive no·e·ttaneen ei no·e·ttane passive lienee no·e·ttu ei liene no·e·ttu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/36 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/36kseen2 past no·e·nnut no·e·ttu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -etä (front vowels) (— → k)

The example below: infinitive pietä, stem pi-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st pi·ke·än pi·ke·ämme en pi·ke·ä emme pi·ke·ä 1st olen pi·e·nnyt olemme pi·e·nneet en ole pi·e·nnyt emme ole pi·e·nneet
2nd pi·ke·ät pi·ke·ätte et pi·ke·ä ette pi·ke·ä 2nd olet pi·e·nnyt olette pi·e·nneet et ole pi·e·nnyt ette ole pi·e·nneet
3rd pi·ke·ää pi·ke·ävät ei pi·ke·ä eivät pi·ke·ä 3rd on pi·e·nnyt ovat pi·e·nneet ei ole pi·e·nnyt eivät ole pi·e·nneet
passive pi·e·tään ei pi·e·tä passive on pi·e·tty ei ole pi·e·tty
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st pi·ke·sin pi·ke·simme en pi·e·nnyt emme pi·e·nneet 1st olin pi·e·nnyt olimme pi·e·nneet en ollut pi·e·nnyt emme olleet pi·e·nneet
2nd pi·ke·sit pi·ke·sitte et pi·e·nnyt ette pi·e·nneet 2nd olit pi·e·nnyt olitte pi·e·nneet et ollut pi·e·nnyt ette olleet pi·e·nneet
3rd pi·ke·si pi·ke·sivät ei pi·e·nnyt eivät pi·e·nneet 3rd oli pi·e·nnyt olivat pi·e·nneet ei ollut pi·e·nnyt eivät olleet pi·e·nneet
passive pi·e·ttiin ei pi·e·tty passive oli pi·e·tty ei ollut pi·e·tty
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st pi·ke·äisin pi·ke·äisimme en pi·ke·äisi emme pi·ke·äisi 1st olisin pi·e·nnyt olisimme pi·e·nneet en olisi pi·e·nnyt emme olisi pi·e·nneet
2nd pi·ke·äisit pi·ke·äisitte et pi·ke·äisi ette pi·ke·äisi 2nd olisit pi·e·nnyt olisitte pi·e·nneet et olisi pi·e·nnyt ette olisi pi·e·nneet
3rd pi·ke·äisi pi·ke·äisivät ei pi·ke·äisi eivät pi·ke·äisi 3rd olisi pi·e·nnyt olisivat pi·e·nneet ei olisi pi·e·nnyt eivät olisi pi·e·nneet
passive pi·e·ttäisiin ei pi·e·ttäisi passive olisi pi·e·tty ei olisi pi·e·tty
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st pi·e·tkäämme älkäämme pi·e·tkö 1st olkaamme pi·e·nneet älkäämme olko pi·e·nneet
2nd pi·ke·ä pi·e·tkää älä pi·ke·ä älkää pi·e·tkö 2nd ole pi·e·nnyt olkaa pi·e·nneet älä ole pi·e·nnyt älkää olko pi·e·nneet
3rd pi·e·tköön pi·e·tkööt älköön pi·e·tkö älkööt pi·e·tkö 3rd olkoon pi·e·nnyt olkoot pi·e·nneet älköön olko pi·e·nnyt älkööt ole pi·e·nneet
passive pi·e·ttäköön älköön pi·e·ttäkö passive olkoon pi·e·tty älköön olko pi·e·tty
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st pi·e·nnen pi·e·nnemme en pi·e·nne emme pi·e·nne 1st lienen pi·e·nnyt lienemme pi·e·nneet en liene pi·e·nnyt emme liene pi·e·nneet
2nd pi·e·nnet pi·e·nnette et pi·e·nne ette pi·e·nne 2nd lienet pi·e·nnyt lienette pi·e·nneet et liene pi·e·nnyt ette liene pi·e·nneet
3rd pi·e·nnee pi·e·nnevät ei pi·e·nne eivät pi·e·nne 3rd lienee pi·e·nnyt lienevät pi·e·nneet ei liene pi·e·nnyt eivät liene pi·e·nneet
passive pi·e·ttäneen ei pi·e·ttäne passive lienee pi·e·tty ei liene pi·e·tty


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/36 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/36kseen2 past pi·e·nnyt pi·e·tty
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2

E

ending -veta (back vowels) (p → v)

The example below: infinitive ruveta, stem ru-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ru·pe·an ru·pe·amme en ru·pe·a emme ru·pe·a 1st olen ru·ve·nnut olemme ru·ve·nneet en ole ru·ve·nnut emme ole ru·ve·nneet
2nd ru·pe·at ru·pe·atte et ru·pe·a ette ru·pe·a 2nd olet ru·ve·nnut olette ru·ve·nneet et ole ru·ve·nnut ette ole ru·ve·nneet
3rd ru·pe·aa ru·pe·avat ei ru·pe·a eivät ru·pe·a 3rd on ru·ve·nnut ovat ru·ve·nneet ei ole ru·ve·nnut eivät ole ru·ve·nneet
passive ru·ve·taan ei ru·ve·ta passive on ru·ve·ttu ei ole ru·ve·ttu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ru·pe·sin ru·pe·simme en ru·ve·nnut emme ru·ve·nneet 1st olin ru·ve·nnut olimme ru·ve·nneet en ollut ru·ve·nnut emme olleet ru·ve·nneet
2nd ru·pe·sit ru·pe·sitte et ru·ve·nnut ette ru·ve·nneet 2nd olit ru·ve·nnut olitte ru·ve·nneet et ollut ru·ve·nnut ette olleet ru·ve·nneet
3rd ru·pe·si ru·pe·sivat ei ru·ve·nnut eivät ru·ve·nneet 3rd oli ru·ve·nnut olivat ru·ve·nneet ei ollut ru·ve·nnut eivät olleet ru·ve·nneet
passive ru·ve·ttiin ei ru·ve·ttu passive oli ru·ve·ttu ei ollut ru·ve·ttu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ru·pe·aisin ru·pe·aisimme en ru·pe·aisi emme ru·pe·aisi 1st olisin ru·ve·nnut olisimme ru·ve·nneet en olisi ru·ve·nnut emme olisi ru·ve·nneet
2nd ru·pe·aisit ru·pe·aisitte et ru·pe·aisi ette ru·pe·aisi 2nd olisit ru·ve·nnut olisitte ru·ve·nneet et olisi ru·ve·nnut ette olisi ru·ve·nneet
3rd ru·pe·aisi ru·pe·aisivat ei ru·pe·aisi eivät ru·pe·aisi 3rd olisi ru·ve·nnut olisivat ru·ve·nneet ei olisi ru·ve·nnut eivät olisi ru·ve·nneet
passive ru·ve·ttaisiin ei ru·ve·ttaisi passive olisi ru·ve·ttu ei olisi ru·ve·ttu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ru·ve·tkaamme älkäämme ru·ve·tko 1st olkaamme ru·ve·nneet älkäämme olko ru·ve·nneet
2nd ru·pe·a ru·ve·tkaa älä ru·pe·a älkää ru·ve·tko 2nd ole ru·ve·nnut olkaa ru·ve·nneet älä ole ru·ve·nnut älkää olko ru·ve·nneet
3rd ru·ve·tkoon ru·ve·tkoot älköön ru·ve·tko älkööt ru·ve·tko 3rd olkoon ru·ve·nnut olkoot ru·ve·nneet älköön olko ru·ve·nnut älkööt ole ru·ve·nneet
passive ru·ve·ttakoon älköön ru·ve·ttako passive olkoon ru·ve·ttu älköön olko ru·ve·ttu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ru·ve·nnen ru·ve·nnemme en ru·ve·nne emme ru·ve·nne 1st lienen ru·ve·nnut lienemme ru·ve·nneet en liene ru·ve·nnut emme liene ru·ve·nneet
2nd ru·ve·nnet ru·ve·nnette et ru·ve·nne ette ru·ve·nne 2nd lienet ru·ve·nnut lienette ru·ve·nneet et liene ru·ve·nnut ette liene ru·ve·nneet
3rd ru·ve·nnee ru·ve·nnevat ei ru·ve·nne eivät ru·ve·nne 3rd lienee ru·ve·nnut lienevät ru·ve·nneet ei liene ru·ve·nnut eivät liene ru·ve·nneet
passive ru·ve·ttaneen ei ru·ve·ttane passive lienee ru·ve·ttu ei liene ru·ve·ttu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/36 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/36kseen2 past ru·ve·nnut ru·ve·ttu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -vetä (front vowels) (p → v)

The example below: infinitive kiivetä, stem kii-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kii·pe·än kii·pe·ämme en kii·pe·ä emme kii·pe·ä 1st olen kii·ve·nnyt olemme kii·ve·nneet en ole kii·ve·nnyt emme ole kii·ve·nneet
2nd kii·pe·ät kii·pe·ätte et kii·pe·ä ette kii·pe·ä 2nd olet kii·ve·nnyt olette kii·ve·nneet et ole kii·ve·nnyt ette ole kii·ve·nneet
3rd kii·pe·ää kii·pe·ävät ei kii·pe·ä eivät kii·pe·ä 3rd on kii·ve·nnyt ovat kii·ve·nneet ei ole kii·ve·nnyt eivät ole kii·ve·nneet
passive kii·ve·tään ei kii·ve·tä passive on kii·ve·tty ei ole kii·ve·tty
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kii·pe·sin kii·pe·simme en kii·ve·nnyt emme kii·ve·nneet 1st olin kii·ve·nnyt olimme kii·ve·nneet en ollut kii·ve·nnyt emme olleet kii·ve·nneet
2nd kii·pe·sit kii·pe·sitte et kii·ve·nnyt ette kii·ve·nneet 2nd olit kii·ve·nnyt olitte kii·ve·nneet et ollut kii·ve·nnyt ette olleet kii·ve·nneet
3rd kii·pe·si kii·pe·sivät ei kii·ve·nnyt eivät kii·ve·nneet 3rd oli kii·ve·nnyt olivat kii·ve·nneet ei ollut kii·ve·nnyt eivät olleet kii·ve·nneet
passive kii·ve·ttiin ei kii·ve·tty passive oli kii·ve·tty ei ollut kii·ve·tty
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kii·pe·äisin kii·pe·äisimme en kii·pe·äisi emme kii·pe·äisi 1st olisin kii·ve·nnyt olisimme kii·ve·nneet en olisi kii·ve·nnyt emme olisi kii·ve·nneet
2nd kii·pe·äisit kii·pe·äisitte et kii·pe·äisi ette kii·pe·äisi 2nd olisit kii·ve·nnyt olisitte kii·ve·nneet et olisi kii·ve·nnyt ette olisi kii·ve·nneet
3rd kii·pe·äisi kii·pe·äisivät ei kii·pe·äisi eivät kii·pe·äisi 3rd olisi kii·ve·nnyt olisivat kii·ve·nneet ei olisi kii·ve·nnyt eivät olisi kii·ve·nneet
passive kii·ve·ttäisiin ei kii·ve·ttäisi passive olisi kii·ve·tty ei olisi kii·ve·tty
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kii·ve·tkäämme älkäämme kii·ve·tkö 1st olkaamme kii·ve·nneet älkäämme olko kii·ve·nneet
2nd kii·pe·ä kii·ve·tkää älä kii·pe·ä älkää kii·ve·tkö 2nd ole kii·ve·nnyt olkaa kii·ve·nneet älä ole kii·ve·nnyt älkää olko kii·ve·nneet
3rd kii·ve·tköön kii·ve·tkööt älköön kii·ve·tkö älkööt kii·ve·tkö 3rd olkoon kii·ve·nnyt olkoot kii·ve·nneet älköön olko kii·ve·nnyt älkööt ole kii·ve·nneet
passive kii·ve·ttäköön älköön kii·ve·ttäkö passive olkoon kii·ve·tty älköön olko kii·ve·tty
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kii·ve·nnen kii·ve·nnemme en kii·ve·nne emme kii·ve·nne 1st lienen kii·ve·nnyt lienemme kii·ve·nneet en liene kii·ve·nnyt emme liene kii·ve·nneet
2nd kii·ve·nnet kii·ve·nnette et kii·ve·nne ette kii·ve·nne 2nd lienet kii·ve·nnyt lienette kii·ve·nneet et liene kii·ve·nnyt ette liene kii·ve·nneet
3rd kii·ve·nnee kii·ve·nnevät ei kii·ve·nne eivät kii·ve·nne 3rd lienee kii·ve·nnyt lienevät kii·ve·nneet ei liene kii·ve·nnyt eivät liene kii·ve·nneet
passive kii·ve·ttäneen ei kii·ve·ttäne passive lienee kii·ve·tty ei liene kii·ve·tty


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/36 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/36kseen2 past kii·ve·nnyt kii·ve·tty
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2

F

ending -deta (back vowels) (d → t)

The example below: infinitive todeta, stem to-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st to·te·an to·te·amme en to·te·a emme to·te·a 1st olen to·de·nnut olemme to·de·nneet en ole to·de·nnut emme ole to·de·nneet
2nd to·te·at to·te·atte et to·te·a ette to·te·a 2nd olet to·de·nnut olette to·de·nneet et ole to·de·nnut ette ole to·de·nneet
3rd to·te·aa to·te·avat ei to·te·a eivät to·te·a 3rd on to·de·nnut ovat to·de·nneet ei ole to·de·nnut eivät ole to·de·nneet
passive to·de·taan ei to·de·ta passive on to·de·ttu ei ole to·de·ttu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st to·te·sin to·te·simme en to·de·nnut emme to·de·nneet 1st olin to·de·nnut olimme to·de·nneet en ollut to·de·nnut emme olleet to·de·nneet
2nd to·te·sit to·te·sitte et to·de·nnut ette to·de·nneet 2nd olit to·de·nnut olitte to·de·nneet et ollut to·de·nnut ette olleet to·de·nneet
3rd to·te·si to·te·sivat ei to·de·nnut eivät to·de·nneet 3rd oli to·de·nnut olivat to·de·nneet ei ollut to·de·nnut eivät olleet to·de·nneet
passive to·de·ttiin ei to·de·ttu passive oli to·de·ttu ei ollut to·de·ttu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st to·te·aisin to·te·aisimme en to·te·aisi emme to·te·aisi 1st olisin to·de·nnut olisimme to·de·nneet en olisi to·de·nnut emme olisi to·de·nneet
2nd to·te·aisit to·te·aisitte et to·te·aisi ette to·te·aisi 2nd olisit to·de·nnut olisitte to·de·nneet et olisi to·de·nnut ette olisi to·de·nneet
3rd to·te·aisi to·te·aisivat ei to·te·aisi eivät to·te·aisi 3rd olisi to·de·nnut olisivat to·de·nneet ei olisi to·de·nnut eivät olisi to·de·nneet
passive to·de·ttaisiin ei to·de·ttaisi passive olisi to·de·ttu ei olisi to·de·ttu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st to·de·tkaamme älkäämme to·de·tko 1st olkaamme to·de·nneet älkäämme olko to·de·nneet
2nd to·te·a to·de·tkaa älä to·te·a älkää to·de·tko 2nd ole to·de·nnut olkaa to·de·nneet älä ole to·de·nnut älkää olko to·de·nneet
3rd to·de·tkoon to·de·tkoot älköön to·de·tko älkööt to·de·tko 3rd olkoon to·de·nnut olkoot to·de·nneet älköön olko to·de·nnut älkööt ole to·de·nneet
passive to·de·ttakoon älköön to·de·ttako passive olkoon to·de·ttu älköön olko to·de·ttu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st to·de·nnen to·de·nnemme en to·de·nne emme to·de·nne 1st lienen to·de·nnut lienemme to·de·nneet en liene to·de·nnut emme liene to·de·nneet
2nd to·de·nnet to·de·nnette et to·de·nne ette to·de·nne 2nd lienet to·de·nnut lienette to·de·nneet et liene to·de·nnut ette liene to·de·nneet
3rd to·de·nnee to·de·nnevat ei to·de·nne eivät to·de·nne 3rd lienee to·de·nnut lienevät to·de·nneet ei liene to·de·nnut eivät liene to·de·nneet
passive to·de·ttaneen ei to·de·ttane passive lienee to·de·ttu ei liene to·de·ttu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/36 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/36kseen2 past to·de·nnut to·de·ttu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2

G

ending -ngeta (back vowels) (ng → nk) [ŋ: → ŋk]

The example below: infinitive langeta, stem lan-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st lan·ke·an lan·ke·amme en lan·ke·a emme lan·ke·a 1st olen lan·ge·nnut olemme lan·ge·nneet en ole lan·ge·nnut emme ole lan·ge·nneet
2nd lan·ke·at lan·ke·atte et lan·ke·a ette lan·ke·a 2nd olet lan·ge·nnut olette lan·ge·nneet et ole lan·ge·nnut ette ole lan·ge·nneet
3rd lan·ke·aa lan·ke·avat ei lan·ke·a eivät lan·ke·a 3rd on lan·ge·nnut ovat lan·ge·nneet ei ole lan·ge·nnut eivät ole lan·ge·nneet
passive lan·ge·taan ei lan·ge·ta passive on lan·ge·ttu ei ole lan·ge·ttu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st lan·ke·sin lan·ke·simme en lan·ge·nnut emme lan·ge·nneet 1st olin lan·ge·nnut olimme lan·ge·nneet en ollut lan·ge·nnut emme olleet lan·ge·nneet
2nd lan·ke·sit lan·ke·sitte et lan·ge·nnut ette lan·ge·nneet 2nd olit lan·ge·nnut olitte lan·ge·nneet et ollut lan·ge·nnut ette olleet lan·ge·nneet
3rd lan·ke·si lan·ke·sivat ei lan·ge·nnut eivät lan·ge·nneet 3rd oli lan·ge·nnut olivat lan·ge·nneet ei ollut lan·ge·nnut eivät olleet lan·ge·nneet
passive lan·ge·ttiin ei lan·ge·ttu passive oli lan·ge·ttu ei ollut lan·ge·ttu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st lan·ke·aisin lan·ke·aisimme en lan·ke·aisi emme lan·ke·aisi 1st olisin lan·ge·nnut olisimme lan·ge·nneet en olisi lan·ge·nnut emme olisi lan·ge·nneet
2nd lan·ke·aisit lan·ke·aisitte et lan·ke·aisi ette lan·ke·aisi 2nd olisit lan·ge·nnut olisitte lan·ge·nneet et olisi lan·ge·nnut ette olisi lan·ge·nneet
3rd lan·ke·aisi lan·ke·aisivat ei lan·ke·aisi eivät lan·ke·aisi 3rd olisi lan·ge·nnut olisivat lan·ge·nneet ei olisi lan·ge·nnut eivät olisi lan·ge·nneet
passive lan·ge·ttaisiin ei lan·ge·ttaisi passive olisi lan·ge·ttu ei olisi lan·ge·ttu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st lan·ge·tkaamme älkäämme lan·ge·tko 1st olkaamme lan·ge·nneet älkäämme olko lan·ge·nneet
2nd lan·ke·a lan·ge·tkaa älä lan·ke·a älkää lan·ge·tko 2nd ole lan·ge·nnut olkaa lan·ge·nneet älä ole lan·ge·nnut älkää olko lan·ge·nneet
3rd lan·ge·tkoon lan·ge·tkoot älköön lan·ge·tko älkööt lan·ge·tko 3rd olkoon lan·ge·nnut olkoot lan·ge·nneet älköön olko lan·ge·nnut älkööt ole lan·ge·nneet
passive lan·ge·ttakoon älköön lan·ge·ttako passive olkoon lan·ge·ttu älköön olko lan·ge·ttu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st lan·ge·nnen lan·ge·nnemme en lan·ge·nne emme lan·ge·nne 1st lienen lan·ge·nnut lienemme lan·ge·nneet en liene lan·ge·nnut emme liene lan·ge·nneet
2nd lan·ge·nnet lan·ge·nnette et lan·ge·nne ette lan·ge·nne 2nd lienet lan·ge·nnut lienette lan·ge·nneet et liene lan·ge·nnut ette liene lan·ge·nneet
3rd lan·ge·nnee lan·ge·nnevat ei lan·ge·nne eivät lan·ge·nne 3rd lienee lan·ge·nnut lienevät lan·ge·nneet ei liene lan·ge·nnut eivät liene lan·ge·nneet
passive lan·ge·ttaneen ei lan·ge·ttane passive lienee lan·ge·ttu ei liene lan·ge·ttu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/36 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/36kseen2 past lan·ge·nnut lan·ge·ttu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -ngetä (front vowels) (ng → nk) [ŋ: → ŋk]

The example below: infinitive ängetä, stem än-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st än·ke·än än·ke·ämme en än·ke·ä emme än·ke·ä 1st olen än·ge·nnyt olemme än·ge·nneet en ole än·ge·nnyt emme ole än·ge·nneet
2nd än·ke·ät än·ke·ätte et än·ke·ä ette än·ke·ä 2nd olet än·ge·nnyt olette än·ge·nneet et ole än·ge·nnyt ette ole än·ge·nneet
3rd än·ke·ää än·ke·ävät ei än·ke·ä eivät än·ke·ä 3rd on än·ge·nnyt ovat än·ge·nneet ei ole än·ge·nnyt eivät ole än·ge·nneet
passive än·ge·tään ei än·ge·tä passive on än·ge·tty ei ole än·ge·tty
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st än·ke·sin än·ke·simme en än·ge·nnyt emme än·ge·nneet 1st olin än·ge·nnyt olimme än·ge·nneet en ollut än·ge·nnyt emme olleet än·ge·nneet
2nd än·ke·sit än·ke·sitte et än·ge·nnyt ette än·ge·nneet 2nd olit än·ge·nnyt olitte än·ge·nneet et ollut än·ge·nnyt ette olleet än·ge·nneet
3rd än·ke·si än·ke·sivät ei än·ge·nnyt eivät än·ge·nneet 3rd oli än·ge·nnyt olivat än·ge·nneet ei ollut än·ge·nnyt eivät olleet än·ge·nneet
passive än·ge·ttiin ei än·ge·tty passive oli än·ge·tty ei ollut än·ge·tty
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st än·ke·äisin än·ke·äisimme en än·ke·äisi emme än·ke·äisi 1st olisin än·ge·nnyt olisimme än·ge·nneet en olisi än·ge·nnyt emme olisi än·ge·nneet
2nd än·ke·äisit än·ke·äisitte et än·ke·äisi ette än·ke·äisi 2nd olisit än·ge·nnyt olisitte än·ge·nneet et olisi än·ge·nnyt ette olisi än·ge·nneet
3rd än·ke·äisi än·ke·äisivät ei än·ke·äisi eivät än·ke·äisi 3rd olisi än·ge·nnyt olisivat än·ge·nneet ei olisi än·ge·nnyt eivät olisi än·ge·nneet
passive än·ge·ttäisiin ei än·ge·ttäisi passive olisi än·ge·tty ei olisi än·ge·tty
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st än·ge·tkäämme älkäämme än·ge·tkö 1st olkaamme än·ge·nneet älkäämme olko än·ge·nneet
2nd än·ke·ä än·ge·tkää älä än·ke·ä älkää än·ge·tkö 2nd ole än·ge·nnyt olkaa än·ge·nneet älä ole än·ge·nnyt älkää olko än·ge·nneet
3rd än·ge·tköön än·ge·tkööt älköön än·ge·tkö älkööt än·ge·tkö 3rd olkoon än·ge·nnyt olkoot än·ge·nneet älköön olko än·ge·nnyt älkööt ole än·ge·nneet
passive än·ge·ttäköön älköön än·ge·ttäkö passive olkoon än·ge·tty älköön olko än·ge·tty
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st än·ge·nnen än·ge·nnemme en än·ge·nne emme än·ge·nne 1st lienen än·ge·nnyt lienemme än·ge·nneet en liene än·ge·nnyt emme liene än·ge·nneet
2nd än·ge·nnet än·ge·nnette et än·ge·nne ette än·ge·nne 2nd lienet än·ge·nnyt lienette än·ge·nneet et liene än·ge·nnyt ette liene än·ge·nneet
3rd än·ge·nnee än·ge·nnevät ei än·ge·nne eivät än·ge·nne 3rd lienee än·ge·nnyt lienevät än·ge·nneet ei liene än·ge·nnyt eivät liene än·ge·nneet
passive än·ge·ttäneen ei än·ge·ttäne passive lienee än·ge·tty ei liene än·ge·tty


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/36 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/36kseen2 past än·ge·nnyt än·ge·tty
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2

L

ending -jeta (back vowels) (j → k)

The example below: infinitive haljeta, stem hal-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st hal·ke·an hal·ke·amme en hal·ke·a emme hal·ke·a 1st olen hal·je·nnut olemme hal·je·nneet en ole hal·je·nnut emme ole hal·je·nneet
2nd hal·ke·at hal·ke·atte et hal·ke·a ette hal·ke·a 2nd olet hal·je·nnut olette hal·je·nneet et ole hal·je·nnut ette ole hal·je·nneet
3rd hal·ke·aa hal·ke·avat ei hal·ke·a eivät hal·ke·a 3rd on hal·je·nnut ovat hal·je·nneet ei ole hal·je·nnut eivät ole hal·je·nneet
passive hal·je·taan ei hal·je·ta passive on hal·je·ttu ei ole hal·je·ttu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st hal·ke·sin hal·ke·simme en hal·je·nnut emme hal·je·nneet 1st olin hal·je·nnut olimme hal·je·nneet en ollut hal·je·nnut emme olleet hal·je·nneet
2nd hal·ke·sit hal·ke·sitte et hal·je·nnut ette hal·je·nneet 2nd olit hal·je·nnut olitte hal·je·nneet et ollut hal·je·nnut ette olleet hal·je·nneet
3rd hal·ke·si hal·ke·sivat ei hal·je·nnut eivät hal·je·nneet 3rd oli hal·je·nnut olivat hal·je·nneet ei ollut hal·je·nnut eivät olleet hal·je·nneet
passive hal·je·ttiin ei hal·je·ttu passive oli hal·je·ttu ei ollut hal·je·ttu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st hal·ke·aisin hal·ke·aisimme en hal·ke·aisi emme hal·ke·aisi 1st olisin hal·je·nnut olisimme hal·je·nneet en olisi hal·je·nnut emme olisi hal·je·nneet
2nd hal·ke·aisit hal·ke·aisitte et hal·ke·aisi ette hal·ke·aisi 2nd olisit hal·je·nnut olisitte hal·je·nneet et olisi hal·je·nnut ette olisi hal·je·nneet
3rd hal·ke·aisi hal·ke·aisivat ei hal·ke·aisi eivät hal·ke·aisi 3rd olisi hal·je·nnut olisivat hal·je·nneet ei olisi hal·je·nnut eivät olisi hal·je·nneet
passive hal·je·ttaisiin ei hal·je·ttaisi passive olisi hal·je·ttu ei olisi hal·je·ttu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st hal·je·tkaamme älkäämme hal·je·tko 1st olkaamme hal·je·nneet älkäämme olko hal·je·nneet
2nd hal·ke·a hal·je·tkaa älä hal·ke·a älkää hal·je·tko 2nd ole hal·je·nnut olkaa hal·je·nneet älä ole hal·je·nnut älkää olko hal·je·nneet
3rd hal·je·tkoon hal·je·tkoot älköön hal·je·tko älkööt hal·je·tko 3rd olkoon hal·je·nnut olkoot hal·je·nneet älköön olko hal·je·nnut älkööt ole hal·je·nneet
passive hal·je·ttakoon älköön hal·je·ttako passive olkoon hal·je·ttu älköön olko hal·je·ttu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st hal·je·nnen hal·je·nnemme en hal·je·nne emme hal·je·nne 1st lienen hal·je·nnut lienemme hal·je·nneet en liene hal·je·nnut emme liene hal·je·nneet
2nd hal·je·nnet hal·je·nnette et hal·je·nne ette hal·je·nne 2nd lienet hal·je·nnut lienette hal·je·nneet et liene hal·je·nnut ette liene hal·je·nneet
3rd hal·je·nnee hal·je·nnevat ei hal·je·nne eivät hal·je·nne 3rd lienee hal·je·nnut lienevät hal·je·nneet ei liene hal·je·nnut eivät liene hal·je·nneet
passive hal·je·ttaneen ei hal·je·ttane passive lienee hal·je·ttu ei liene hal·je·ttu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/36 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/36kseen2 past hal·je·nnut hal·je·ttu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -jetä (front vowels) (j → k)

The example below: infinitive herjetä, stem her-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st her·ke·än her·ke·ämme en her·ke·ä emme her·ke·ä 1st olen her·je·nnyt olemme her·je·nneet en ole her·je·nnyt emme ole her·je·nneet
2nd her·ke·ät her·ke·ätte et her·ke·ä ette her·ke·ä 2nd olet her·je·nnyt olette her·je·nneet et ole her·je·nnyt ette ole her·je·nneet
3rd her·ke·ää her·ke·ävät ei her·ke·ä eivät her·ke·ä 3rd on her·je·nnyt ovat her·je·nneet ei ole her·je·nnyt eivät ole her·je·nneet
passive her·je·tään ei her·je·tä passive on her·je·tty ei ole her·je·tty
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st her·ke·sin her·ke·simme en her·je·nnyt emme her·je·nneet 1st olin her·je·nnyt olimme her·je·nneet en ollut her·je·nnyt emme olleet her·je·nneet
2nd her·ke·sit her·ke·sitte et her·je·nnyt ette her·je·nneet 2nd olit her·je·nnyt olitte her·je·nneet et ollut her·je·nnyt ette olleet her·je·nneet
3rd her·ke·si her·ke·sivät ei her·je·nnyt eivät her·je·nneet 3rd oli her·je·nnyt olivat her·je·nneet ei ollut her·je·nnyt eivät olleet her·je·nneet
passive her·je·ttiin ei her·je·tty passive oli her·je·tty ei ollut her·je·tty
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st her·ke·äisin her·ke·äisimme en her·ke·äisi emme her·ke·äisi 1st olisin her·je·nnyt olisimme her·je·nneet en olisi her·je·nnyt emme olisi her·je·nneet
2nd her·ke·äisit her·ke·äisitte et her·ke·äisi ette her·ke·äisi 2nd olisit her·je·nnyt olisitte her·je·nneet et olisi her·je·nnyt ette olisi her·je·nneet
3rd her·ke·äisi her·ke·äisivät ei her·ke·äisi eivät her·ke·äisi 3rd olisi her·je·nnyt olisivat her·je·nneet ei olisi her·je·nnyt eivät olisi her·je·nneet
passive her·je·ttäisiin ei her·je·ttäisi passive olisi her·je·tty ei olisi her·je·tty
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st her·je·tkäämme älkäämme her·je·tkö 1st olkaamme her·je·nneet älkäämme olko her·je·nneet
2nd her·ke·ä her·je·tkää älä her·ke·ä älkää her·je·tkö 2nd ole her·je·nnyt olkaa her·je·nneet älä ole her·je·nnyt älkää olko her·je·nneet
3rd her·je·tköön her·je·tkööt älköön her·je·tkö älkööt her·je·tkö 3rd olkoon her·je·nnyt olkoot her·je·nneet älköön olko her·je·nnyt älkööt ole her·je·nneet
passive her·je·ttäköön älköön her·je·ttäkö passive olkoon her·je·tty älköön olko her·je·tty
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st her·je·nnen her·je·nnemme en her·je·nne emme her·je·nne 1st lienen her·je·nnyt lienemme her·je·nneet en liene her·je·nnyt emme liene her·je·nneet
2nd her·je·nnet her·je·nnette et her·je·nne ette her·je·nne 2nd lienet her·je·nnyt lienette her·je·nneet et liene her·je·nnyt ette liene her·je·nneet
3rd her·je·nnee her·je·nnevät ei her·je·nne eivät her·je·nne 3rd lienee her·je·nnyt lienevät her·je·nneet ei liene her·je·nnyt eivät liene her·je·nneet
passive her·je·ttäneen ei her·je·ttäne passive lienee her·je·tty ei liene her·je·tty


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/36 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/36kseen2 past her·je·nnyt her·je·tty
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2