Visit the forum if you have a language query!

Dictionary:Finnish inflection types/verbs/37

Definition from Dictionary, a free dictionary
You can give without loving, but you cannot love without giving.
Amy Carmichael
Jump to: navigation, search

Finnish verb conjugation type 37

ending -ita (back vowels) (no consonant gradation)
ending -itä (front vowels) (no consonant gradation)

The example below: infinitive selvitä, stem selvi-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st selvi·än selvi·ämme en selvi·ä emme selvi·ä 1st olen selvi·nnyt olemme selvi·nneet en ole selvi·nnyt emme ole selvi·nneet
2nd selvi·ät selvi·ätte et selvi·ä ette selvi·ä 2nd olet selvi·nnyt olette selvi·nneet et ole selvi·nnyt ette ole selvi·nneet
3rd selvi·ää selvi·ävät ei selvi·ä eivät selvi·ä 3rd on selvi·nnyt ovat selvi·nneet ei ole selvi·nnyt eivät ole selvi·nneet
passive selvi·tään ei selvi·tä passive on selvi·tty ei ole selvi·tty
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st selvi·sin selvi·simme en selvi·nnyt emme selvi·nneet 1st olin selvi·nnyt olimme selvi·nneet en ollut selvi·nnyt emme olleet selvi·nneet
2nd selvi·sit selvi·sitte et selvi·nnyt ette selvi·nneet 2nd olit selvi·nnyt olitte selvi·nneet et ollut selvi·nnyt ette olleet selvi·nneet
3rd selvi·si selvi·sivät ei selvi·nnyt eivät selvi·nneet 3rd oli selvi·nnyt olivat selvi·nneet ei ollut selvi·nnyt eivät olleet selvi·nneet
passive selvi·ttiin ei selvi·tty passive oli selvi·tty ei ollut selvi·tty
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st selvi·äisin selvi·äisimme en selvi·äisi emme selvi·äisi 1st olisin selvi·nnyt olisimme selvi·nneet en olisi selvi·nnyt emme olisi selvi·nneet
2nd selvi·äisit selvi·äisitte et selvi·äisi ette selvi·äisi 2nd olisit selvi·nnyt olisitte selvi·nneet et olisi selvi·nnyt ette olisi selvi·nneet
3rd selvi·äisi selvi·äisivät ei selvi·äisi eivät selvi·äisi 3rd olisi selvi·nnyt olisivat selvi·nneet ei olisi selvi·nnyt eivät olisi selvi·nneet
passive selvi·ttäisiin ei selvi·ttäisi passive olisi selvi·tty ei olisi selvi·tty
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st selvi·tkäämme älkäämme selvi·tkö 1st olkaamme selvi·nneet älkäämme olko selvi·nneet
2nd selvi·ä selvi·tkää älä selvi·ä älkää selvi·tkö 2nd ole selvi·nnyt olkaa selvi·nneet älä ole selvi·nnyt älkää olko selvi·nneet
3rd selvi·tköön selvi·tkööt älköön selvi·tkö älkööt selvi·tkö 3rd olkoon selvi·nnyt olkoot selvi·nneet älköön olko selvi·nnyt älkööt ole selvi·nneet
passive selvi·ttäköön älköön selvi·ttäkö passive olkoon selvi·tty älköön olko selvi·tty
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st selvi·nnen selvi·nnemme en selvi·nne emme selvi·nne 1st lienen selvi·nnyt lienemme selvi·nneet en liene selvi·nnyt emme liene selvi·nneet
2nd selvi·nnet selvi·nnette et selvi·nne ette selvi·nne 2nd lienet selvi·nnyt lienette selvi·nneet et liene selvi·nnyt ette liene selvi·nneet
3rd selvi·nnee selvi·nnevät ei selvi·nne eivät selvi·nne 3rd lienee selvi·nnyt lienevät selvi·nneet ei liene selvi·nnyt eivät liene selvi·nneet
passive selvi·ttäneen ei selvi·ttäne passive lienee selvi·tty ei liene selvi·tty


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/37 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/37kseen2 past selvi·nnyt selvi·tty
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2

D

ending -ita (back vowels) (— → k)
ending -itä (front vowels) (— → k)

The example below: infinitive siitä, stem si-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st si·ki·än si·ki·ämme en si·ki·ä emme si·ki·ä 1st olen si·i·nnyt olemme si·i·nneet en ole si·i·nnyt emme ole si·i·nneet
2nd si·ki·ät si·ki·ätte et si·ki·ä ette si·ki·ä 2nd olet si·i·nnyt olette si·i·nneet et ole si·i·nnyt ette ole si·i·nneet
3rd si·ki·ää si·ki·ävät ei si·ki·ä eivät si·ki·ä 3rd on si·i·nnyt ovat si·i·nneet ei ole si·i·nnyt eivät ole si·i·nneet
passive si·i·tään ei si·i·tä passive on si·i·tty ei ole si·i·tty
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st si·ki·sin si·ki·simme en si·i·nnyt emme si·i·nneet 1st olin si·i·nnyt olimme si·i·nneet en ollut si·i·nnyt emme olleet si·i·nneet
2nd si·ki·sit si·ki·sitte et si·i·nnyt ette si·i·nneet 2nd olit si·i·nnyt olitte si·i·nneet et ollut si·i·nnyt ette olleet si·i·nneet
3rd si·ki·si si·ki·sivät ei si·i·nnyt eivät si·i·nneet 3rd oli si·i·nnyt olivat si·i·nneet ei ollut si·i·nnyt eivät olleet si·i·nneet
passive si·i·ttiin ei si·i·tty passive oli si·i·tty ei ollut si·i·tty
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st si·ki·äisin si·ki·äisimme en si·ki·äisi emme si·ki·äisi 1st olisin si·i·nnyt olisimme si·i·nneet en olisi si·i·nnyt emme olisi si·i·nneet
2nd si·ki·äisit si·ki·äisitte et si·ki·äisi ette si·ki·äisi 2nd olisit si·i·nnyt olisitte si·i·nneet et olisi si·i·nnyt ette olisi si·i·nneet
3rd si·ki·äisi si·ki·äisivät ei si·ki·äisi eivät si·ki·äisi 3rd olisi si·i·nnyt olisivat si·i·nneet ei olisi si·i·nnyt eivät olisi si·i·nneet
passive si·i·ttäisiin ei si·i·ttäisi passive olisi si·i·tty ei olisi si·i·tty
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st si·i·tkäämme älkäämme si·i·tkö 1st olkaamme si·i·nneet älkäämme olko si·i·nneet
2nd si·ki·ä si·i·tkää älä si·ki·ä älkää si·i·tkö 2nd ole si·i·nnyt olkaa si·i·nneet älä ole si·i·nnyt älkää olko si·i·nneet
3rd si·i·tköön si·i·tkööt älköön si·i·tkö älkööt si·i·tkö 3rd olkoon si·i·nnyt olkoot si·i·nneet älköön olko si·i·nnyt älkööt ole si·i·nneet
passive si·i·ttäköön älköön si·i·ttäkö passive olkoon si·i·tty älköön olko si·i·tty
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st si·i·nnen si·i·nnemme en si·i·nne emme si·i·nne 1st lienen si·i·nnyt lienemme si·i·nneet en liene si·i·nnyt emme liene si·i·nneet
2nd si·i·nnet si·i·nnette et si·i·nne ette si·i·nne 2nd lienet si·i·nnyt lienette si·i·nneet et liene si·i·nnyt ette liene si·i·nneet
3rd si·i·nnee si·i·nnevät ei si·i·nne eivät si·i·nne 3rd lienee si·i·nnyt lienevät si·i·nneet ei liene si·i·nnyt eivät liene si·i·nneet
passive si·i·ttäneen ei si·i·ttäne passive lienee si·i·tty ei liene si·i·tty


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/37 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/37kseen2 past si·i·nnyt si·i·tty
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2

I

ending -llita (back vowels) (ll → lt)
ending -llitä (front vowels) (ll → lt)

The example below: infinitive hellitä, stem hel-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st hel·ti·än hel·ti·ämme en hel·ti·ä emme hel·ti·ä 1st olen hel·li·nnyt olemme hel·li·nneet en ole hel·li·nnyt emme ole hel·li·nneet
2nd hel·ti·ät hel·ti·ätte et hel·ti·ä ette hel·ti·ä 2nd olet hel·li·nnyt olette hel·li·nneet et ole hel·li·nnyt ette ole hel·li·nneet
3rd hel·ti·ää hel·ti·ävät ei hel·ti·ä eivät hel·ti·ä 3rd on hel·li·nnyt ovat hel·li·nneet ei ole hel·li·nnyt eivät ole hel·li·nneet
passive hel·li·tään ei hel·li·tä passive on hel·li·tty ei ole hel·li·tty
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st hel·ti·sin hel·ti·simme en hel·li·nnyt emme hel·li·nneet 1st olin hel·li·nnyt olimme hel·li·nneet en ollut hel·li·nnyt emme olleet hel·li·nneet
2nd hel·ti·sit hel·ti·sitte et hel·li·nnyt ette hel·li·nneet 2nd olit hel·li·nnyt olitte hel·li·nneet et ollut hel·li·nnyt ette olleet hel·li·nneet
3rd hel·ti·si hel·ti·sivät ei hel·li·nnyt eivät hel·li·nneet 3rd oli hel·li·nnyt olivat hel·li·nneet ei ollut hel·li·nnyt eivät olleet hel·li·nneet
passive hel·li·ttiin ei hel·li·tty passive oli hel·li·tty ei ollut hel·li·tty
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st hel·ti·äisin hel·ti·äisimme en hel·ti·äisi emme hel·ti·äisi 1st olisin hel·li·nnyt olisimme hel·li·nneet en olisi hel·li·nnyt emme olisi hel·li·nneet
2nd hel·ti·äisit hel·ti·äisitte et hel·ti·äisi ette hel·ti·äisi 2nd olisit hel·li·nnyt olisitte hel·li·nneet et olisi hel·li·nnyt ette olisi hel·li·nneet
3rd hel·ti·äisi hel·ti·äisivät ei hel·ti·äisi eivät hel·ti·äisi 3rd olisi hel·li·nnyt olisivat hel·li·nneet ei olisi hel·li·nnyt eivät olisi hel·li·nneet
passive hel·li·ttäisiin ei hel·li·ttäisi passive olisi hel·li·tty ei olisi hel·li·tty
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st hel·li·tkäämme älkäämme hel·li·tkö 1st olkaamme hel·li·nneet älkäämme olko hel·li·nneet
2nd hel·ti·ä hel·li·tkää älä hel·ti·ä älkää hel·li·tkö 2nd ole hel·li·nnyt olkaa hel·li·nneet älä ole hel·li·nnyt älkää olko hel·li·nneet
3rd hel·li·tköön hel·li·tkööt älköön hel·li·tkö älkööt hel·li·tkö 3rd olkoon hel·li·nnyt olkoot hel·li·nneet älköön olko hel·li·nnyt älkööt ole hel·li·nneet
passive hel·li·ttäköön älköön hel·li·ttäkö passive olkoon hel·li·tty älköön olko hel·li·tty
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st hel·li·nnen hel·li·nnemme en hel·li·nne emme hel·li·nne 1st lienen hel·li·nnyt lienemme hel·li·nneet en liene hel·li·nnyt emme liene hel·li·nneet
2nd hel·li·nnet hel·li·nnette et hel·li·nne ette hel·li·nne 2nd lienet hel·li·nnyt lienette hel·li·nneet et liene hel·li·nnyt ette liene hel·li·nneet
3rd hel·li·nnee hel·li·nnevät ei hel·li·nne eivät hel·li·nne 3rd lienee hel·li·nnyt lienevät hel·li·nneet ei liene hel·li·nnyt eivät liene hel·li·nneet
passive hel·li·ttäneen ei hel·li·ttäne passive lienee hel·li·tty ei liene hel·li·tty


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/37 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/37kseen2 past hel·li·nnyt hel·li·tty
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2