Visit the forum if you have a language query!

Dictionary:Finnish inflection types/verbs/38

Definition from Dictionary, a free dictionary
Live poor so you can die rich.
Source Unknown
Jump to: navigation, search

Finnish verb conjugation type 38

ending -ota (back vowels) (no consonant gradation)

The example below: infinitive kohota, stem koho-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st koho·an koho·amme en koho·a emme koho·a 1st olen koho·nnut olemme koho·nneet en ole koho·nnut emme ole koho·nneet
2nd koho·at koho·atte et koho·a ette koho·a 2nd olet koho·nnut olette koho·nneet et ole koho·nnut ette ole koho·nneet
3rd koho·aa koho·avat ei koho·a eivät koho·a 3rd on koho·nnut ovat koho·nneet ei ole koho·nnut eivät ole koho·nneet
passive koho·taan ei koho·ta passive on koho·ttu ei ole koho·ttu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st koho·sin koho·simme en koho·nnut emme koho·nneet 1st olin koho·nnut olimme koho·nneet en ollut koho·nnut emme olleet koho·nneet
2nd koho·sit koho·sitte et koho·nnut ette koho·nneet 2nd olit koho·nnut olitte koho·nneet et ollut koho·nnut ette olleet koho·nneet
3rd koho·si koho·sivat ei koho·nnut eivät koho·nneet 3rd oli koho·nnut olivat koho·nneet ei ollut koho·nnut eivät olleet koho·nneet
passive koho·ttiin ei koho·ttu passive oli koho·ttu ei ollut koho·ttu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st koho·aisin koho·aisimme en koho·aisi emme koho·aisi 1st olisin koho·nnut olisimme koho·nneet en olisi koho·nnut emme olisi koho·nneet
2nd koho·aisit koho·aisitte et koho·aisi ette koho·aisi 2nd olisit koho·nnut olisitte koho·nneet et olisi koho·nnut ette olisi koho·nneet
3rd koho·aisi koho·aisivat ei koho·aisi eivät koho·aisi 3rd olisi koho·nnut olisivat koho·nneet ei olisi koho·nnut eivät olisi koho·nneet
passive koho·ttaisiin ei koho·ttaisi passive olisi koho·ttu ei olisi koho·ttu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st koho·tkaamme älkäämme koho·tko 1st olkaamme koho·nneet älkäämme olko koho·nneet
2nd koho·a koho·tkaa älä koho·a älkää koho·tko 2nd ole koho·nnut olkaa koho·nneet älä ole koho·nnut älkää olko koho·nneet
3rd koho·tkoon koho·tkoot älköön koho·tko älkööt koho·tko 3rd olkoon koho·nnut olkoot koho·nneet älköön olko koho·nnut älkööt ole koho·nneet
passive koho·ttakoon älköön koho·ttako passive olkoon koho·ttu älköön olko koho·ttu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st koho·nnen koho·nnemme en koho·nne emme koho·nne 1st lienen koho·nnut lienemme koho·nneet en liene koho·nnut emme liene koho·nneet
2nd koho·nnet koho·nnette et koho·nne ette koho·nne 2nd lienet koho·nnut lienette koho·nneet et liene koho·nnut ette liene koho·nneet
3rd koho·nnee koho·nnevat ei koho·nne eivät koho·nne 3rd lienee koho·nnut lienevät koho·nneet ei liene koho·nnut eivät liene koho·nneet
passive koho·ttaneen ei koho·ttane passive lienee koho·ttu ei liene koho·ttu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/38 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/38kseen2 past koho·nnut koho·ttu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -ötä (front vowels) (no consonant gradation)

B

ending -pota (back vowels) (p → pp)

The example below: infinitive upota, stem up-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st up·po·an up·po·amme en up·po·a emme up·po·a 1st olen up·o·nnut olemme up·o·nneet en ole up·o·nnut emme ole up·o·nneet
2nd up·po·at up·po·atte et up·po·a ette up·po·a 2nd olet up·o·nnut olette up·o·nneet et ole up·o·nnut ette ole up·o·nneet
3rd up·po·aa up·po·avat ei up·po·a eivät up·po·a 3rd on up·o·nnut ovat up·o·nneet ei ole up·o·nnut eivät ole up·o·nneet
passive up·o·taan ei up·o·ta passive on up·o·ttu ei ole up·o·ttu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st up·po·sin up·po·simme en up·o·nnut emme up·o·nneet 1st olin up·o·nnut olimme up·o·nneet en ollut up·o·nnut emme olleet up·o·nneet
2nd up·po·sit up·po·sitte et up·o·nnut ette up·o·nneet 2nd olit up·o·nnut olitte up·o·nneet et ollut up·o·nnut ette olleet up·o·nneet
3rd up·po·si up·po·sivat ei up·o·nnut eivät up·o·nneet 3rd oli up·o·nnut olivat up·o·nneet ei ollut up·o·nnut eivät olleet up·o·nneet
passive up·o·ttiin ei up·o·ttu passive oli up·o·ttu ei ollut up·o·ttu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st up·po·aisin up·po·aisimme en up·po·aisi emme up·po·aisi 1st olisin up·o·nnut olisimme up·o·nneet en olisi up·o·nnut emme olisi up·o·nneet
2nd up·po·aisit up·po·aisitte et up·po·aisi ette up·po·aisi 2nd olisit up·o·nnut olisitte up·o·nneet et olisi up·o·nnut ette olisi up·o·nneet
3rd up·po·aisi up·po·aisivat ei up·po·aisi eivät up·po·aisi 3rd olisi up·o·nnut olisivat up·o·nneet ei olisi up·o·nnut eivät olisi up·o·nneet
passive up·o·ttaisiin ei up·o·ttaisi passive olisi up·o·ttu ei olisi up·o·ttu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st up·o·tkoon älkäämme up·o·tkoot 1st olkaamme up·o·nneet älkäämme olko up·o·nneet
2nd up·po·a up·o·tkaamme älä up·po·a älkää up·o·tkoot 2nd ole up·o·nnut olkaa up·o·nneet älä ole up·o·nnut älkää olko up·o·nneet
3rd up·po·a up·o·tkaa älköön up·o·tkoot älkööt up·o·tkoot 3rd olkoon up·o·nnut olkoot up·o·nneet älköön olko up·o·nnut älkööt ole up·o·nneet
passive up·o·tko älköön up·o·ttakoon passive olkoon up·o·ttu älköön olko up·o·ttu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st up·o·ttako up·o·nnee en up·o·nnevat emme up·o·nnevat 1st lienen up·o·nnut lienemme up·o·nneet en liene up·o·nnut emme liene up·o·nneet
2nd up·o·nnen up·o·nnemme et up·o·nnevat ette up·o·nnevat 2nd lienet up·o·nnut lienette up·o·nneet et liene up·o·nnut ette liene up·o·nneet
3rd up·o·nnet up·o·nnette ei up·o·nnevat eivät up·o·nnevat 3rd lienee up·o·nnut lienevät up·o·nneet ei liene up·o·nnut eivät liene up·o·nneet
passive up·o·nne ei up·o·ttaneen passive lienee up·o·ttu ei liene up·o·ttu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/38 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/38kseen2 past up·o·nnut up·o·ttu
II inessive up·o·ttane1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -pötä (front vowels) (p → pp)

C

ending -tota (back vowels) (t → tt)

The example below: infinitive lotota, stem lot-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st lot·to·an lot·to·amme en lot·to·a emme lot·to·a 1st olen lot·o·nnut olemme lot·o·nneet en ole lot·o·nnut emme ole lot·o·nneet
2nd lot·to·at lot·to·atte et lot·to·a ette lot·to·a 2nd olet lot·o·nnut olette lot·o·nneet et ole lot·o·nnut ette ole lot·o·nneet
3rd lot·to·aa lot·to·avat ei lot·to·a eivät lot·to·a 3rd on lot·o·nnut ovat lot·o·nneet ei ole lot·o·nnut eivät ole lot·o·nneet
passive lot·o·taan ei lot·o·ta passive on lot·o·ttu ei ole lot·o·ttu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st lot·to·sin lot·to·simme en lot·o·nnut emme lot·o·nneet 1st olin lot·o·nnut olimme lot·o·nneet en ollut lot·o·nnut emme olleet lot·o·nneet
2nd lot·to·sit lot·to·sitte et lot·o·nnut ette lot·o·nneet 2nd olit lot·o·nnut olitte lot·o·nneet et ollut lot·o·nnut ette olleet lot·o·nneet
3rd lot·to·si lot·to·sivat ei lot·o·nnut eivät lot·o·nneet 3rd oli lot·o·nnut olivat lot·o·nneet ei ollut lot·o·nnut eivät olleet lot·o·nneet
passive lot·o·ttiin ei lot·o·ttu passive oli lot·o·ttu ei ollut lot·o·ttu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st lot·to·aisin lot·to·aisimme en lot·to·aisi emme lot·to·aisi 1st olisin lot·o·nnut olisimme lot·o·nneet en olisi lot·o·nnut emme olisi lot·o·nneet
2nd lot·to·aisit lot·to·aisitte et lot·to·aisi ette lot·to·aisi 2nd olisit lot·o·nnut olisitte lot·o·nneet et olisi lot·o·nnut ette olisi lot·o·nneet
3rd lot·to·aisi lot·to·aisivat ei lot·to·aisi eivät lot·to·aisi 3rd olisi lot·o·nnut olisivat lot·o·nneet ei olisi lot·o·nnut eivät olisi lot·o·nneet
passive lot·o·ttaisiin ei lot·o·ttaisi passive olisi lot·o·ttu ei olisi lot·o·ttu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st lot·o·tkaamme älkäämme lot·o·tko 1st olkaamme lot·o·nneet älkäämme olko lot·o·nneet
2nd lot·to·a lot·o·tkaa älä lot·to·a älkää lot·o·tko 2nd ole lot·o·nnut olkaa lot·o·nneet älä ole lot·o·nnut älkää olko lot·o·nneet
3rd lot·o·tkoon lot·o·tkoot älköön lot·o·tko älkööt lot·o·tko 3rd olkoon lot·o·nnut olkoot lot·o·nneet älköön olko lot·o·nnut älkööt ole lot·o·nneet
passive lot·o·ttakoon älköön lot·o·ttako passive olkoon lot·o·ttu älköön olko lot·o·ttu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st lot·o·nnen lot·o·nnemme en lot·o·nne emme lot·o·nne 1st lienen lot·o·nnut lienemme lot·o·nneet en liene lot·o·nnut emme liene lot·o·nneet
2nd lot·o·nnet lot·o·nnette et lot·o·nne ette lot·o·nne 2nd lienet lot·o·nnut lienette lot·o·nneet et liene lot·o·nnut ette liene lot·o·nneet
3rd lot·o·nnee lot·o·nnevat ei lot·o·nne eivät lot·o·nne 3rd lienee lot·o·nnut lienevät lot·o·nneet ei liene lot·o·nnut eivät liene lot·o·nneet
passive lot·o·ttaneen ei lot·o·ttane passive lienee lot·o·ttu ei liene lot·o·ttu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/38 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/38kseen2 past lot·o·nnut lot·o·ttu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -tötä (front vowels) (t → tt)

D

ending -ota (back vowels) (— → k)

The example below: infinitive virota, stem vir-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st vir·ko·an vir·ko·amme en vir·ko·a emme vir·ko·a 1st olen vir·o·nnut olemme vir·o·nneet en ole vir·o·nnut emme ole vir·o·nneet
2nd vir·ko·at vir·ko·atte et vir·ko·a ette vir·ko·a 2nd olet vir·o·nnut olette vir·o·nneet et ole vir·o·nnut ette ole vir·o·nneet
3rd vir·ko·aa vir·ko·avat ei vir·ko·a eivät vir·ko·a 3rd on vir·o·nnut ovat vir·o·nneet ei ole vir·o·nnut eivät ole vir·o·nneet
passive vir·o·taan ei vir·o·ta passive on vir·o·ttu ei ole vir·o·ttu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st vir·ko·sin vir·ko·simme en vir·o·nnut emme vir·o·nneet 1st olin vir·o·nnut olimme vir·o·nneet en ollut vir·o·nnut emme olleet vir·o·nneet
2nd vir·ko·sit vir·ko·sitte et vir·o·nnut ette vir·o·nneet 2nd olit vir·o·nnut olitte vir·o·nneet et ollut vir·o·nnut ette olleet vir·o·nneet
3rd vir·ko·si vir·ko·sivat ei vir·o·nnut eivät vir·o·nneet 3rd oli vir·o·nnut olivat vir·o·nneet ei ollut vir·o·nnut eivät olleet vir·o·nneet
passive vir·o·ttiin ei vir·o·ttu passive oli vir·o·ttu ei ollut vir·o·ttu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st vir·ko·aisin vir·ko·aisimme en vir·ko·aisi emme vir·ko·aisi 1st olisin vir·o·nnut olisimme vir·o·nneet en olisi vir·o·nnut emme olisi vir·o·nneet
2nd vir·ko·aisit vir·ko·aisitte et vir·ko·aisi ette vir·ko·aisi 2nd olisit vir·o·nnut olisitte vir·o·nneet et olisi vir·o·nnut ette olisi vir·o·nneet
3rd vir·ko·aisi vir·ko·aisivat ei vir·ko·aisi eivät vir·ko·aisi 3rd olisi vir·o·nnut olisivat vir·o·nneet ei olisi vir·o·nnut eivät olisi vir·o·nneet
passive vir·o·ttaisiin ei vir·o·ttaisi passive olisi vir·o·ttu ei olisi vir·o·ttu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st vir·o·tkaamme älkäämme vir·o·tko 1st olkaamme vir·o·nneet älkäämme olko vir·o·nneet
2nd vir·ko·a vir·o·tkaa älä vir·ko·a älkää vir·o·tko 2nd ole vir·o·nnut olkaa vir·o·nneet älä ole vir·o·nnut älkää olko vir·o·nneet
3rd vir·o·tkoon vir·o·tkoot älköön vir·o·tko älkööt vir·o·tko 3rd olkoon vir·o·nnut olkoot vir·o·nneet älköön olko vir·o·nnut älkööt ole vir·o·nneet
passive vir·o·ttakoon älköön vir·o·ttako passive olkoon vir·o·ttu älköön olko vir·o·ttu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st vir·o·nnen vir·o·nnemme en vir·o·nne emme vir·o·nne 1st lienen vir·o·nnut lienemme vir·o·nneet en liene vir·o·nnut emme liene vir·o·nneet
2nd vir·o·nnet vir·o·nnette et vir·o·nne ette vir·o·nne 2nd lienet vir·o·nnut lienette vir·o·nneet et liene vir·o·nnut ette liene vir·o·nneet
3rd vir·o·nnee vir·o·nnevat ei vir·o·nne eivät vir·o·nne 3rd lienee vir·o·nnut lienevät vir·o·nneet ei liene vir·o·nnut eivät liene vir·o·nneet
passive vir·o·ttaneen ei vir·o·ttane passive lienee vir·o·ttu ei liene vir·o·ttu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/38 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/38kseen2 past vir·o·nnut vir·o·ttu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -ötä (front vowels) (— → k)

F

ending -dota (back vowels) (d → t)

The example below: infinitive pudota, stem pu-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st pu·to·an pu·to·amme en pu·to·a emme pu·to·a 1st olen pu·do·nnut olemme pu·do·nneet en ole pu·do·nnut emme ole pu·do·nneet
2nd pu·to·at pu·to·atte et pu·to·a ette pu·to·a 2nd olet pu·do·nnut olette pu·do·nneet et ole pu·do·nnut ette ole pu·do·nneet
3rd pu·to·aa pu·to·avat ei pu·to·a eivät pu·to·a 3rd on pu·do·nnut ovat pu·do·nneet ei ole pu·do·nnut eivät ole pu·do·nneet
passive pu·do·taan ei pu·do·ta passive on pu·do·ttu ei ole pu·do·ttu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st pu·to·sin pu·to·simme en pu·do·nnut emme pu·do·nneet 1st olin pu·do·nnut olimme pu·do·nneet en ollut pu·do·nnut emme olleet pu·do·nneet
2nd pu·to·sit pu·to·sitte et pu·do·nnut ette pu·do·nneet 2nd olit pu·do·nnut olitte pu·do·nneet et ollut pu·do·nnut ette olleet pu·do·nneet
3rd pu·to·si pu·to·sivat ei pu·do·nnut eivät pu·do·nneet 3rd oli pu·do·nnut olivat pu·do·nneet ei ollut pu·do·nnut eivät olleet pu·do·nneet
passive pu·do·ttiin ei pu·do·ttu passive oli pu·do·ttu ei ollut pu·do·ttu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st pu·to·aisin pu·to·aisimme en pu·to·aisi emme pu·to·aisi 1st olisin pu·do·nnut olisimme pu·do·nneet en olisi pu·do·nnut emme olisi pu·do·nneet
2nd pu·to·aisit pu·to·aisitte et pu·to·aisi ette pu·to·aisi 2nd olisit pu·do·nnut olisitte pu·do·nneet et olisi pu·do·nnut ette olisi pu·do·nneet
3rd pu·to·aisi pu·to·aisivat ei pu·to·aisi eivät pu·to·aisi 3rd olisi pu·do·nnut olisivat pu·do·nneet ei olisi pu·do·nnut eivät olisi pu·do·nneet
passive pu·do·ttaisiin ei pu·do·ttaisi passive olisi pu·do·ttu ei olisi pu·do·ttu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st pu·do·tkaamme älkäämme pu·do·tko 1st olkaamme pu·do·nneet älkäämme olko pu·do·nneet
2nd pu·to·a pu·do·tkaa älä pu·to·a älkää pu·do·tko 2nd ole pu·do·nnut olkaa pu·do·nneet älä ole pu·do·nnut älkää olko pu·do·nneet
3rd pu·do·tkoon pu·do·tkoot älköön pu·do·tko älkööt pu·do·tko 3rd olkoon pu·do·nnut olkoot pu·do·nneet älköön olko pu·do·nnut älkööt ole pu·do·nneet
passive pu·do·ttakoon älköön pu·do·ttako passive olkoon pu·do·ttu älköön olko pu·do·ttu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st pu·do·nnen pu·do·nnemme en pu·do·nne emme pu·do·nne 1st lienen pu·do·nnut lienemme pu·do·nneet en liene pu·do·nnut emme liene pu·do·nneet
2nd pu·do·nnet pu·do·nnette et pu·do·nne ette pu·do·nne 2nd lienet pu·do·nnut lienette pu·do·nneet et liene pu·do·nnut ette liene pu·do·nneet
3rd pu·do·nnee pu·do·nnevat ei pu·do·nne eivät pu·do·nne 3rd lienee pu·do·nnut lienevät pu·do·nneet ei liene pu·do·nnut eivät liene pu·do·nneet
passive pu·do·ttaneen ei pu·do·ttane passive lienee pu·do·ttu ei liene pu·do·ttu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/38 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/38kseen2 past pu·do·nnut pu·do·ttu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -dötä (front vowels) (d → t)

G

ending -gota (back vowels) (ng → nk) [ŋː → ŋk]

The example below: infinitive lingota, stem lin-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st lin·ko·an lin·ko·amme en lin·ko·a emme lin·ko·a 1st olen lin·go·nnut olemme lin·go·nneet en ole lin·go·nnut emme ole lin·go·nneet
2nd lin·ko·at lin·ko·atte et lin·ko·a ette lin·ko·a 2nd olet lin·go·nnut olette lin·go·nneet et ole lin·go·nnut ette ole lin·go·nneet
3rd lin·ko·aa lin·ko·avat ei lin·ko·a eivät lin·ko·a 3rd on lin·go·nnut ovat lin·go·nneet ei ole lin·go·nnut eivät ole lin·go·nneet
passive lin·go·taan ei lin·go·ta passive on lin·go·ttu ei ole lin·go·ttu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st lin·ko·sin lin·ko·simme en lin·go·nnut emme lin·go·nneet 1st olin lin·go·nnut olimme lin·go·nneet en ollut lin·go·nnut emme olleet lin·go·nneet
2nd lin·ko·sit lin·ko·sitte et lin·go·nnut ette lin·go·nneet 2nd olit lin·go·nnut olitte lin·go·nneet et ollut lin·go·nnut ette olleet lin·go·nneet
3rd lin·ko·si lin·ko·sivat ei lin·go·nnut eivät lin·go·nneet 3rd oli lin·go·nnut olivat lin·go·nneet ei ollut lin·go·nnut eivät olleet lin·go·nneet
passive lin·go·ttiin ei lin·go·ttu passive oli lin·go·ttu ei ollut lin·go·ttu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st lin·ko·aisin lin·ko·aisimme en lin·ko·aisi emme lin·ko·aisi 1st olisin lin·go·nnut olisimme lin·go·nneet en olisi lin·go·nnut emme olisi lin·go·nneet
2nd lin·ko·aisit lin·ko·aisitte et lin·ko·aisi ette lin·ko·aisi 2nd olisit lin·go·nnut olisitte lin·go·nneet et olisi lin·go·nnut ette olisi lin·go·nneet
3rd lin·ko·aisi lin·ko·aisivat ei lin·ko·aisi eivät lin·ko·aisi 3rd olisi lin·go·nnut olisivat lin·go·nneet ei olisi lin·go·nnut eivät olisi lin·go·nneet
passive lin·go·ttaisiin ei lin·go·ttaisi passive olisi lin·go·ttu ei olisi lin·go·ttu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st lin·go·tkaamme älkäämme lin·go·tko 1st olkaamme lin·go·nneet älkäämme olko lin·go·nneet
2nd lin·ko·a lin·go·tkaa älä lin·ko·a älkää lin·go·tko 2nd ole lin·go·nnut olkaa lin·go·nneet älä ole lin·go·nnut älkää olko lin·go·nneet
3rd lin·go·tkoon lin·go·tkoot älköön lin·go·tko älkööt lin·go·tko 3rd olkoon lin·go·nnut olkoot lin·go·nneet älköön olko lin·go·nnut älkööt ole lin·go·nneet
passive lin·go·ttakoon älköön lin·go·ttako passive olkoon lin·go·ttu älköön olko lin·go·ttu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st lin·go·nnen lin·go·nnemme en lin·go·nne emme lin·go·nne 1st lienen lin·go·nnut lienemme lin·go·nneet en liene lin·go·nnut emme liene lin·go·nneet
2nd lin·go·nnet lin·go·nnette et lin·go·nne ette lin·go·nne 2nd lienet lin·go·nnut lienette lin·go·nneet et liene lin·go·nnut ette liene lin·go·nneet
3rd lin·go·nnee lin·go·nnevat ei lin·go·nne eivät lin·go·nne 3rd lienee lin·go·nnut lienevät lin·go·nneet ei liene lin·go·nnut eivät liene lin·go·nneet
passive lin·go·ttaneen ei lin·go·ttane passive lienee lin·go·ttu ei liene lin·go·ttu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/38 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/38kseen2 past lin·go·nnut lin·go·ttu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -götä (front vowels) (d → t)

H

ending -mmota (back vowels) (mm → mp)

The example below: infinitive kimmota, stem kim-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kim·po·an kim·po·amme en kim·po·a emme kim·po·a 1st olen kim·mo·nnut olemme kim·mo·nneet en ole kim·mo·nnut emme ole kim·mo·nneet
2nd kim·po·at kim·po·atte et kim·po·a ette kim·po·a 2nd olet kim·mo·nnut olette kim·mo·nneet et ole kim·mo·nnut ette ole kim·mo·nneet
3rd kim·po·aa kim·po·avat ei kim·po·a eivät kim·po·a 3rd on kim·mo·nnut ovat kim·mo·nneet ei ole kim·mo·nnut eivät ole kim·mo·nneet
passive kim·mo·taan ei kim·mo·ta passive on kim·mo·ttu ei ole kim·mo·ttu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kim·po·sin kim·po·simme en kim·mo·nnut emme kim·mo·nneet 1st olin kim·mo·nnut olimme kim·mo·nneet en ollut kim·mo·nnut emme olleet kim·mo·nneet
2nd kim·po·sit kim·po·sitte et kim·mo·nnut ette kim·mo·nneet 2nd olit kim·mo·nnut olitte kim·mo·nneet et ollut kim·mo·nnut ette olleet kim·mo·nneet
3rd kim·po·si kim·po·sivat ei kim·mo·nnut eivät kim·mo·nneet 3rd oli kim·mo·nnut olivat kim·mo·nneet ei ollut kim·mo·nnut eivät olleet kim·mo·nneet
passive kim·mo·ttiin ei kim·mo·ttu passive oli kim·mo·ttu ei ollut kim·mo·ttu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kim·po·aisin kim·po·aisimme en kim·po·aisi emme kim·po·aisi 1st olisin kim·mo·nnut olisimme kim·mo·nneet en olisi kim·mo·nnut emme olisi kim·mo·nneet
2nd kim·po·aisit kim·po·aisitte et kim·po·aisi ette kim·po·aisi 2nd olisit kim·mo·nnut olisitte kim·mo·nneet et olisi kim·mo·nnut ette olisi kim·mo·nneet
3rd kim·po·aisi kim·po·aisivat ei kim·po·aisi eivät kim·po·aisi 3rd olisi kim·mo·nnut olisivat kim·mo·nneet ei olisi kim·mo·nnut eivät olisi kim·mo·nneet
passive kim·mo·ttaisiin ei kim·mo·ttaisi passive olisi kim·mo·ttu ei olisi kim·mo·ttu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kim·mo·tkaamme älkäämme kim·mo·tko 1st olkaamme kim·mo·nneet älkäämme olko kim·mo·nneet
2nd kim·po·a kim·mo·tkaa älä kim·po·a älkää kim·mo·tko 2nd ole kim·mo·nnut olkaa kim·mo·nneet älä ole kim·mo·nnut älkää olko kim·mo·nneet
3rd kim·mo·tkoon kim·mo·tkoot älköön kim·mo·tko älkööt kim·mo·tko 3rd olkoon kim·mo·nnut olkoot kim·mo·nneet älköön olko kim·mo·nnut älkööt ole kim·mo·nneet
passive kim·mo·ttakoon älköön kim·mo·ttako passive olkoon kim·mo·ttu älköön olko kim·mo·ttu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kim·mo·nnen kim·mo·nnemme en kim·mo·nne emme kim·mo·nne 1st lienen kim·mo·nnut lienemme kim·mo·nneet en liene kim·mo·nnut emme liene kim·mo·nneet
2nd kim·mo·nnet kim·mo·nnette et kim·mo·nne ette kim·mo·nne 2nd lienet kim·mo·nnut lienette kim·mo·nneet et liene kim·mo·nnut ette liene kim·mo·nneet
3rd kim·mo·nnee kim·mo·nnevat ei kim·mo·nne eivät kim·mo·nne 3rd lienee kim·mo·nnut lienevät kim·mo·nneet ei liene kim·mo·nnut eivät liene kim·mo·nneet
passive kim·mo·ttaneen ei kim·mo·ttane passive lienee kim·mo·ttu ei liene kim·mo·ttu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/38 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/38kseen2 past kim·mo·nnut kim·mo·ttu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -mmötä (front vowels) (mm → mp)

I

ending -llota (back vowels) (ll → lt)

The example below: infinitive aallota, stem aal-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st aal·to·an aal·to·amme en aal·to·a emme aal·to·a 1st olen aal·lo·nnut olemme aal·lo·nneet en ole aal·lo·nnut emme ole aal·lo·nneet
2nd aal·to·at aal·to·atte et aal·to·a ette aal·to·a 2nd olet aal·lo·nnut olette aal·lo·nneet et ole aal·lo·nnut ette ole aal·lo·nneet
3rd aal·to·aa aal·to·avat ei aal·to·a eivät aal·to·a 3rd on aal·lo·nnut ovat aal·lo·nneet ei ole aal·lo·nnut eivät ole aal·lo·nneet
passive aal·lo·taan ei aal·lo·ta passive on aal·lo·ttu ei ole aal·lo·ttu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st aal·to·sin aal·to·simme en aal·lo·nnut emme aal·lo·nneet 1st olin aal·lo·nnut olimme aal·lo·nneet en ollut aal·lo·nnut emme olleet aal·lo·nneet
2nd aal·to·sit aal·to·sitte et aal·lo·nnut ette aal·lo·nneet 2nd olit aal·lo·nnut olitte aal·lo·nneet et ollut aal·lo·nnut ette olleet aal·lo·nneet
3rd aal·to·si aal·to·sivat ei aal·lo·nnut eivät aal·lo·nneet 3rd oli aal·lo·nnut olivat aal·lo·nneet ei ollut aal·lo·nnut eivät olleet aal·lo·nneet
passive aal·lo·ttiin ei aal·lo·ttu passive oli aal·lo·ttu ei ollut aal·lo·ttu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st aal·to·aisin aal·to·aisimme en aal·to·aisi emme aal·to·aisi 1st olisin aal·lo·nnut olisimme aal·lo·nneet en olisi aal·lo·nnut emme olisi aal·lo·nneet
2nd aal·to·aisit aal·to·aisitte et aal·to·aisi ette aal·to·aisi 2nd olisit aal·lo·nnut olisitte aal·lo·nneet et olisi aal·lo·nnut ette olisi aal·lo·nneet
3rd aal·to·aisi aal·to·aisivat ei aal·to·aisi eivät aal·to·aisi 3rd olisi aal·lo·nnut olisivat aal·lo·nneet ei olisi aal·lo·nnut eivät olisi aal·lo·nneet
passive aal·lo·ttaisiin ei aal·lo·ttaisi passive olisi aal·lo·ttu ei olisi aal·lo·ttu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st aal·lo·tkaamme älkäämme aal·lo·tko 1st olkaamme aal·lo·nneet älkäämme olko aal·lo·nneet
2nd aal·to·a aal·lo·tkaa älä aal·to·a älkää aal·lo·tko 2nd ole aal·lo·nnut olkaa aal·lo·nneet älä ole aal·lo·nnut älkää olko aal·lo·nneet
3rd aal·lo·tkoon aal·lo·tkoot älköön aal·lo·tko älkööt aal·lo·tko 3rd olkoon aal·lo·nnut olkoot aal·lo·nneet älköön olko aal·lo·nnut älkööt ole aal·lo·nneet
passive aal·lo·ttakoon älköön aal·lo·ttako passive olkoon aal·lo·ttu älköön olko aal·lo·ttu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st aal·lo·nnen aal·lo·nnemme en aal·lo·nne emme aal·lo·nne 1st lienen aal·lo·nnut lienemme aal·lo·nneet en liene aal·lo·nnut emme liene aal·lo·nneet
2nd aal·lo·nnet aal·lo·nnette et aal·lo·nne ette aal·lo·nne 2nd lienet aal·lo·nnut lienette aal·lo·nneet et liene aal·lo·nnut ette liene aal·lo·nneet
3rd aal·lo·nnee aal·lo·nnevat ei aal·lo·nne eivät aal·lo·nne 3rd lienee aal·lo·nnut lienevät aal·lo·nneet ei liene aal·lo·nnut eivät liene aal·lo·nneet
passive aal·lo·ttaneen ei aal·lo·ttane passive lienee aal·lo·ttu ei liene aal·lo·ttu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/38 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/38kseen2 past aal·lo·nnut aal·lo·ttu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -llötä (front vowels) (ll → lt)