Visit the forum if you have a language query!

Dictionary:Finnish inflection types/verbs/41

Definition from Dictionary, a free dictionary
Love talked about is easily turned aside, but love demonstrated is irresistible.
Stan Mooneyham
Jump to: navigation, search

Finnish verb conjugation type 41

ending -sta (back vowels) (no consonant gradation)

The example below: infinitive nousta, stem nous-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st nous·en nous·emme en nous·e emme nous·e 1st olen nous·sut olemme nous·seet en ole nous·sut emme ole nous·seet
2nd nous·et nous·ette et nous·e ette nous·e 2nd olet nous·sut olette nous·seet et ole nous·sut ette ole nous·seet
3rd nous·ee nous·evat ei nous·e eivät nous·e 3rd on nous·sut ovat nous·seet ei ole nous·sut eivät ole nous·seet
passive nous·taan ei nous·ta passive on nous·tu ei ole nous·tu
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st nous·in nous·imme en nous·sut emme nous·seet 1st olin nous·sut olimme nous·seet en ollut nous·sut emme olleet nous·seet
2nd nous·it nous·itte et nous·sut ette nous·seet 2nd olit nous·sut olitte nous·seet et ollut nous·sut ette olleet nous·seet
3rd nous·i nous·ivat ei nous·sut eivät nous·seet 3rd oli nous·sut olivat nous·seet ei ollut nous·sut eivät olleet nous·seet
passive nous·tiin ei nous·tu passive oli nous·tu ei ollut nous·tu
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st nous·isin nous·isimme en nous·isi emme nous·isi 1st olisin nous·sut olisimme nous·seet en olisi nous·sut emme olisi nous·seet
2nd nous·isit nous·isitte et nous·isi ette nous·isi 2nd olisit nous·sut olisitte nous·seet et olisi nous·sut ette olisi nous·seet
3rd nous·isi nous·isivat ei nous·isi eivät nous·isi 3rd olisi nous·sut olisivat nous·seet ei olisi nous·sut eivät olisi nous·seet
passive nous·taisiin ei nous·taisi passive olisi nous·tu ei olisi nous·tu
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st nous·kaamme älkäämme nous·ko 1st olkaamme nous·seet älkäämme olko nous·seet
2nd nous·e nous·kaa älä nous·e älkää nous·ko 2nd ole nous·sut olkaa nous·seet älä ole nous·sut älkää olko nous·seet
3rd nous·koon nous·koot älköön nous·ko älkööt nous·ko 3rd olkoon nous·sut olkoot nous·seet älköön olko nous·sut älkööt ole nous·seet
passive nous·takoon älköön nous·tako passive olkoon nous·tu älköön olko nous·tu
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st nous·sen nous·semme en nous·se emme nous·se 1st lienen nous·sut lienemme nous·seet en liene nous·sut emme liene nous·seet
2nd nous·set nous·sette et nous·se ette nous·se 2nd lienet nous·sut lienette nous·seet et liene nous·sut ette liene nous·seet
3rd nous·see nous·sevat ei nous·se eivät nous·se 3rd lienee nous·sut lienevät nous·seet ei liene nous·sut eivät liene nous·seet
passive nous·taneen ei nous·tane passive lienee nous·tu ei liene nous·tu


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/41 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/41kseen2 past nous·sut nous·tu
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2
ending -stä (front vowels) (no consonant gradation)

The example below: infinitive kihistä, stem kihis-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kihis·en kihis·emme en kihis·e emme kihis·e 1st olen kihis·syt olemme kihis·seet en ole kihis·syt emme ole kihis·seet
2nd kihis·et kihis·ette et kihis·e ette kihis·e 2nd olet kihis·syt olette kihis·seet et ole kihis·syt ette ole kihis·seet
3rd kihis·ee kihis·evät ei kihis·e eivät kihis·e 3rd on kihis·syt ovat kihis·seet ei ole kihis·syt eivät ole kihis·seet
passive kihis·tään ei kihis·tä passive on kihis·ty ei ole kihis·ty
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kihis·in kihis·imme en kihis·syt emme kihis·seet 1st olin kihis·syt olimme kihis·seet en ollut kihis·syt emme olleet kihis·seet
2nd kihis·it kihis·itte et kihis·syt ette kihis·seet 2nd olit kihis·syt olitte kihis·seet et ollut kihis·syt ette olleet kihis·seet
3rd kihis·i kihis·ivät ei kihis·syt eivät kihis·seet 3rd oli kihis·syt olivat kihis·seet ei ollut kihis·syt eivät olleet kihis·seet
passive kihis·tiin ei kihis·ty passive oli kihis·ty ei ollut kihis·ty
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kihis·isin kihis·isimme en kihis·isi emme kihis·isi 1st olisin kihis·syt olisimme kihis·seet en olisi kihis·syt emme olisi kihis·seet
2nd kihis·isit kihis·isitte et kihis·isi ette kihis·isi 2nd olisit kihis·syt olisitte kihis·seet et olisi kihis·syt ette olisi kihis·seet
3rd kihis·isi kihis·isivät ei kihis·isi eivät kihis·isi 3rd olisi kihis·syt olisivat kihis·seet ei olisi kihis·syt eivät olisi kihis·seet
passive kihis·täisiin ei kihis·täisi passive olisi kihis·ty ei olisi kihis·ty
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kihis·käämme älkäämme kihis·kö 1st olkaamme kihis·seet älkäämme olko kihis·seet
2nd kihis·e kihis·kää älä kihis·e älkää kihis·kö 2nd ole kihis·syt olkaa kihis·seet älä ole kihis·syt älkää olko kihis·seet
3rd kihis·köön kihis·kööt älköön kihis·kö älkööt kihis·kö 3rd olkoon kihis·syt olkoot kihis·seet älköön olko kihis·syt älkööt ole kihis·seet
passive kihis·täköön älköön kihis·täkö passive olkoon kihis·ty älköön olko kihis·ty
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st kihis·sen kihis·semme en kihis·se emme kihis·se 1st lienen kihis·syt lienemme kihis·seet en liene kihis·syt emme liene kihis·seet
2nd kihis·set kihis·sette et kihis·se ette kihis·se 2nd lienet kihis·syt lienette kihis·seet et liene kihis·syt ette liene kihis·seet
3rd kihis·see kihis·sevät ei kihis·se eivät kihis·se 3rd lienee kihis·syt lienevät kihis·seet ei liene kihis·syt eivät liene kihis·seet
passive kihis·täneen ei kihis·täne passive lienee kihis·ty ei liene kihis·ty


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/41 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/41kseen2 past kihis·syt kihis·ty
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2

G*

In the infinitive of rangaista there is g that turns into k if the following -ais- is followed

by a vowel. The consonant remains g if -ais- is followed by a consonant. (ng → nk) [ŋ: → ŋk]

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ran·kais·en ran·kais·emme en ran·kais·e emme ran·kais·e 1st olen ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
olemme ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
en ole ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
emme ole ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
2nd ran·kais·et ran·kais·ette et ran·kais·e ette ran·kais·e 2nd olet ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
olette ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
et ole ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
ette ole ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
3rd ran·kais·ee ran·kais·evat ei ran·kais·e eivät ran·kais·e 3rd on ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
ovat ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
ei ole ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
eivät ole ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
passive ran·gais·taan
(ran·kais·taan²)
ei ran·gais·ta
(ei ran·kais·ta²)
passive on ran·gais·tu
(ran·kais·tu²)
ei ole ran·gais·tu
(ran·kais·tu²)
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ran·kais·in ran·kais·imme en ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
emme ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
1st olin ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
olimme ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
en ollut ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
emme olleet ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
2nd ran·kais·it ran·kais·itte et ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
ette ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
2nd olit ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
olitte ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
et ollut ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
ette olleet ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
3rd ran·kais·i ran·kais·ivat ei ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
eivät ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
3rd oli ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
olivat ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
ei ollut ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
eivät olleet ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
passive ran·gais·tiin
(ran·kais·tiin²)
ei ran·gais·tu
(ran·kais·tu²)
passive oli ran·gais·tu
(ran·kais·tu²)
ei ollut ran·gais·tu
(ran·kais·tu²)
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ran·kais·isin ran·kais·isimme en ran·kais·isi emme ran·kais·isi 1st olisin ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
olisimme ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
en olisi ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
emme olisi ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
2nd ran·kais·isit ran·kais·isitte et ran·kais·isi ette ran·kais·isi 2nd olisit ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
olisitte ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
et olisi ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
ette olisi ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
3rd ran·kais·isi ran·kais·isivat ei ran·kais·isi eivät ran·kais·isi 3rd olisi ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
olisivat ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
ei olisi ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
eivät olisi ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
passive ran·gais·taisiin
(ran·kais·taisiin²)
ei ran·gais·taisi
(ei ran·kais·taisi²)
passive olisi ran·gais·tu
(ran·kais·tu²)
ei olisi ran·gais·tu
(ran·kais·tu²)
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ran·gais·kaamme
(ran·kais·kaamme²)
älkäämme ran·gais·ko
(ran·kais·ko²)
1st olkaamme ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
älkäämme olko ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
2nd ran·kais·e ran·gais·kaa
(ran·kais·kaa²)
älä ran·kais·e älkää ran·gais·ko
(ran·kais·ko²)
2nd ole ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
olkaa ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
älä ole ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
älkää olko ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
3rd ran·gais·koon
(ran·kais·koon²)
ran·gais·koot
(ran·kais·koot²)
älköön ran·gais·ko
(ran·kais·ko²)
älkööt ran·gais·ko
(ran·kais·ko²)
3rd olkoon ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
olkoot ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
älköön olko ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
älkööt ole ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
passive ran·gais·takoon
(ran·kais·takoon²)
älköön ran·gais·tako
(älköön ran·kais·tako²)
passive olkoon ran·gais·tu
(ran·kais·tu²)
älköön olko ran·gais·tu
(ran·kais·tu²)
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st ran·gais·sen ran·gais·semme en ran·gais·se emme ran·gais·se 1st lienen ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
lienemme ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
en liene ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
emme liene ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
2nd ran·gais·set ran·gais·sette et ran·gais·se ette ran·gais·se 2nd lienet ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
lienette ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
et liene ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
ette liene ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
3rd ran·gais·see ran·gais·sevat ei ran·gais·se eivät ran·gais·se 3rd lienee ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
lienevät ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
ei liene ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
eivät liene ran·gais·seet
(ran·kais·seet²)
passive ran·gais·taneen
(ran·kais·taneen²)
ei ran·gais·tane
(ei ran·kais·tane²)
passive lienee ran·gais·tu
(ran·kais·tu²)
ei liene ran·gais·tu
(ran·kais·tu²)


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/41 present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/41kseen2 past ran·gais·sut
(ran·kais·sut²)
ran·gais·tu
(ran·kais·tu²)
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2

²non-standard