Visit the forum if you have a language query!

Dictionary:Finnish inflection types/verbs/epäröidä

Definition from Dictionary, a free dictionary
Make the mistakes of yesterday your lessons for today.
Source Unknown
Jump to: navigation, search
ending -öidä (front vowels) (no consonant gradation)

The example below: infinitive epäröidä, stem epäröi-.

indicative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st epäröi·n epäröi·mme en epäröi emme epäröi 1st olen epäröi·nyt olemme epäröi·neet en ole epäröi·nyt emme ole epäröi·neet
2nd epäröi·t epäröi·tte et epäröi ette epäröi 2nd olet epäröi·nyt olette epäröi·neet et ole epäröi·nyt ette ole epäröi·neet
3rd epäröi epäröi·vät ei epäröi eivät epäröi 3rd on epäröi·nyt ovat epäröi·neet ei ole epäröi·nyt eivät ole epäröi·neet
passive epäröi·dään ei epäröi·dä passive on epäröi·ty ei ole epäröi·ty
imperfect pluperfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st epäröi·n epäröi·mme en epäröi·nyt emme epäröi·neet 1st olin epäröi·nyt olimme epäröi·neet en ollut epäröi·nyt emme olleet epäröi·neet
2nd epäröi·t epäröi·tte et epäröi·nyt ette epäröi·neet 2nd olit epäröi·nyt olitte epäröi·neet et ollut epäröi·nyt ette olleet epäröi·neet
3rd epäröi epäröi·vät ei epäröi·nyt eivät epäröi·neet 3rd oli epäröi·nyt olivat epäröi·neet ei ollut epäröi·nyt eivät olleet epäröi·neet
passive epäröi·tiin ei epäröi·ty passive oli epäröi·ty ei ollut epäröi·ty
conditional
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st epäröi·sin epäröi·simme en epäröi·si emme epäröi·si 1st olisin epäröi·nyt olisimme epäröi·neet en olisi epäröi·nyt emme olisi epäröi·neet
2nd epäröi·sit epäröi·sitte et epäröi·si ette epäröi·si 2nd olisit epäröi·nyt olisitte epäröi·neet et olisi epäröi·nyt ette olisi epäröi·neet
3rd epäröi·si epäröi·sivät ei epäröi·si eivät epäröi·si 3rd olisi epäröi·nyt olisivat epäröi·neet ei olisi epäröi·nyt eivät olisi epäröi·neet
passive epäröi·täisiin ei epäröi·täisi passive olisi epäröi·ty ei olisi epäröi·ty
imperative
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st epäröi·käämme älkäämme epäröi·kö 1st olkaamme epäröi·neet älkäämme olko epäröi·neet
2nd epäröi epäröi·kää älä epäröi älkää epäröi·kö 2nd ole epäröi·nyt olkaa epäröi·neet älä ole epäröi·nyt älkää olko epäröi·neet
3rd epäröi·köön epäröi·kööt älköön epäröi·kö älkööt epäröi·kö 3rd olkoon epäröi·nyt olkoot epäröi·neet älköön olko epäröi·nyt älkööt ole epäröi·neet
passive epäröi·täköön älköön epäröi·täkö passive olkoon epäröi·ty älköön olko epäröi·ty
potential
present perfect
pos neg pos neg
person s pl s pl person s pl s pl
1st epäröi·nen epäröi·nemme en epäröi·ne emme epäröi·ne 1st lienen epäröi·nyt lienemme epäröi·neet en liene epäröi·nyt emme liene epäröi·neet
2nd epäröi·net epäröi·nette et epäröi·ne ette epäröi·ne 2nd lienet epäröi·nyt lienette epäröi·neet et liene epäröi·nyt ette liene epäröi·neet
3rd epäröi·nee epäröi·nevät ei epäröi·ne eivät epäröi·ne 3rd lienee epäröi·nyt lienevät epäröi·neet ei liene epäröi·nyt eivät liene epäröi·neet
passive epäröi·täneen ei epäröi·täne passive lienee epäröi·ty ei liene epäröi·ty


Nominal forms
infinitive participle
active passive active passive
I Finnish inflection types/verbs/epäröidä present {{{57}}} {{{58}}}
long I Finnish inflection types/verbs/epäröidäkseen2 past epäröi·nyt epäröi·ty
II inessive {{{44}}}1 {{{46}}} agent {{{59}}}1, 3
instructive {{{45}}} negative {{{60}}}
III inessive {{{47}}} 1) Can be used with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative {{{48}}}
illative {{{49}}}
adessive {{{50}}}
abessive {{{51}}}
instructive {{{52}}} {{{53}}}
IV nominative {{{54}}}
partitive {{{55}}}
V {{{56}}}2